رای بالای نمایندگان مجلس ایران به کلیات طرح کاهش روابط با بریتانیا

سفارت بریتانیا در تهران حق نشر عکس
Image caption در صورت تصویب نهایی طرح نمایندگان مجلس، سفیر بریتانیا در ایران باید این کشور را ترک کند

نمایندگان مجلس ایران با ۱۷۹ رأی موافق، ۴ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع، کلیات طرح دو فوریتی کاهش روابط با بریتانیا را مورد تصویب قرار دادند.

در صورت تایید نهایی مصوبه امروز ۶ آذر (۲۷ نوامبر) نمایندگان مجلس، سطح روابط اقتصادی دو کشور به "حداقل ممکن" می رسد، روابط سیاسی با لندن به سطح کاردار تنزل می یابد و سفیر بریتانیا ملزم به ترک ایران می شود.

دامینیک جان چیلکات، سفیر بریتانیا در ایران، از حدود یک ماه پیش و به جای سایمون گس به این سمت منصوب شده است.

نمایندگان مجلس چهار روز پیش، دو فوریت طرح کاهش روابط با بریتانیا را با ۱۶۲ رای موافق در مقابل ۵ رای مخالف به تصویب رسانده بودند.

در جریان بررسی دوفوریت طرح، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس، این اقدام را واکنشی به تحریم بانک مرکزی ایران توسط دولت بریتانیا دانسته بود.

واکنش به تحریم بانک مرکزی

دو فوریت طرح نمایندگان مجلس ایران پس از آن به تصویب رسید که وزارت دارایی بریتانیا، از اعمال تحریم‌های مالی تازه علیه تهران خبر داد که شامل توقف همکاری با بانک مرکزی جمهوری اسلامی بود.

دولت بریتانیا اعلام کرد که این تصمیم را در پی افزایش نگرانی جامعه جهانی از برنامه هسته ای ایران، پس از انتشار جدیدترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اتخاذ کرده است.

چهارشنبه گذشته، یک سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا در واکنش به تصویب طرح دوفوریتی کاهش روابط با لندن به بی بی سی فارسی گفت: "اگر ایران چنین تصمیمی بگیرد، بسیار تأسف انگیز خواهد بود."

وی افزود: "ما معتقدیم که حفظ تماس مستقیم دو کشور در سطح بالا، به ویژه در زمان های حساسی مثل حالا ضروری است."

براساس تبصره ۱ طرح کاهش روابط با بریتانیا، در صورت "تغییر سیاست‌های خصمانه" آن کشور، وزارت امورخارجه ایران می‌تواند سطح روابط را مجددا ارتقا بدهد.

مطالب مرتبط