آمنه بهرامی دیه دو چشم را دریافت نمی‌کند

آمنه بهرامی حق نشر عکس Reuters
Image caption آمنه بهرامی دیه دو چشمش را دریافت نمی‌کند

آمنه بهرامی، قربانی اسیدپاشی که از قصاص فردی که به او اسید پاشید گذشت، می گوید به دلیل مفاد رضایت‌نامه‌ای که در دادسرای تهران امضاء کرده است، دیگر نمی‌تواند دیه دو چشمش را بگیرد.

مجید موحدی در سال ۱۳۸۳ پس از آنکه آمنه بهرامی به درخواستش برای ازدواج پاسخ رد داد، با اسید به او حمله کرد و چهار سال بعد در دادگاه کیفری استان تهران به قصاص از ناحیه دو چشم محکوم شد، اما خانم بهرامی لحظاتی پیش از اجرای حکم، او را بخشید و از قصاص چشمپوشی کرد.

آمنه بهرامی در گفت و گو با بی بی سی فارسی گفت او هنگام بخشیدن محکوم اعلام کرده که "بدون قید و شرط" و بی هیچ انتظاری برای دریافت مبلغی اضافه بر دیه، از قصاص گذشته است. او گفت: "اما همان زمان بارها گفتم که دیه چشم و صورت و دستهایم را می‌خواهم و از آن نمی‌گذرم."

خانم بهرامی می گوید که دادستان اجرای احکام، به او گفته که بر اساس قانون، اگر از قصاص بگذرد، دیگر دیه به او تعلق نمی گیرد. او می گوید که پس از این گفتگو بود که رضایت نامه را امضا کرده و اکنون براساس همین رضایت نامه از گرفتن دیه دو چشم محروم شده است.

اما خانم بهرامی می گوید بعدتر پس از مشورت با وکیلش متوجه شده که منع قانونی برای دریافت دیه نداشته است ولی هنگامی که به همراه وکیل برای پیگیری مراجعه کرده، مسئولان دادستانی وجود چنین مکالمه ای پیش از امضای رضایت نامه را انکار کرده اند.

خانم بهرامی با ادعای اینکه او را "فریب داده‌اند" گفت: "در آن زمان من وکیل نداشتم و کاغذی را امضا کردم. من به دادستان اعتماد کردم اما امروز به دادگاه رفتم و از آقای دادستان شکایت می‌کنم."

محمد هادی نجفی، وکیل آمنه بهرامی نیز با اشاره به این موضوع گفت زمانی که پرونده برای رسیدگی به جنبه عمومی جرم در دادگاه کیفری استان تهران مطرح بود، رئیس شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران متوجه شد که رضایت آمنه بهرامی در زمان اجرای حکم، یک رضایت مشروط بوده و کماکان او این حق را دارد که قصاص را انجام دهد.

به گفته آقای نجفی با توجه به شدت جرم و جنبه عمومی، قضات ۱۰ سال زندان و ۵ سال تبعید برای محکوم در نظر گرفتند و تا زمانی که او، دیه صورت واعضای بدن آمنه بهرامی را پرداخت نکند گرچه ۱۰ سال حبس را نیز بگذراند در زندان باقی می‌ماند.

آمنه بهرامی با اشاره به اینکه حکم مجید موحدی را در روزنامه شرق خوانده گفت: "همه زندگی من پولی است که باید برای درمان در اختیارم قرار می‌گرفت. هزینه درمان من ۳۵۰ میلیون تومان است اما دیه پرداختی من ۳۰۰ میلیون تومان است. این بی انصافی است. من رو دست خورده ام."

آمنه بهرامی با اشاره به اینکه مسئولان دادسرا تنها از او امضا گرفته اند گفت:" در همان زمان مجید (موحدی) اعلام کرد که حاضر به پرداخت دیه است اما مسئولان دادسرا از او امضا نگرفتند. من متاسفانه در آن زمان وکیل نداشتم و نمی دانستم. به من دروغ گفتند."

وکیل خانم بهرامی با اشاره به پرونده که در مرحله اجرا است گفت: "دیه چشمان آمنه بهرامی منتفی شده است اما دیه سایر اعضا به قوت خود باقی است."

آمنه بهرامی متولد ۱۳۵۶ است و در پی حادثه اسیدپاشی دو چشم را از دست داده و بخش هایی از بدنش نیز دچار آسیب جدی شده است. او تاکنون بارها تحت عمل جراحی قرار گرفته است و حتی مدتی برای درمان به اسپانیا رفت اما به دلیل مشکلات مالی مجددا به ایران بازگشت.

مطالب مرتبط