تاسیس مرکزی برای بررسی مسائل فقهی زیر نظر رهبر ایران

گلپایگانی حق نشر عکس yy
Image caption به گفته آقای گلپایگانی سازمانی در قم در حال شکل گیری است که در آن تمامی موضوعات فقهی مورد بررسی قرار خواهد گرفت

رئیس دفتر رهبر ایران از تاسیس مرکزی در قم به دستور آیت الله خامنه ای برای بررسی موضوعاتی که منشا فقهی دارند خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد محمدی گلپایگانی روز شنبه ۲۸ آبان در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفت: "در این مرکز ابعاد مختلف فقهی در حوزه کاری رسانه ها نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت و اینکه رسانه ها تا کجا می توانند بروند و جنبه های فقهی اطلاع رسانی به چه صورت است."

رئیس دفتر رهبر ایران در ادامه افزود که با تاسیس این مرکز مشخص خواهد شد که حکم مسائل مختلف به چه صورت است و آیا این موضوع جنبه فقهی دارد یا خیر.

او گفت: "ما معتقدیم تمام اعمالی که از انسان سر می زند خارج از این اصل کلی نیست که یا واجب است یا حرام یا مستحب یا مکروه و یا مباح و هیچ مسئله ای خارج از محدوده احکام خمسه نیست".

تأسیس این مرکز تلاشی برای افزایش نفوذ رهبر ایران در مرکز سنتی فقه شیعه در قم محسوب می شود که تاکنون بیشتر تحت نفوذ مراجع تقلید ساکن این شهر بوده است.

در اسفند سال گذشته، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه گفته بود که از دو سال پیش "کمیسیونی محرمانه"، کار نظارت بر رساله‌های مراجع تقلید را بر عهده داشته و در این مدت از انتشار شمار قابل توجهی از رساله‌ها جلوگیری شده است.

آیت الله خامنه ای در سفر پائیز سال ۱۳۸۹ به قم خواهان تحول در ساز و کار حوزه های سنتی شده بود و به طلاب جوان توصیه کرده بود ضمن حفظ ارزش های سنتی، روش های نوینی را به کار بگیرند.

آقای خامنه ای در سال هایی که سمت رهبری جمهوری اسلامی را به عهده دارد در مواردی با انتقاد یا مخالفت مراجع و روحانیان سنتی روبرو بوده است.

سرشناس ترین مخالف آیت الله خامنه ای در میان مراجع تقلید، آیت الله حسینعلی منتظری بود که حدود دو سال پیش درگذشت.

آقای منتظری از جمله در جریان اعتراضات انتخاباتی سال ۱۳۸۸ شدیدترین انتقادات را از عملکرد آقای خامنه ای مطرح کرد.

آیت الله علیمحمد دستغیب در شیراز و آیت الله بیات زنجانی و آیت الله صانعی در قم از منتقدان فعلی عملکرد حکومت ایران محسوب می شوند.

علاوه بر اینها، مراجع سنتی تری چون آیت الله وحید خراسانی و آیت الله شبیری زنجانی نیز تلاش می کنند فاصله خود را با حکومت حفظ کنند.