احمدی نژاد: بیکاری را تا پایان سال آینده ریشه کن می‌کنیم

محمود احمدی نژاد حق نشر عکس FARS
Image caption آقای احمدی نژاد در میان طرفدارانش در اسلامشهر، در سفرهای استانی تاکنون مصوبات متعددی تصویب شده که مسئولان محلی از اجرا نشدن آن انتقاد کرده‌اند

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران تاکید کرده است که تا پایان سال ۱۳۹۱، مشکل بیکاری را در این کشور ریشه کن خواهد کرد.

آقای احمدی نژاد که امروز (سوم آذر ۱۳۹۰)، در جریان دور چهارم سفرهای استانی دولت به شهرستان اسلامشهر سفر کرده بود گفت: "مصمم بودیم که امسال دو میلیون و ۵۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد کنیم و همین رقم را در سال بعد تکرار کنیم".

چندی پیش محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور گفته بود که برنامه‌های اشتغال‌زایی دولت به شکل مطلوبی در حال اجراست و این امر نوید بخش ایجاد بیش از دو میلیون فرصت شغلی تا پایان سال ۱۳۹۰ است.

با این همه منتقدان دولت می‌گویند که در شرایط فعلی اقتصادی ایران و با توجه به این که در بهترین شرایط در سال‌های گذشته بیش از حدود ۷۰۰ هزار شغل در یک سال ایجاد نشده است، دولت نمی‌تواند در سال جاری وعده ایجاد دو میلیون و ۵۰۰ هزار شغل را عملی کند.

دو روز پیش فتح الله بیات، رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی در ایران، با انتقاد از به نتیجه نرسیدن سیاست‌های اشتغال‌زایی دولت در سال جاری گفته بود: "نرخ بیکاری تا پایان سال (خورشیدی) از ۲۰ درصد به ۲۵ درصد" افزایش خواهد یافت.

بیکاری یکی از بزرگترین مشکلات اقتصادی و اجتماعی در ایران است و بنا به آمار رسمی، جمعیت بیکاران در این کشور حدود سه و نیم میلیون نفر است، هر چند که کارشناسان می‌گویند، تعداد واقعی بیکاران بسیار بیشتر از این رقم است.

سه سال است که دولت مانع از انتشار مرتب آمارهای میزان سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی شده و منتقدان می‌گویند که به دلیل رکود اقتصادی، دولت جلوی انتشار آمار رسمی را گرفته است و گرنه دلیلی بر ممانعت از دسترسی مردم به آمار وجود نداشت.

در دسترس نبودن اطلاعات لازم موجب شده است که کارشناسان به گزارش نهادهای بین‌المللی نظیر بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول استناد کنند که برخلاف نظر دولت، تصویری به کلی متفاوت از شرایط اشتغال در ایران ارائه می‌دهد.

اتصال اسلامشهر به متروی تهران

حق نشر عکس
Image caption محمدباقر قالیباف، شهردار تهران می‌گوید که به دلیل ندادن بودجه متروی تهران از سوی دولت، عملیات عمرانی این بخش روزگار سختی را می‌گذراند

سایت خبری الف، وابسته به احمد توکلی، نماینده اصولگرای منتقد دولت در مجلس نیز با انتشار گزارشی از سفر رئیس جمهوری به اسلامشهر با عنوان "وعده‌های جدید احمدی نژاد"، از اتصال اسلامشهر به خط متروی تهران به نقل از آقای احمدی نژاد خبر داده است.

این در حالی است که اوایل ماه جاری میلادی محمد باقر قالیباف، شهردار تهران با انتقاد از عدم پرداخت یارانه مترو، گفته بود که به همین دلیل در بخش عملیات عمرانی، متروی تهران روزگار سختی را می‌گذراند.

به گفته آقای قالیباف، "آنقدر از ندادن بودجه به مترو صحبت شده که مشکلات لاینحل به نظر می‌رسد".

چندی پیش مصطفی پورمحمدی، رئیس سازمان بازرسی کل ایران، نسبت به اجرا نشدن مصوبات استانی دولت هشدار داده بود.

به گفته آقای پورمحمدی، اگر دولت به هر دلیلی نمی‌تواند مصوبات استانی خود را اجرا کند، باید آن را لغو کرده و به شهروندان این موضوع را اعلام کند.

بسیاری از مقام‌های دولت آقای احمدی نژاد، یکی از دلایل پیروزی او در انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری دو سال قبل را انجام همین سفرهای استانی به مناطق مختلف ایران عنوان می‌کنند.

در سفرهای استانی تاکنون مصوبات متعددی تصویب شده که مسئولان محلی از اجرا نشدن آن انتقاد کرده‌اند.

برخی از نمایندگان مجلس هم نسبت به تامین بودجه مصوبات و وعده‌های استانی دولت ابراز تردید کرده‌ اند.

منتقدان دولت ایران با توجه به نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات مجلس در اسفند ماه سال جاری، می‌گویند که بسیاری از وعده‌های آقای احمدی نژاد به ویژه در سفرهای استانی، تبلیغاتی است.

مطالب مرتبط