ایست و بازرسی وسط کویر مرنجاب

کویر ایران حق نشر عکس MEHR
Image caption گردشگران برای ورود به کویر مرنجاب باید شناسنامه داشته باشند

به تازگی تورهای گردشگری که به کویر مرنجاب سفر می کنند با مشکلاتی مواجه شده اند. ایست بازرسی هایی که توسط نیروی انتظامی در این منطقه مستقر شده به بهانه عدم رعایت شئونات اسلامی مانع ورود برخی از تورها به کویر مرنجاب می شود.

حمید درودیان، دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا از برخوردهای صورت گرفته با تورهایی که به گفته او حکم ماموریت و راهنما با کارت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دارند، انتقاد کرد.

طبق مصوبات شورای تامین آران و بیدگل و استان اصفهان، گردشگران باید شناسنامه داشته باشند و نسبت خانوادگی آنها احراز شود تا مجوز حضور در کویر مرنجاب را بگیرد.

آقای درودیان از تجربه سفر خودش به همراه توری که به همراه داشته در اوایل فروردین ماه چنین گفت: "روز حرکت گروه ما همزمان با افتتاح کاروانسرای مرنجاب بود. زمانی که تور ما به منطقه وارد شد، مسؤولانی مانند مدیر اداره‌ میراث فرهنگی و گردشگری آران و بیدگل‌، فرماندار و نیروی انتظامی منطقه، جلوی اتوبوس ما را گرفتند و مدارک را خواستند."

او دلیل متوقف کردن این اتوبوس را مختلط بودن مسافران عنوان کرد و گفت:‌ "هر جا که می‌رفتیم ماشین‌های نیروی انتظامی، ما را همراهی می‌کردند. برای این‌که مشکلی پیش نیاید، به گردشگران تذکر دادم که تمام اصول را رعایت کنند، آن‌ها هم این کار را کردند. "

دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران همچنین گفت: "من راهنمایی هستم که درآمدم را از کار کردن روزانه در تورهای گردشگری به‌دست می‌آورم و اگر کارت مرا بگیرند، درآمدی ندارم."

دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری تهران می گوید بعد از آنکه در سفر به کویر مدارکش را گرفت اند و تا به حال نتوانسته کارتش را پس بگیرد.

او می گوید وقتی مراجعه کردم برای گرفتن کارت "مسؤول مربوط گفت که در نامه‌ای به گناه خود اعتراف و سه‌ماه بعد مراجعه کنم تا کارتم را پس بدهند؛ ولی من این کار را نکردم، چون گناه و تخلفی نکرده بودم، سه‌ماه بعد هم که مراجعه کردم، کارتم را ندادند و هنوز هم پس از گذشت هشت‌ماه، آن کارت را نداده‌اند."

آقای درودیان گفت که دیگر نمی‌تواند تور کویر برگزار کند، چرا که تمام این سفر به گفته او چالش است و مأموران اجرایی فقط راهنما را در تور می‌شناسند و از او بازخواست می‌کنند‌.

او افزود: "این در حالی است که مسؤولان هر جا می‌روند، می‌گویند، راهنمای تور سفیر فرهنگی است، آیا باید با سفیر فرهنگی این‌طور برخورد شود؟"

کویر مرنجاب یکی از زیباترین نقاط کویری ایران در شمال شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان محسوب می‌شود‌.

حق نشر عکس MEHR
Image caption مسئولان عدم رعایت شئونات اسلامی، مصرف الکل و مختلط بودن تورهای گردشگری را دلیل برخوردها می دانند

مسئولان عدم رعایت شئونات اسلامی، مصرف الکل و مختلط بودن تورهای گردشگری و همچنین وارد کردن خساراتی به محیط زیست را دلیل ممانعت اعلام کرده اند اما منتقدان می گویند اینها بهانه هایی بیش نیست.

درد مشترک گردشگری

برخی از صاحبنظران در حوزه گردشگری معتقدند که ایران یکی از کشورهایی است که نقاط کویری زیبایی برای بازدید دارد اما با سیاست های غلط و محدودیت های موجود برای مسافران و گردشگران تعداد بازدید کنندگان این کویرها بسیار ناچیزند.

پیشتر عباس متولی، سرپرست اداره میراث فرهنگی و گردشگری به خبرگزاری ایسنا گفته بود که تورهای گردشگری دارای مجوز که قوانین و شئونات اخلاقی را رعایت می کنند، می توانند از کویر مرنجاب دیدن کنند.

اسفندیار حیدری پور، مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان هم گفته بود که تورهای گردشگری به ویژه تورهای جوان و مختلط به حکم دادستانی شهرستان آران و بیدگل اجازه ورود به این کویر را ندارند.

محدودیت های بازدید از کویر مرنجاب تنها شامل این منطقه از ایران نمی شود. بسیاری از نقاط دیگر ایران که مورد توجه گردشگران به ویژه جوانان قرار دارد هم شامل این محدودیت ها می شود.

از جمله مکان هایی که همیشه نیروی انتظامی محدودیت هایی را در آن اعمال می کرده پیست های اسکی موجود در اطراف تهران است.

یکی از اسکی بازان در تهران به بی بی سی فارسی گفت که در روزهای گذشته فشارهایی بر دخترانی که قصد اسکی در پیست توچال را دارند اعمال می شود. به گفته او دخترانی که قصد اسکی کردن در این پیست را دارند باید به همراه قیم (پدر، برادر و یا شوهر) وارد پیست توچال شوند.

در حالی که کویرگردی در ایران به یکی از تفریحات در سالهای اخیر تبدیل شده بود، محدودیت های اعمال شده از جانب مسئولان نگرانی هایی را برانگیخته است.

منتقدان محدود کردن ورود به یک منطقه طبیعی و گردشگری و برخوردهای توهین آمیز با کسانی که قصد ورود به این مناطق دارند را راه حل مناسبی نمی دانند و معتقدند این برخوردها خسارت هایی را در آینده به دنبال خواهد داشت.

مطالب مرتبط