واکنش 'قاطعانه' بریتانیا به اقدام ایران در کاهش روابط

حق نشر عکس Reuters
Image caption نمایندگان مجلس ایران با ۱۷۹ رأی موافق، ۴ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع، کلیات طرح دو فوریتی کاهش روابط با بریتانیا را مورد تصویب قرار دادند

در حالی که مجلس ایران به کاهش روابط جمهوری اسلامی ایران با بریتانیا رای داده، دولت لندن می گوید واکنشی قاطعانه به اخراج سفیر خود از تهران نشان خواهد داد.

امروز نمایندگان مجلس ایران با ۱۷۹ رأی موافق، ۴ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع، کلیات طرح دو فوریتی کاهش روابط با بریتانیا را مورد تصویب قرار دادند.

این حرکت واکنشی است به همکاری های بریتانیا با جامعه جهانی و آمریکا که در راستای اعمال فشار بر سر برنامه هسته ای ایران و بخاطر عدم متابعت تهران از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت می‌گیرند.

به موجب این مصوبه سطح روابط اقتصادی دو کشور به "حداقل ممکن" می رسد، روابط دیپلماتیک به سطح کاردار تقلیل می یابد و سفیر بریتانیا پست خود در تهران را ترک خواهد کرد. به موجب این مصوبه، ایران هم سفیر خود از لندن را فراخواهد خواند.

وزارت خارجه بریتانیا امروز بلافاصله به مصوبه مجلس ایران واکنش نشان داد.

در یک اطلاعیه منتشره از سوی وزارت خارجه بریتانیا، اقدام ایران برای کاهش روابط دیپلماتیک، اقدامی "تاسف آور" توصیف شده است. در این اطلاعیه آمده است که "این اقدام غیرموجه به رژیم ایران جهت مقابله با انزوای فزاینده اش یا پاسخگویی به نگرانی های بین المللی و وضعیت حقوق بشر کمکی نخواهد کرد".

در ادامه این بیانیه آمده است که "اگر حکومت ایران در راستای عملی کردن چنین تصمیمی حرکت کند ما پس از رایزنی با شرکای بین المللی خود واکنش قاطعانه ای به این حرکت نشان خواهیم داد".

یک سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا چند روز پیش در واکنش به تصمیم مجلس ایران به بی بی سی فارسی گفته بود "ما معتقدیم که حفظ تماس مستقیم دو کشور در سطح بالا، به ویژه در زمان های حساسی مثل حالا ضروری است". اما ظاهرا دیدگاه مجلس و سایر محافل حکومتی ایران در جهت کاهش روابط با لندن به نشانه تنبیه بریتانیا بخاطر همراهی با تحریم هاست.

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران گفته است که کشورهایی که با تحریم های ایران همراهی می کنند باید منتظر واکنش تهران باشند.

نمایندگان مجلس چهار روز پیش، دو فوریت طرح کاهش روابط با بریتانیا را با ۱۶۲ رای موافق در مقابل ۵ رای مخالف به تصویب رسانده بودند.

در جریان بررسی دوفوریت طرح، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس، این اقدام را واکنشی به تحریم بانک مرکزی ایران توسط دولت بریتانیا دانسته بود.

در حال حاضر دومینیک جان چیلکات، سفیر بریتانیا در ایران است که جانشین سایمون گس به این سمت منصوب شده و یکماه از آغاز بکار وی در تهران می‌گذرد.

مطالب مرتبط