مجلس ایران دو فوریت طرح کاهش روابط با بریتانیا را تصویب کرد

سفارت بریتانیا در تهران حق نشر عکس
Image caption در صورت تصویب نهایی این طرح، وزارت امور خارجه ایران باید سطح روابط سیاسی خود را با بریتانیا به سطح کاردار کاهش دهد

نمایندگان مجلس ایران امروز چهارشنبه دوم آذر ۱۳۹۰ به دو فوریت طرحی رأی دادند که در صورت تصویب نهایی، سطح روابط سیاسی این کشور با بریتانیا را به سطح کاردار کاهش می دهد.

۲ فوریت این طرح با ۱۶۲ رای موافق در مقابل ۵ رای مخالف به تصویب رسید و به زودی در صحن علنی مجلس مطرح می شود.

بر اساس این طرح، وزارت امور خارجه ایران ملزم می‌شود که هرچه سریعتر روابط سیاسی خود را با بریتانیا به سطح کاردار تنزل دهد و روابط اقتصادی و تجاری با این کشور را به حداقل برساند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا در واکنش به تصمیم امروز مجلس ایران به بی بی سی فارسی گفت که برای اظهارنظر در مورد آنچه اتفاق خواهد افتاد هنوز زود است.

او افزود: "اگر ایران چنین تصمیمی بگیرد، بسیار تأسف انگیز خواهد بود. ما معتقدیم که حفظ تماس مستقیم دو کشور در سطح بالا، به ویژه در زمان های حساسی مثل حالا ضروری است".

او گفت که مشکلات موجود تنها از طریق گفت و گو قابل حل است.

در مقدمه طرح کاهش رابطه ایران با بریتانیا از جمله آمده است: "با توجه به این که دولت انگلیس با تصمیم اخیر خود یک بار دیگر سیاست‌های کینه توزانه خود را در قبال ملت و دولت ایران نشان داد، داشتن روابط خارجی با این کشور به هیچ وجه قابل قبول و منطبق بر منافع جمهوری اسلامی نیست".

دو فوریت این طرح پس از آن به تصویب مجلس ایران رسید که جورج آزبورن، وزیر دارایی بریتانیا، از اعمال تحریم‌های مالی تازه علیه ایران خبر داد که شامل توقف همکاری این کشور با موسسه‌های مالی ایران و از جمله بانک مرکزی این کشور است.

بریتانیا این تصمیم را در پی افزایش نگرانی جامعه جهانی از برنامه اتمی ایران پس از انتشار گزارش تازه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اتخاذ کرد.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز به تازگی از تصویب قطعنامه در باره وضعیت حقوق بشر در ایران استقبال کرده بود.

مجمع عمومی سازمان ملل دوشنبه گذشته در رای گیری سالانه خود در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران قطعنامه پیشنهادی کانادا را به تصویب رساند.

این قطعنامه نقض گسترده حقوق بشر در ایران را به شدت محکوم کرده است.

در واکنش به این تحریم های جدید دولت بریتانیا، امروز علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران از وزیر امور خارجه این کشور خواسته است که دامینیک جان چیلکات، سفیر بریتانیا در تهران را به سرعت از ایران اخراج کند.

آقای چیلکات از ماه اکتبر سال جاری میلادی کار خود را به عنوان سفیر بریتانیا در ایران آغاز کرده است.

وی پس از انتقال سایمون گس، سفیر سابق بریتانیا در تهران به این سمت منصوب شد.

سفارت بریتانیا در تهران روی وب سایت فارسی خود نوشته است که "تلاش می‌کنیم تا روابط میان مردم ایران و مردم بریتانیا مستحکم شود، چرا که ظرفیت‌های زیادی برای بهره‌مندی دو جانبه آموزشی، علمی، ورزشی و فرهنگی بین دو ملت وجود دارد".

با این همه به نوشته این وب سایت: "بریتانیا و بسیاری از کشورهای دیگر نگرانی‌هایی جدی در باره رفتار حکومت ایران دارند".

"بلندپروازی‌های اتمی ایران، حمایت از تروریسم و تلاش برای بی‌ثبات ساختن منطقه و نقض مداوم حقوق شهروندان" از جمله مواردی است که سایت فارسی بریتانیا در تهران به آن اشاره می‌کند.

ماجرای باغ قلهک

امروز همزمان با تصویب طرح کاهش روابط در مجلس ایران، محمد باقر قالیباف، شهردار تهران نیز خواهان "مصادره" باغ قلهک به نفع "مردم تهران" شده است.

چندی پیش مدیران شهرداری تهران مدعی شدند که ۳۱۰ اصله درخت کهنسال در باغ قلهک تهران قطع شده است. این باغ به سفارت بریتانیا در تهران متعلق است و مدیران شهرداری می‌گویند که به این دلیل"انگلیسی‌ها باید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان جریمه شوند".

در پی انتشار این خبر یک سخنگوی دولت بریتانیا به بی بی سی فارسی گفت که هیچ درخت سالمی در باغ قلهک بریده نشده، اما سفارت ناچار شده است تا تعداد محدودی درخت را که به دلایل طبیعی خشک کشده بود، جابجا کند.

به گفته دولت بریتانیا، منبع آب باغ قلهک از حدود سه سال پیش در اثر توسعه متروی تهران قطع و این امر باعث خشک شدن یا ضعیف شدن بعضی درختان باغ شده است. تعدادی از این درختان نیز در اثر وضعیت بد جوی افتاده‌اند.

دولت بریتانیا اعلام کرده است که سفارتش در تهران طی سه سال گذشته، سرمایه‌گذاری قابل توجهی در دو مجموعه خود در تهران انجام داده است تا از فضای سبز این دو مجموعه حفاظت کند.

اما در حالی که هنوز پرونده رسیدگی به این شکایت در دادگاه‌های تهران تشکیل نشده، شهردار تهران می‌گوید: "یا سفارت انگلستان باید جریمه نقدی درختان را پرداخت و دو برابر بن درختان قطع شده درخت کاری کند" و یا "باغ قلهک به نفع مردم و شهر ضبط و به پارک عمومی" تبدیل شود.

مطالب مرتبط