حمله به سفارت بریتانیا و باغ قلهک در تهران

به روز شده:  15:42 گرينويچ - سه شنبه 29 نوامبر 2011 - 08 آذر 1390
سفارت بریتانیا در تهران

حضور پلیس و معترضان در مقابل ورودی سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی تهران

سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی و اقامتگاه دیپلماتیک و مرکز فرهنگی بریتانیا در باغ قلهک تهران بعد از ظهر امروز ۸ آذر (۲۹ نوامبر) مورد حمله گروهی از معترضان به سیاست های بریتانیا قرار گرفت.

وزارت امور خارجه بریتانیا این حملات را غیرقابل قبول خوانده و وزارت امور خارجه ایران از آن ابراز تأسف کرده است.

به نوشته واحد مرکزی خبر، "تعدادی از دانشجویان خشمگین که قصد تصرف سفارت (در خیابان فردوسی) را داشتند، کوکتل مولوتف و سنگ به داخل سفارت پرتاب کردند و شیشه های سفارت را شکستند و گوشه ای از ساختمان کوچک پشت درب اصلی سفارت نیز آتش گرفت".

خبرگزاری جمهوری اسلامی هم خبر داد که "اسناد و مدارک محرمانه و جاسوسی" بریتانیا در تهاجم معترضان به باغ قلهک به مصادره آنها در آمده است و "تعدادی از اتباع بیگانه مستقر در ساختمان باغ قلهک نیز توسط دانشجویان محافظت می شوند".

خبرگزاری فارس چند ساعت بعد، از آزاد شدن "۶ کارمند انگلیسی که در باغ قلهک در محاصره دانشجویان بودند" توسط پلیس دیپلماتیک خبر داد.

وزارت امور خارجه بریتانیا از این حملات به شدت ابراز خشم کرده و آن را غیر قابل قبول خوانده است.

روزشمار شصت سال روابط ایران و بریتانیا

۲۷ اکتبر ۲۰۱۱: دامینیک جان چیلکات، سفیر جدید بریتانیا در تهران، در ملاقات با علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، رونوشت استوارنامه خود را تسلیم کرد.

۱۵ نوامبر ۲۰۱۱: به دنبال بالا گرفن اختلافات درباره باغ سفارت بریتانیا در منطقه قلهک تهران، شهرداری تهران جریمه "تخلف سفارت بریتانیا در باغ قلهک در قطع درختان" این باغ را یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعلام کرد.

۲۱ نوامبر ۲۰۱۱ : بریتانیا، از اعمال تحریم های مالی تازه علیه ایران از جمله تحریم بانک مرکزی این کشور خبر داد.

۲۳ نوامبر۲۰۱۱ : نمایندگان مجلس ایران به دو فوریت طرحی رأی دادند که سطح روابط سیاسی این کشور با بریتانیا را به سطح کاردار کاهش می دهد.

۲۷ نوامبر ۲۰۱۱: مجلس ایران با رای اکثریت نمایندگان به طرح کاهش روابط ایران و بریتانیا رای داد. همزمان بریتانیا اعلام کرد که به این اقدام ایران "واکنش قاطعانه ای" نشان خواهد داد.

۲۸ نوامبر۲۰۱۱: شورای نگهبان در ایران طرح تصویب شده مجلس درباره کاهش روابط با بریتانیا را تایید کرد.

این وزارتخانه تأکید کرده است که بر اساس قوانین بین المللی و کنوانسیون وین، دولت ایران مسئول حفاظت از دیپلمات ها و سفارتخانه ها در این کشور است و بنابراین از این دولت انتظار دارد که به سرعت وضعیت را مهار کند و سلامت کارکنان سفارت و امنیت ساختمان ها را تضمین نماید.

وزارت امور خارجه ایران ساعاتی پس از موضع گیری بریتانیا، با انتشار بیانیه ای کوتاه از "رفتارهای غیر قابل قبول معدودی از معترضین" ابراز تأسف کرد و گفت که ایران قوانین و مقررات بین المللی و مصونیت اماکن دیپلماتیک را محترم می داند.

'تلاش مقامات ایران برای خارج کردن مهاجمان'

در این حال به گزارش خبرگزاری های ایران، مرتضی تمدن، استاندار تهران و احمدرضا رادان، جانشین فرمانده کل پلیس ایران در محل سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی حاضر شده اند تا دانشجویان را وادار به خروج از محوطه و ساختمان سفارت کنند.

خبرگزاری فارس از بروز درگیری شدید میان مهاجمان درون سفارت با پلیس خبر داده و نوشته است که چند پلیس مجروح شده اند و حال یکی از دانشجویان هم "وخیم" است.

در تصاویر منتشر شده از حوادث امروز، یک خودرو که در داخل محوطه سفارت به آتش کشیده شده و تعدادی از مهاجمان که مدارک و اموال را از داخل ساختمان سفارت خارج می کنند، دیده می شوند.

این خبرگزاری پیش تر نوشته بود که مأموران نیروی انتظامی نتوانسته بودند جلوی مهاجمان به مجموعه سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی را بگیرند.

پرس تی وی، شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان ایران، بعداز ظهر امروز به طور مستقیم تصاویری را از مقابل ساختمان سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی تهران پخش کرد.

در این تصاویر تعدادی از معترضان روی دیوار سفارت دیده می شدند که پرچم ایران و پرچم هایی با شعارهای مذهبی را در هوا تکان می دادند.

گزارشگر پرس تی وی که در محل حاضر بود، گفت که مأموران امنیتی در حال تلاش برای آرام کردن معترضان هستند.

گزارشگر شبکه خبر تلویزیون ایران هم گفت که تعدادی از دانشجویان در داخل محوطه سفارت هستند و پلیس سعی می کند آنها را به بیرون راهنمایی کند.

روابط ایران و بریتانیا در هفته های اخیر و در پی تشدید تحریم ها علیه ایران توسط دولت بریتانیا پرتنش بوده است و مجلس ایران کاهش روابط این کشور با بریتانیا را به سطح کاردار تصویب کرده است.

وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرده است که مقامات ارشد این وزارتخانه با کاردار ایران در بریتانیا گفت و گو کرده اند و مستقیما خواهان واکنش سریع دولت ایران شده اند.

بریتانیا از شهروندان خود در ایران خواسته است که در خانه بمانند.

موقعیت مجموعه های سفارت بریتانیا در تهران

موقعیت مجموعه های سفارت بریتانیا در تهران

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.