ادامه واکنش‌ها در ایران به قطعنامه شورای حکام آژانس

حق نشر عکس AFP
Image caption شورای حکام آژانس در قطعنامه خود از ایران خواست فورا به قطعنامه های شورای امنیت عمل کند

شماری از سیاستمداران و فعالان سیاسی در ایران به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد واکنش نشان داده و آن را محکوم کرده اند.

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی دیروز جمعه ۱۹ نوامبر (۲۸ آبان) قطعنامه‌ای را در مورد ایران صادر کرد که در آن به نگرانی فزاینده از فعالیت‌های اتمی این کشور اشاره شده است.

در این قطعنامه قطعنامه از ایران خواسته شده است که فورا به قطعنامه های شورای امنیت عمل کند و فعالیت های مربوط به غنی سازی اورانیوم را کنار بگذارد.

ایران که غنی سازی اورانیوم را حق خود می داند، اتهامات در مورد وجود مقاصد نظامی در پس فعالیت های اتمی خود را رد می کند.

شماری از نمایندگان مجلس ایران در واکنش به قطعنامه دیروز آژانس گفته اند که جمهوری اسلامی با قوت برنامه هسته ای خود را دنبال می کند.

اسماعیل کوثری، نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران به خبرگزاری فارس گفت کشورش "در چارچوب قوانین آژانس" به فعالیت های هسته ای خود ادامه خواهد داد.

او قطعنامه تازه آژانس را "ضد ایرانی" و صوری خوانده و صدور آنرا نشانه وابسته بودن آژانس دانست که نتوانسته خود به تصمیم مستقلی درباره برنامه هسته ای ایران برسد.

اما جواد جهانگیرزاده، یک عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران محتوای قطعنامه را نشانه منزوی تر شدن آمریکا در میان اعضای شورای آژانس توصیف کرد و گفت "این تنهایی برای آمریکایی ها کشنده است".

اشاره آقای جهانگیرزاده به تغییراتی است که با فشار روسیه و چین در پیش نویس مورد نظر آمریکا داده شد و باعث شد که در این قطعنامه، موضوعات مطرح شده در گزارش اخیر مدیرکل به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع نشود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption علی اصغر سلطانیه، نماینده دائمی ایران در آژانس قطعنامه را مأیوس کننده خواند

این قطعنامه با ۳۲ رأی موافق در مقابل ۲ رأی مخالف (کوبا و اکوادور) و یک رای ممتنع (اندونزی) تصویب شد.

علی اصغر سلطانیه، نماینده دائمی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از صدور قطعنامه آژانس، آن را مأیوس کننده خوانده و هشدار داده بود که این قطعنامه "نتیجه معکوس" خواهد داد.

این در حالی است که آمریکا، بریتانیا و روسیه از قطعنامه تازه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران استقبال کرده اند.

وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در تدوین قطعنامه تازه شورای حکام در مورد ایران مشارکت داشته و طبیعتا به آن رأی مثبت داده است.

روسیه ابراز امیدواری کرده است که این قطعنامه مبنایی برای حل اختلافات مربوط به برنامه اتمی ایران فراهم کند.

مطالب مرتبط