'دیپلماتها از مشاهده تخریب سفارت بریتانیا شوکه شدند'

حق نشر عکس Reuters
Image caption ماموران پلیس دیپلماتیک به خبرنگاران خارجی اجازه همراهی با دیپلماتها را ندادند

دو روز پس از یورش گروهی تندرو به سفارت بریتانیا در تهران، شماری از سفرا و دیپلماتهای خارجی از مجتمع مسکونی دیپلماتهای بریتانیایی در باغ قلهک و سفارتخانه این کشور بازدید کردند. استاندار تهران این بازدید را مشکوک خوانده است.

به گزارش منابع خبری، عصر امروز پنجشنبه ۱۰ آذر (اول دسامبر) گروهی از دیپلماتهای خارجی در مقابل باغ قلهک تجمع کردند و خواهان ورود به آن شدند.

خبرگزاری فارس ابتدا گزارش داد که این دیپلماتها از بیش از ۲۰ کشور بودند، ولی با مخالفت پلیس دیپلماتیک مواجه شدند.

حدود یک ساعت بعد، با موافقت وزارت خارجه ایران، بعضی از اعضای این گروه اجازه ورود به باغ قلهک را یافتند.

خبرگزاری مهر گزارش می دهد که دیپلماتهای جمهوری چک، ترکیه، کرواسی، آلمان، ایتالیا، مکزیک، دانمارک، اسلواکی، بلژیک، مکزیک، مجارستان، بلغارستان، استرالیا، کانادا، نیوزلند، ونزوئلا در میان بازدیدکنندگان بودند.

با این حال، نیروهای پلیس مانع از همراهی خبرنگاران و فیلمبرداران خارجی با دیپلماتها شدند.

توماس اردبرینک، رئیس دفتر روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در تهران، در شبکه توییتر نوشت که تمام سفرا و دیپلماتهای ۲۷ عضو اتحادیه اروپا به همراه استرالیا، کانادا و چند کشور دیگر به باغ قلهک رفتند.

'شوک دیپلماتها'

خبرنگار واشنگتن پست از قول دیپلماتهایی که وارد باغ قلهک شده اند، نوشته است: "تابلوهای نقاشی پاره شده، کامپیوترها خرد شده و مهاجمان روی دیوارها با اسپری شعارهایی مانند مرگ بر انگلیس و حزب الله پیروز است نوشته اند."

یک دیپلمات گفته است: "هولناک است. داخل ساختمان کاملا ویران شده است."

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش می دهد که سفرا و دیپلماتها از آنچه در باغ قلهک دیده اند، "شوکه" شده اند. یک دیپلمات غربی به این خبرگزاری گفته است: "همه بهتزده شده بودند. رنگ شان پریده بود زیرا از آنچه دیده بودند، شوکه شدند."

یک دیپلمات دیگر که نامش را خبرگزاری فرانسه فاش نکرده، درباره مشاهدات خود می گوید: "مشاهده منازل (دیپلماتها) دشوار بود. اموال شخصی همه جا پرت شده و حریم خصوصی مردم نقض شده بود."

همچنین یک دیپلمات درباره میزان خسارت وارده به ساختمان سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی به خبرگزاری فرانسه گفته است: "مواد غذایی روی زمین ریخته شده بود. بطریهای کوکاکولا روی زمین خالی شده بود. همه جا را خیلی خیلی کثیف کرده بودند."

در اتاق نگهبانی نیز مانیتورها با چکشی که مهاجمان بر جا گذاشته بودند، خرد شده بود.

'بازدید مشکوک'

خبرگزاری محافظه کار فارس نوشته است که این بازدید "در پی ایجاد جنگ روانی توسط رژیم سلطنتی انگلیس" صورت گرفته است.

اما به نظر می رسد این اقدام با هدف ابراز همبستگی دیپلماتهای خارجی با همکاران بریتانیایی خود صورت گرفته که پس از یورش و غارت دفتر کار و منزلشان، از بیم جان خود و خانواده شان ناگزیر به ترک تهران شدند.

مرتضی تمدن، استاندار تهران، به خبرگزاری فارس گفته است که این بازدید "سوال برانگیز و مشکوک" بود. او افزود: "به دلیل غیرعادی بودن تحرک برخی دیپلماتهای خارجی، بلافاصله این موضوع را به مسئولان ذی ربط و وزیر خارجه اطلاع دادیم."

حق نشر عکس Reuters
Image caption حکومت ایران مهاجمان به سفارت بریتانیا را دانشجویان بسیجی خشمگین معرفی کرده است

جامعه بین الملل از ایران خواسته است که به تعهدات خود برای حفاظت از جان دیپلماتها عمل کند. ایران می گوید این تعهدات را بسیار جدی می گیرد و هیچ نقشی در یورش سه شنبه نداشته است.

با این حال بعضی از کشورها خواهان تضمین جمهوری اسلامی برای حفظ کارکنان و اموالشان در ایران شده اند.

منع خبرنگاران خارجی

در همین حال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار بیانیه ای خبرنگاران رسانه های خارجی در ایران را از حضور در هر گونه تجمع و تظاهرات حامیان حکومت منع کرد.

در این بیانیه که خبرگزاری فرانسه آن را گزارش کرده، تصریح شده است: "به کلیه نمایندگی های رسانه های خارجی اطلاع می دهیم که شرکت در تظاهرات، بخصوص در مقابل سفارت بریتانیا و باغ قلهک بدون کسب مجوز قبلی ممنوع است."

این اولین بار است که حکومت ایران خبرنگاران خارجی را از پوشش خبری راهپیمایی های طرفداران جمهوری اسلامی منع می کند.

پس از اعتراض عمومی به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، خبرنگاران خارجی از پوشش خبری تظاهرات مخالفان حکومت منع شدند و هنوز این ممنوعیت پابرجاست.

اعتراض اسپانیا

در ادامه محکومیت بین المللی یورش به سفارت بریتانیا، امروز اسپانیا نیز سفیر جمهوری اسلامی در مادرید را برای بیان اعتراض احضار کرد.

وزارت خارجه اسپانیا در بیانیه ای اعلام کرد که در این دیدار، از ایران خواسته شده است درباره یورش خشونت آمیز به سفارت بریتانیا و مجتمع مسکونی دیپلماتهایش تحقیق کند، به بریتانیا بابت خسارت وارده غرامت بپردازد و عاملان این حمله را مجازات کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش می دهد که یک مقام اسپانیایی حاضر نشد بگوید که آیا کشورش می خواهد همگام با سایر کشورهای اتحادیه اروپا سفیرش از تهران را به نشانه همبستگی با بریتانیا فرا بخواند یا خیر.

هنوز اعضای اتحادیه اروپا برای فرا خواندن سفرای خود از ایران تصمیمی نگرفته اند.

آزادی مهاجمان

با وجود فشارهای جهانی به ایران برای محاکمه مهاجمان و غارتگران سفارت بریتانیا، یازده نفر از عاملان این حمله از بازداشتگاه آزاد شده اند.

خبرگزاری فارس گزارش داد که این عده چهارشنبه شب آزاد شدند. آنها سه شنبه بازداشت موقت شده بودند. مشخص نیست پلیس ایران چند نفر را در رابطه با حمله به سفارت بریتانیا و باغ قلهک بازداشت کرده است.

همچنین چهار گروه از دانشجویان حامی حکومت ایران با انتشار بیانیه ای اعلام کردند که بریتانیا باید منتظر ضربه ای محکم تر باشد.

خبرگزاری فارس این چهار تشکل را دفتر تحکیم وحدت، جنبش عدالتخواه دانشجویی، اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان معرفی کرده است.

در بیانیه آنها آمده است که بریتانیا به دلیل "شیطنت و فتنه گری" لیاقت داشتن رابطه با جمهوری اسلامی را ندارد و سفیرش باید زودتر از این اخراج می شد.

یکشنبه این هفته نمایندگان مجلس ایران رای به کاهش سطح روابط با بریتانیا از سفیر به کاردار دادند.

مطالب مرتبط