پارلمان اروپا اختلال در پخش برنامه‌های بی بی سی فارسی را محکوم کرد

یوتل ست حق نشر عکس a
Image caption مسئولان ماهواره یوتل‌ست می گویند که با بررسی های صورت گرفته، مشخص شده است که منبع ارسال پارازیت در داخل خاک ایران است

پارلمان اروپا، اقدام دولت ایران در مختل کردن برنامه های تلویزیونی بی بی سی فارسی و دویچه وله را محکوم کرده است.

پارلمان اروپا در قطعنامه ای که در نشست روز هفده نوامبر تصویب شد، دولت ایران را به دلیل اختلال غیر قانونی در پخش شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی و دویچه وله در ماهواره های هاتبرد و یوتل‌ست محکوم کرده است.

قطعنامه پارلمان اروپا همچنین از یوتل‌ست خواسته تا از ارائه هر نوع خدماتی به شبکه های مختلف تلویزیون دولتی ایران تا زمانی که ایران به اختلال در شبکه های ماهواره ای فارسی زبان ادامه می دهد، خودداری کند.

سپتامبر امسال اعلام شد که ارسال عمدی پارازیت از داخل ایران روی امواج تلویزیون بی بی سی فارسی، به دو ماهواره مختلف گسترش یافته است.

مسئولان ماهواره یوتل‌ست می گویند که با بررسی های صورت گرفته، مشخص شده است که منبع ارسال پارازیت در داخل خاک ایران است.

شبکه های بی بی سی و دویچه وله سال گذشته بیانیه شدید اللحنی دایر بر محکومیت ارسال پارازیت از سوی ایران صادر کردند.

این بیانیه خاطر نشان می کرد که اقدام ایران در ارسال پارازیت، ناقض بند ۴۵ قانون اتحادیه ارتباطات بین المللی است که پخش سیگنال های مزاحم را ممنوع می کند.

گرچه دولت ایران رسما مسئولیت اختلال در پخش برنامه های کانال های تلویزیون ماهواره ای را برعهده نگرفته، اما کارشناسان با شناسایی مراکز ارسال پارازیت در داخل ایران، نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی را عامل پارازیت اندازی دانسته اند.

دولت ایران همواره بی بی سی و سایر شبکه های غربی را به تحریک "اغتشاشات" در دوره پس از انتخابت متهم کرده است، اتهامی که این شبکه ها بی اساس می دانند.

اتحادیه بین المللی ارتباطات سال گذشته از ایران خواسته بود که از اقدامات مداخله جویانه نظیر ارسال پارازیت روی ماهواره های بین المللی خودداری کند.

شرکت ماهواره ای یوتل‌ست، اخیرا دخالت این شرکت فرانسوی در ایجاد اختلال در برنامه تلویزیون های ماهواره ای فارسی زبان را تکذیب کرد.

این شرکت اعلام کرد که از ماه مه سال ۲۰۰۹، در موارد متعدد شکایت هایی را نزد نهادهای نظارتی فرانسوی و بین المللی مطرح کرده و از اتحادیه بین المللی ارتباطات، وابسته به سازمان ملل متحد، خواسته است تا به این اقدام غیرقانونی به عنوان موضوعی که اولویت دارد رسیدگی کنند.

یوتل‌ست گفته است که با کانال های تلویزیونی فارسی زبان و ارائه دهندگان خدمات ماهواره ای که هدف پارازیت اندازی هستند، در تماس دایم بوده و بارها به اقدامات لازم برای پخش برنامه های این کانال ها از طریق ماهواره های دیگر خود دست زده، با این هدف که تداوم خدمات خود را تضمین کند.

مطالب مرتبط