حمایت بریتانیا از طرح تحریم نفتی ایران

حق نشر عکس 1
Image caption حدود یک پنجم نفت صادراتی ایران را اروپا می خرد

بریتانیا در پی تعرض گروهی از محافظه کاران خشمگین به سفارتخانه اش در تهران تصمیم گرفته است از طرح اروپایی تحریم واردات نفت از ایران حمایت کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع دیپلماتیک گزارش داد که بریتانیا با توجه به تحولات دو روز اخیر تصمیم گرفته است موضع قبلی خود در قبال تحریم واردات نفت ایران را تغییر دهد. بریتانیا تاکنون ترجیح می داد تحریمها صنعت انرژی ایران را هدف نگیرد.

این منبع که نامش فاش نشده، گفت: "حالا که بریتانیا سطح روابطش را با ایران کاهش داده، از افزایش دامنه تحریمها حمایت خواهد کرد و احتمالا یا یکجانبه یا همراه با فرانسه و آلمان این تحریمها را اجرا خواهد کرد."

تنش اخیر در روابط دو کشور پس از تحریم هفته گذشته بانک مرکزی ایران از سوی بریتانیا رخ داد. این تحریم در پاسخ به قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام شد که ایران را به فعالیتهای اتمی مشکوک متهم می کرد.

سپس مجلس ایران مصوبه ای را برای کاهش سطح روابط از سفیر به کاردار تصویب کرد و روز گذشته شماری که دانشجو معرفی شده بودند، به سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی و مجتمع مسکونی دیپلماتهای بریتانیایی در باغ قلهک یورش بردند.

از پیش قرار بود وزرای خارجه اتحادیه اروپا برای بررسی تحریمهای تازه علیه ایران فردا پنجشنبه اول دسامبر در بروکسل تشکیل جلسه بدهند.

پیشنهاد تحریم خرید نفت از ایران را فرانسه هفته پیش مطرح کرد، اما مشخص نیست آیا همه اعضای اتحادیه اروپا از آن حمایت می کنند یا خیر.

خبرگزاری فرانسه از قول دیپلماتهای غربی گزارش می دهد که اعضای اتحادیه اروپا در آستانه نشست فردا در بروکسل درباره تحریم نفتی ایران اختلاف نظر دارند. یک دیپلمات اروپایی گفته است وزرای خارجه اتحادیه فردا تحریمی نفتی علیه ایران اعلام نمی کنند.

بعضی از کشورهای اروپایی نگران تاثیر احتمالی این تحریم روی مردم ایران هستند. گروهی نیز می ترسند با تحریم نفتی ایران بهای جهانی نفت بیش از پیش افزایش یابد و به بحران اقتصادی اروپا را عمیق تر کند.

بنا به آمار آژانس بین المللی انرژی، بریتانیا اخیرا از ایران نفت وارد نکرده ولی آلمان و فرانسه همچنان مقادیری نفت از ایران وارد می کنند.

روزانه حدود ۴۵۰ هزار بشکه نفت ایران به اروپا صادر می شود و ایتالیا با ۱۸۳ هزار بشکه در روز بزرگترین خریدار نفت خام جمهوری اسلامی است. اسپانیا و فرانسه در رده دوم و سوم هستند.

انتظار می رود پیش از اعلام تحریم احتمالی نفت ایران، قدرتهای اروپایی بتوانند عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان، را تشویق به افزایش تولید کنند تا شوک وارده به بازار مهار شود.

ایران روزانه حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت صادر می کند و درآمد آن بخش عمده چرخ اقتصادش را می چرخاند.

ایران امیدوار است در صورت تحریم صادرات نفتش از سوی اروپا، خریداران آسیایی مانند چین، ژاپن، کره جنوبی و هند به خریدشان ادامه دهند.

مطالب مرتبط