یوتل‌ست: ما در شبکه های فارسی زبان اختلال ایجاد نمی کنیم

یوتل ست حق نشر عکس a
Image caption یوتل ست اتهام پارازیت اندازی تحت فشار دولت ایران را به شدت تکذیب کرده است

شرکت ماهواره ای یوتل‌ست، اتهام ها مبنی بر هرگونه دخالت این شرکت فرانسوی در ایجاد اختلال در برنامه تلویزیون های ماهواره ای فارسی زبان را تکذیب کرده است.

یوتل‌ست در اطلاعیه خود گفته است که این شرکت، "گزارش های اخیر و این ادعا را قاطعانه رد می کند که با اختلال در ماهواره های خود در صدد جلوگیری از دریافت برنامه کانال های بین المللی فارسی زبان در داخل ایران است."

یوتل‌ست می افزاید که چنین اتهامی کاملا خلاف واقع است و با بیانیه بی بی سی در ماه سپتامبر تعارض دارد؛ در این بیانیه به همراهی یوتل ست با بی بی سی اشاره شده بود که از نهادهای ناظر، برخورد با این نوع "تعرض به حقوق بین المللی" را درخواست کرده بودند.

شرکت یوتل‌ست در اطلاعیه خود گفته است که این شرکت طی بیش از دو سال گذشته، اقدام عمدی طرف ثالث به پارازیت اندازی بر برنامه های ماهواره ای این شرکت را که با هدف جلوگیری از دریافت کانال های فارسی زبان از جمله بی بی سی، صدای آمریکا و دویچه وله صورت گرفته، به طور علنی تقبیح کرده است.

یوتل‌ست می افزاید که توانسته است مرکز ارسال پارازیت را در داخل ایران شناسایی کند و از ماه مه سال ۲۰۰۹، در موارد متعدد شکایت هایی را نزد نهادهای نظارتی فرانسوی و بین المللی مطرح کرده و از اتحادیه بین المللی ارتباطات، وابسته به سازمان ملل متحد، خواسته است تا به این اقدام غیرقانونی به عنوان موضوعی که اولویت دارد رسیدگی کنند.

یوتل‌ست گفته است که با کانال های تلویزیونی فارسی زبان و ارائه دهندگان خدمات ماهواره ای که هدف پارازیت اندازی هستند، در تماس دایم بوده و بارها به اقدامات لازم برای پخش برنامه های این کانال ها از طریق ماهواره های دیگر خود دست زده، با این هدف که تداوم خدمات خود را تضمین کند.

به گفته این شرکت، بی بی سی با صدور بیانیه ای در ماه سپتامبر سال جاری، تلاش های یوتل‌ست در این زمینه را مورد تایید قرار داد. اشاره این اطلاعیه به بیانیه مشترک بی‌بی‌سی و یوتل‌ست است که در آن، پارازیت اندازی عمدی بر روی برنامه های تلویزیونی محکوم و برخلاف موازین و مقررات بین المللی در استفاده از ماهواره ها اعلام شده بود.

این بیانیه در حالی صادر شد که پارازیت اندازی عمدی بر روی امواج تلویزیون بی بی سی فارسی از ماهواره هات برد به پخش این برنامه از یک ماهواره دیگر یوتل‌ست نیز گسترش یافته بود.

در ادامه اطلاعیه یوتل‌ست آمده است که پارازیت اندازی عمدی مانع از دریافت برنامه های ماهواره ای می شود، عوارض جانبی آن به سایر استفاده کنندگان از ماهواره آسیب می رساند و مغایر کنوانسیون های بین المللی راجع به برخورداری از امکانات ماهواره ای است و این شرکت برای مقابله با این پدیده اولویت کامل قایل است.

'تعهد' یوتل‌ست

این اطلاعیه اظهارات میشل دو روزن، مدیر یوتل‌ست را نقل کرده که از تعهد این شرکت به تلاش پیگیر برای شکست پدیده پارازیت اندازی سخن گفته و افزوده است: "ما از تمامی مراجع ذی‌نفوذ می خواهیم تا تمامی تلاش خود را به کار گیرند تا ماهیت غیرقانونی پارازیت اندازی عمدی و لزوم توقف چنین عملی را به ایران تفهیم کنند."

Image caption برنامه های تلویزیون بی بی سی فارسی بارها هدف پارازیت اندازی قرار داشته است

اطلاعیه یوتل‌ست در حالی انتشار یافته که در روزهای گذشته، این شرکت به خاطر ادامه اختلال در ارسال برنامه های تلویزیون های ماهواره ای فارسی زبان، هدف انتقاداتی بوده است.

از جمله، هفته گذشته روزنامه فرانسوی تریبون اظهارات ژان لوئی بیانکو، ازاعضای چپگرای پارلمان فرانسه را منعکس کرد که در آن، یوتل‌ست متهم شده بود که تحت فشار دولت ایران، پخش برنامه های شبکه های تلویزیونی فارسی زبان از ماهواره های خود را مختل کرده است.

همچنین، برخی از فعالان سیاسی ایران، یوتل‌ست و سایر ارائه دهندگان خدمات ماهواره ای را متهم کرده اند که برای جلوگیری از پارازیت اندازی بر تلویزیون های فارسی زبان به افدامات لازم دست نزده اند و دلیل آن را فشار از سوی دولت ایران دانسته اند.

سابقه پارازیت اندازی بر برنامه های برخی تلویزیون های بین المللی فارسی زبان به زمان اعتراضات پس از انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران باز می گردد.

در آن زمان، دولت ایران، ظاهرا به منظور جلوگیری از دسترسی رسانه های بین المللی به گزارش های مربوط به تجمع های اعتراضی و نحوه برخورد نیروهای امنیتی با معترضان، محدودیت های شدیدی را در مورد فعالیت خبرنگاران و نمایندگان رسانه های خارجی در ایران به اجرا گذاشت.

با اینهمه، تصاویر و گزارش هایی توسط شهروندان عادی تهیه می شد و از راه های مختلف، از جمله مصاحبه مستقیم و یا ارتباط اینترنتی در اختیار رسانه های بین المللی قرار می گرفت و همراه با گزارش های سایر منابع خبری، از این رسانه ها پخش می شد.

از آن زمان، پارازیت اندازی بر برنامه های بعضی تلویزیون های ماهواره ای فارسی زبان به طور متناوب ادامه داشته و به خصوص هنگام وقوع برخی تحولات سیاسی مرتبط با مخالفان دولت شدت گرفته است.

اگرچه دولت ایران رسما مسئولیت اختلال در پخش برنامه های کانال های تلویزیون ماهواره ای را برعهده نگرفته، اما کارشناسان با شناسایی مراکز ارسال پارازیت در داخل ایران، نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی را عامل پارازیت اندازی دانسته اند.

مطالب مرتبط