اتحادیه اروپا تحریم خرید نفت از ایران را بررسی می‌کند

نمودار صادرات نفت ایران به اروپا حق نشر عکس
Image caption نمودار صادرات نفت ایران به اروپا

دولت فرانسه به کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیشنهاد کرده است که برای افزایش فشار بر ایران، واردات نفت از این کشور را ممنوع کنند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه گفته است که این پیشنهاد برای وادار کردن ایران به توقف جنبه های بحث برانگیز فعالیت های اتمی اش مطرح شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا هم تأیید کرد که دولت این کشور برای اعمال تحریم های گسترده تر علیه ایران با شرکای اروپایی خود در حال گفت و گو است.

او گفت که بریتانیا انتظار دارد که تحریم ها به افراد و نهادهای ایرانی بیشتری گسترش یابد.

انتظار می رود تشدید تحریم های ایران یکی از موضوعات اصلی نشست روز اول دسامبر وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا باشد.

پیترو د سیمونه، مدیر یو پی، نهاد صنعت نفت ایتالیا هم گفت که تحریم خرید نفت خام از ایران اجتناب ناپذیر شده است.

او افزود که اعمال چنین تحریمی، ایتالیا را با دشواری ناشی از یافتن صادرکننده جایگزین و همچنین افزایش قیمت جهانی نفت رو به رو خواهد کرد.

اما گونتر اویتینگر، مسئول امور انرژی اتحادیه اروپا اطمینان داده است که منع واردات نفت از ایران مشکلی برای امنیت انرژی اتحادیه اورپا ایجاد نخواهد کرد.

او گفت که اعضای اوپک و سایر تولید کنندگان نفت قادر خواهند بود که نفت مورد نیاز اتحادیه اروپا را تأمین کنند.

ایران بیشتر نفت خود را به کشورهای آسیایی صادر می کند، اما هنوز مقادیر قابل توجهی از نفت ایران از طریق کانال سوئز به اروپا می رود.

اطلاعات منتشر شده توسط دولت آمریکا نشان می دهد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نیمه اول سال ۲۰۱۱ میلادی حدود ۱۸ درصد از نفت ایران را خریده اند که معادل ۴۵۰ هزار بشکه در روز می شود.

در میان کشورهای اروپایی، ایتالیا با خرید ۱۸۰ هزار بشکه در روز، اسپانیا با خرید ۱۳۷ هزار بشکه در روز و فرانسه با خرید ۲۰ هزار بشکه در روز بیشترین واردات نفت را از ایران دارند.

آقای سیمونه، مدیر یو پی، گفته است که ایتالیا ۱۳ در صد از نفت خام مورد نیاز خود را از ایران می خرد که معادل سالی ۱۰ میلیون تن است.

در پی انتشار تازه ترین گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد ایران که برای نخستین بار شامل جزئیاتی از جنبه های نظامی احتمالی فعالیت های اتمی این بود، کشورهای غربی تحریم های تازه ای را علیه ایران اعمال کرده اند.

دولت بریتانیا بانک مرکزی ایران را تحریم کرد و دولت آمریکا هم تحریم های خود را به صنایع پتروشیمی ایران گسترش داد.

کانادا هم تحریم های تازه ای را علیه ایران اعمال کرده است.

مطالب مرتبط