پوشش لحظه به لحظه:‌ بحران در روابط ایران و بریتانیا

به روز شده:  19:45 گرينويچ - چهارشنبه 30 نوامبر 2011 - 09 آذر 1390

گزارش همزمان بی بی سی فارسی
این بخش به طور خودکار به روز می شود

به روز رسانی

2018 مجید محمدی، تحلیلگر امور ایران، می گوید که آیت الله خامنه ای قصد دارد با ماجرای یورش به سفارت قدرت نمایی کند. به گفته آقای محمدی، رهبر ایران فکر می کند با چنین بحرانهایی می تواند نیروهای داخلی را پشت سر خود بسیج کند.

1950 خبرگزاری فرانسه از قول دیپلماتهای غربی گزارش می دهد که اعضای اتحادیه اروپا در آستانه نشست فردا در بروکسل درباره تحریم نفتی ایران اختلاف نظر دارند. یک دیپلمات اروپایی گفته است وزرای خارجه اتحادیه فردا تحریمی نفتی علیه ایران اعلام نمی کنند.  

1942 آمریکا از ایران خواست عزمش را برای حفاظت از جان دیپلماتهای خارجی مقیم تهران "روشن" کند. جاش ارنست، از سخنگویان کاخ سفید همچنین از ایران خواست "حمله اوباش" به سفارت بریتانیا را محکوم کند.

19:00 ایران در بریتانیا سفیر ندارد و به کاردار این کشور در لندن هم گفته شده است که باید در مدت ۴۸ ساعت بریتانیا را ترک کند.

18:59 به گزارش خبرگزاری فارس، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران با کاردار سفارت ایران در لندن تماس داشته است تا "اقدامات انجام‌شده برای تسهیل مراجعت کارکنان سفارت و خانواده‌های آنها" به ایران را به اطلاع او برساند.

18:51 رعنا رحیم‌پور، خبرنگار ما که در مقابل سفارت ایران در لندن است، می‌گوید که مشخص شده است ایران ۱۷دیپلمات ثبت‌شده در بریتانیا دارد که به درخواست دولت بریتانیا باید این کشور را ترک کنند.

18:50 مهرزاد بروجردی، استاد علوم سیاسی در دانشگاه سیراکیوز امریکا می‌گوید که احتمال دارد در نشست اتحادیه اروپا در روز پنجشنبه، کشورهای بیشتری برای ابراز همدردی با بریتانیا و محکوم کردن حمله به سفارت این کشور در تهران که برخلاف عرف معمول روابط بین‌الملل بود، وارد عمل شوند.

18:45 حسین علیزاده، دیپلمات سابق ایران در هلسینکی، می‌گوید: "اگر اراده‌ای وجود داشت، می‌توانست جلوی ورود جمعیت به سفارت بریتانیا را بگیرد." او می‌گوید: "نیروی انتظامی در جریان برخورد با معترضان به نتایج انتخابات ایران نشان داد که می‌تواند با جمعیت زیادی مقابله کند و افرادی که روز سه‌شنبه به سفارت بریتانیا حمله کردند، در حد چند صد نفر بوده‌اند."

18:40 آلیستر برت، معاون وزارت امور خارجه بریتانیا در امور خاورمیانه، به بی‌‎بی‌سی فارسی گفت که "روابط ایران و بریتانیا هم‌اکنون در سطح پایینی است، ولی اگر اراده ای وجود داشته باشد، می‌تواند بهتر شود. در مذاکره همیشه باز است، ولی ایران وظیفه دارد امنیت دیپلمات‌ها در این کشور را تامین کند."

18:31 سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرده است که سفیر این کشور در ایران، در واکنش به "زیرپا گذاشتن آشکار و غیرقابل پذیرش" قوانین بین‌المللی در ایران، فراخوانده می‌شود.

18:20 واکنش‌های بین‌المللی به حمله روز سه‌شنبه به سفارت بریتانیا در تهران: فرانسه و آلمان سفیران خود را از ایران فراخوانده‌اند. ایتالیا و سوئد سفرای ایران در این دو کشور را احضار کرده‌اند و نروژ سفارتش را تعطیل کرده است.

18:00 به گزارش مهر، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که آنچه در ارتباط با سفارت بریتانیا در تهران رخ داد، "اتفاقی غیرقابل پیش‌بینی" بود، ولی در جریان آن، با هوشمندی و تدابیر اتخاذشده، از آسیب دیدن دیپلمات‌ها جلوگیری شد.

17:57 بر اساس گزارش‌ها، فرانسه سفیرش در ایران را فراخوانده است.

17:54 سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، درخواست بریتانیا از دیپلمات‌های ایران در لندن برای ترک این کشور را اقدامی انفعالی و شتابزده ارزیابی کرده و گفته است که دولت ایران هم متقابلا اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

17:38 براساس گزارش‌ها، تنش در روابط دیپلماتیک ایران، نگرانی بازارهای جهانی نفت را به دنبال داشته و در افزایش قیمت جهانی نفت در روز چهارشنبه موثر بوده است.

17:32 آلبوم عکس: معترضان ایرانی در اتاق‌های سفارت بریتانیا

17:27 ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا امروز در پارلمان این کشور، از امارات متحده عربی و ترکیه به دلیل کمک‌های موثرشان، بعد از آن که سفارت بریتانیا در تهران مورد حمله قرار گرفت، تشکر کرد.

17:16 هوشنگ امیراحمدی، مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه راتگر می‌گوید که روابط اقتصادی ایران و بریتانیا در گذشته باعث می‌شد دو کشور بعد از تیره شدن روابط، به سمت بهبود تعاملاتشان پیش بروند، ولی آنها الان دیگر چندان روابط نزدیکی در بخش اقتصادی ندارند.

17:01 احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران، گفته است: تعدادی از افرادی که وارد سفارت بریتانیا شده‌اند، دستگیر و عده‌ای شناسایی شده‌اند که برای دستگیری آنها اقدامات لازم انجام شده است.

16:58 استاندار تهران گفته است که با مسئولیت وزارت کشور، کارگروهی برای بررسی اتفاقات روز سه‌شنبه در مقابل سفارت بریتانیا در تهران تشکیل شده است.

16:56 هوشنگ امیراحمدی، مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه راتگر می‌گوید که روابط ایران و بریتانیا در پنج دهه گذشته، فراز و نشیب زیادی داشته و تحولات اخیر برای اولین بار در روابط دو کشور رخ نداده است.

16:52 آلیستر برت، معاون وزارت خارجه بریتانیا در امور خاورمیانه، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که تحولات اخیر، رابطه دو دولت ایران و بریتانیا را قطع نمی‌کند و بریتانیا همه جنبه‌ها را بررسی کرده است تا روابط دیپلماتیک دو کشور برقرار باشد.

16:45 علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران گفته است که تصمیم اخیر مجلس برای کاهش سطح روابط دو کشور در حد کاردار بود، ولی تصمیم اخیر بریتانیا برای سفارت ایران، چیزی در حد قطع روابط است.

16:43 رعنا رحیم‌پور، خبرنگار ما که در مقابل سفارت ایران در لندن است، می‌گوید که ظاهرا هنوز به کارکنان این سفارتخانه اعلام نشده است که برای ترک بریتانیا برایشان مهلت تعیین شده است، ولی کاردار ایران به وزارت امور خارجه بریتانیا احضار شده است.

16:34 نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا فردا برگزار خواهد شد. وزیر امور خارجه ایتالیا گفته است که با همراهی دیگر همتایانش در اتحادیه اروپا و آمریکا، درباره تحریم احتمالی خرید نفت از ایران تصمیم‌گیری خواهد کرد.

16:29 وزارت امور خارجه سوئد اعلام کرده است که به دنبال حمله "غیرقابل پذیرش" به سفارت بریتانیا در تهران، سفیر ایران در استکهلم احضار شده است.

16:14 آقای احمدی به ایرنا گفته است که "منافع ایران، در نداشتن سفارت در لندن و منافع آنها (بریتانیا) در داشتن سفارت در ایران است."

16:13 محمود احمدی‌بیغش، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است که "تعطیلی سفارت ایران در لندن، به دلیل نداشتن منفعت برای ملت ایران، نه تنها خسارت و هزینه ندارد، بلکه از آن استقبال می‌کنیم."

16:08 آقای نقوی به خبرگزاری فارس گفته است: "خروج دیپلمات‌های برخی دول غربی از تهران، آرزوی دیرینه ملت ایران است."

16:07 حسین نقوی، عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس ایران گفته است که "دولت انگلیس و دول دیگری که سفرای خود را از ایران فراخوانده‌اند، باید بدانند که مانند گذشته نه چندان دور، سرافکنده به تهران بازمی‌گردند و برای بازگشایی سفارتخانه‌هایشان التماس خواهند کرد."

16:03 ایتالیا اعلام کرده است که به دنبال حمله به سفارت بریتانیا در تهران، از سفیر ایران خواسته خواهد شد تا امنیت دیپلمات‌های ایتالیا در ایران تضمین شود.

16:02 وزیر امور خارجه ایتالیا گفته است که سفیر ایران در این کشور احضار خواهد شد.

16:00 ایتالیا اعلام کرده است که تعطیل کردن سفارتش در تهران را بررسی می‌کند.

15:58 دفتر تحکیم وحدت (طیف علامه طباطبایی)، با انتشار اطلاعیه‌ای، حمله به سفارت بریتانیا در ایران را محکوم کرده است.

15:40 برنامه نوبت شما با موضوع "واکنش‌ها به حمله به سفارت بریتانیا در تهران" در تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی در حال پخش است. می‌توانید نظرات خود در این مورد را در صفحه نوبت شما ثبت کنید.

15:34 به دنبال محکومیت حمله روز گذشته به سفارت بریتانیا در ایران، آلمان سفیرش را از ایران فراخوانده و نروژ از تعطیلی سفارتخانه‌اش در تهران خبر داده است.

15:29 رعنا رحیم‌پور، خبرنگار ما در مقابل سفارت ایران در لندن می‌گوید که کارکنان سفارت ایران ظاهرا اطلاعی از فرصت 48 ساعته‌شان برای ترک این کشور ندارند.

15:20 محسن میلانی، استاد علوم سیاسی دانشگاه فلوریدای جنوبی، می‌گوید که بیشتر کشورهای اروپایی و جامعه بین‌الملل با بریتانیا و آمریکا همکاری خواهند کرد، چون آنچه که در ارتباط با سفارت بریتانیا در ایران رخ داده است، فقط محدود به یک کشور نیست، بلکه مهم‌ترین قوانین بین‌المللی زیر سوال رفته است.

15:16 آقای بروجردی به خبرگزاری فارس گفته است که "ملت ایران از نبود دیپلمات های انگلیس در تهران خرسندند."

15:15 علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است که عواقب تعطیلی سفارت ایران در لندن، گریبانگیر دولت بریتانیا است.

15:12 خبرگزاری فارس گزارش داده است که به دنبال اخراج دیپلمات‌های ایران از لندن، وزارت امور خارجه ایران تا ساعاتی دیگر "تمام کارکنان سفارت انگلیس را از ایران اخراج خواهد کرد."

15:10 کسری ناجی، خبرنگار ما می‌گوید که نگرانی از امنیت دیپلمات‌های بریتانیا در ایران، یکی از دلایل احتمالی برخورد محتاطانه مقامات این کشور بعد از حمله به سفارت بریتانیا در روز گذشته بود.

15:05 دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه سابق بریتانیا تاکید کرده است که محکوم کردن ایران در شرایط کنونی، نباید باعث "به صدا درآمدن طبل جنگ" شود. ویلیام هیگ هم گفته است که بریتانیا از اقدام نظامی علیه ایران دفاع نمی کند.

14:55 علی گرانمایه، استاد و پژوهشگر روابط بین‌الملل در دانشگاه لندن می‌گوید که در شرایط کنونی دولت ایران نمی‌تواند ادعا کند که کنترلی بر امور ندارد و نتوانسته مانع ورود افراد به سفارت بریتانیا شود.

14:51 ویلیام هیگ: همه سفرای ایران در کشورهای اروپایی احضار شده‌اند.

14:50 آلمان سفیرش را برای مشورت از ایران فراخواند.

14:35دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه سابق بریتانیا خواستار آن شد که محکومیت ایران به "کوبیدن در طبل جنگ" منجر نشود. ویلیام هیگ می گوید بریتانیا از اقدام نظامی علیه ایران حمایت نمی کند.  

14:20 داگلاس الکساندر، وزیر خارجه در کابینه سایه بریتانیا (حزب مخالف)، در واکنش به اظهارات ویلیام هیگ خواستار محکومیت صریح و کامل حملات به سفارت بریتانیا در تهران شد. 

14:18 آقای هیگ تایید کرد که "برای اعتراض با شدیدترین لحن ممکن" با وزیر امور خارجه ایران صحبت کرده است. وی از فرانسه بابت "حمایت قوی " از کارکنان سفارت بریتانیا در تهران تشکر کرد.

14:15  ویلیام هیگ گفت که به کاردار ایران در لندن اطلاع داده شده است که دولت بریتانیا خواهان دریافت غرامت بابت خسارات ناشی از حمله های دیروز است و بر این خواسته پافشاری خواهد کرد.

13:47 آقای هیگ گفت که به دیپلمات های ایرانی 48 ساعت فرصت داده شده که خاک بریتانیا را ترک کنند.

 

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.