انتقاد تند حدادعادل از گروهایی که مانع از اتحاد اصولگرایان می‌شوند

مصباح یزدی و حداد عادل حق نشر عکس FARS
Image caption امید جبهه متحد اصولگرایان و جبهه پایداری به ارائه فهرست مشترک به تدریج رنگ می‌بازد

غلامعلی حداد عادل، رئیس پیشین مجلس و از چهره های اصلی جبهه متحد اصولگرایان ایران، از گروه هایی که به گفته او با "لجاجت و خرده گیری بی جهت" مانع از اتحاد اصولگرایان در انتخابات مجلس می شوند، به تندی انتقاد کرد.

آقای حداد عادل امروز شنبه ۵ آذر (۲۶ نوامبر) در گردهمایی سراسری جبهه متحد اصولگرایان هشدار داد که چنین رویکردی می تواند به شکسته شدن رأی اصولگرایان و از دست دادن اکثریت مجلس توسط آنان و تشکیل مجلسی شبیه مجلس ششم بینجامد که اکثریت آن با اصلاح طلبان بود.

این در حالی است که بسیاری از چهره های اصلی جناح اصلاح طلب در زندان یا حصر خانگی به سر می برند و دو حزب اصلی این جناح توسط دولت و قوه قضائیه غیر قانونی اعلام شده اند.

آقای حداد عادل با یادآوری فشارهای روزافزون بین المللی به ایران گفت که انتخابات مجلس آینده باید به شکلی برگزار شود که "نمایندگان ملتزم به خط امام و رهبری" در آن اکثریت داشته باشند.

او گفت که اصولگرایان باید از مسلط شدن "جریان فتنه" و "جریان انحرافی" در مجلس آینده جلوگیری کنند.

مقامات ایران از معترضان به نتایج انتخابات دو سال پیش ریاست جمهوری به عنوان "جریان فتنه" و از حلقه نزدیکان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری به عنوان "جریان انحرافی" یاد می کنند.

ظاهرا مخاطب انتقادات آقای حداد عادل اعضای جبهه پایداری هستند که تاکنون از پذیرفتن ساز و کار حاکم بر جبهه متحد اصولگرایان و پیوستن به آنها خودداری کرده اند.

اعضای جبهه پایداری خواهان داشتن سهم بیشتر در کمیته های جبهه متحد اصولگرایان و حذف نمایندگان علی لاریجانی و محمدباقر قالیباف از آن بودند که مورد موافقت جبهه متحد قرار نگرفت.

روح الله حسینیان، رئیس فراکسیون حامیان دولت در مجلس و یکی از چهره های اصلی جبهه پایداری دیروز گفته بود که در صورت عدم شرکت سازماندهی شده اصلاح طلبان در انتخابات مجلس، اصولگرایان باید در دو جبهه با یکدیگر رقابت کنند تا مردم برای شرکت در انتخابات انگیزه بیشتری پیدا کنند.

با توجه به سخنان امروز آقای حداد عادل و سخنان دیروز آقای حسینیان، به نظر می رسد که امیدواری دو طرف برای رسیدن به توافق با طرف مقابل به تدریج رنگ می بازد و آنها خود را برای ارائه فهرست مستقل برای انتخابات آماده می کنند.

جبهه پیروان خط امام و رهبری (حزب موتلفه، جامعه اسلامی مهندسان و...)، اصولگرایان تحول خواه (جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی و جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی) و نمایندگان علی لاریجانی و محمدباقر قالیباف در جبهه متحد اصولگرایان حضور دارند و زیر نظر محمدرضا مهدوی کنی (رئیس مجلس خبرگان رهبری و رئیس جامعه روحانیت مبارز) و محمد یزدی (رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم) فعالیت می کنند.

صادق محصولی (وزیر پیشین کشور)، غلامحسین الهام (وزیر پیشین دادگستری و سخنگوی پیشین دولت)، حمید رسایی، علی‌اصغر زارعی، مهدی کوچک‌زاده، اسماعیل کوثری، روح‌الله حسینیان و مرتضی آقا تهرانی (نمایندگان مجلس) هم از اعضای اصلی جبهه پایداری تلقی می شوند که مورد حمایت محمدتقی مصباح یزدی هستند.

مطالب مرتبط