هشدار اتحادیه اروپا به ایران بخاطر یورش به سفارت بریتانیا

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اتحادیه اروپا در حال بررسی احتمال قطع رابطه با ایران است

اتحادیه اروپا یورش و غارت سفارتخانه بریتانیا در ایران را محکوم کرد و هشدار داد که در پاسخ به آن، تدابیری "مناسب" اتخاذ خواهد کرد.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بیانیه خود اعلام کردند که از حمله به سفارت بریتانیا در تهران "منزجر شده و آن را اکیدا محکوم می کنند."

آنها این بیانیه را در پایان نشست خود در بروکسل منتشر کردند.

در این بیانیه یادآوری شده که یورش سه شنبه گروهی تندرو به سفارتخانه و مجتمع مسکونی دیپلماتهای بریتانیا در باغ قلهک، ناقض کنوانسیون وین است که ایران و سایر کشورها را متعهد می کند از سفارتخانه های خارجی حفاظت کنند.

شورای وزیران اتحادیه اروپا همچنین تصمیم مجلس ایران برای اخراج سفیر بریتانیا را محکوم کرد.

یکشنبه این هفته نمایندگان مجلس ایران با اکثریت قاطع رای به تقلیل سطح روابط با بریتانیا از سفیر به کاردار دادند.

این طرح در اعتراض به تصمیم بریتانیا برای قطع ارتباط با کلیه بانکهای ایرانی از جمله بانک مرکزی تصویب شد.

بریتانیا می گوید تصمیم به تحریم کامل موسسات مالی ایران را پس از انتشار گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ابعاد احتمالا نظامی برنامه اتمی جمهوری اسلامی گرفته است.

سفیر جدید بریتانیا تازه یک ماه پیش کارش را در ایران آغاز کرده بود.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا همچنین اعلام کردند: "شورای وزیران اتحادیه اروپا این اقدامهای ایران علیه بریتانیا را اقدام علیه کلیه اتحادیه تلقی می کند. اتحادیه اروپا در حال اتخاذ تدابیر مناسب در پاسخ به این اقدامات است."

در این بیانیه مشخص نشده است که ماهیت این تدابیر چگونه خواهد بود، ولی ناظران می گویند بعید است اعضای اتحادیه اروپا رای به قطع رابطه کامل با ایران بدهند.

بریتانیا نیز تاکید کرده که با وجود دستور تطعیلی فوری سفارتخانه جمهوری اسلامی در لندن مایل به قطع رابطه کامل نیست و می خواهد با ایران درباره مسائل مهم از جمله پرونده اتمی به گفتگو ادامه دهد.

اعتراض ایتالیا

در ادامه محکومیت حمله به سفارت بریتانیا، جولیو ترزی، وزیر امور خارجه ایتالیا امروز گفت که این کشور سفیرش در تهران را برای مشورت به رم فراخوانده است.

وزیر امور خارجه ایتالیا گفت کشورش در حال بررسی این موضوع است که آیا سفارت خود در تهران را تعطیل کند یا خیر.

وی روز چهارشنبه نیز گفته بود ایتالیا ممکن است سفارتش در تهران را تعطیل کند و از مقام های ایرانی خواهد خواست که امنیت دیپلمات های ایتالیایی را تضمین کند.

بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه ایتالیا از ایتالیایی هایی که در تهران هستند، خواسته است "بسیار مراقب باشند و از تردد در نزدیکی مساجد، محل های برگزاری مراسم مذهبی و دیگر تجمعات اجتناب کنند."

آلمان و فرانسه نیز سفیران خود را از ایران فراخوانده اند.

مطالب مرتبط