انتقادهای کم طنین داخلی از حمله به سفارت بریتانیا در تهران

آثار حمله به اقامتگاه دیپلمات های بریتانیایی در تهران حق نشر عکس
Image caption آثار حمله به خانه دیپلمات‌های بریتانیایی در تهران - این عکس را دامینیک چیلکات، سفیر پیشین بریتانیا در تهران ارائه کرده است

صدای اصلی‌ای که از رسانه‌های داخلی ایران در مورد بحران دیپلماتیک جاری میان این کشور و بریتانیا شنیده می شود، انتقاد از عملکرد دولت بریتانیا و حمایت -یا دست کم توجیه- اقدام مهاجمان به سفارت و اقامتگاه دیپلمات‌های این کشور در تهران است.

خبرگزاری های ایرانی در روزهای گذشته گزارش ها، تحلیل ها و مصاحبه های متعددی منتشر کرده اند که در آن به سابقه تاریخی روابط ایران و بریتانیا و خشم ایرانیان از بعضی اقدامات دولت بریتانیا در دوره های مختلف تاریخی اشاره شده است.

در بعضی از این گونه مطالب، ضمن یادآوری فشارهای بین المللی سال های اخیر که با همراهی و گاه با پیشگامی بریتانیا بر ایران وارد شده است، از اقدام کسانی که روز سه شنبه به سفارت بریتانیا و باغ قلهک حمله کردند ستایش و از "تحقیر" دولت بریتانیا توسط آنان تمجید می شود.

صدای غالب بر رسانه های اینترنتی داخل ایران، به طور کلی دولت بریتانیا را سزاوار برخورد قهرآمیز معرفی می کند و اقدام روز سه شنبه را مایه مباهات و عزت ایرانیان می داند.

اما این تنها صدایی نیست که از رسانه های داخلی ایران شنیده می شود.

این رسانه ها در مواردی معدود، یادداشت هایی را هم منتشر کرده اند که در آن، با وجود اعتراض قاطع به سیاست ها و عملکرد دولت بریتانیا در قبال ایران، از حمله به مکان های دیپلماتیک این کشور و حتی رفتار نمایندگان مجلس در جریان بررسی کاهش سطح روابط دیپلماتیک با بریتانیا انتقاد شده است.

از جمله حسین میر صادقی، دانشیار دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی تهران در یادداشتی که در وبسایت "خبرآنلاین" منشر شده است، می نویسد که موضوع روابط سیاسی با سایر کشورها اصولا در حیطه اختیارات و وظایف وزارت امور خارجه است و مجلس نمی بایست در آن مداخله کند.

او بررسی موضوع کاهش روابط سیاسی با بریتانیا در مجلس ایران را آغازگر ماجرایی دانسته است که به حمله مهاجمان به سفارت بریتانیا و بروز بحران دیپلماتیک در روابط خارجی ایران انجامید.

آقای میرصادقی عملکرد رادیو تلویزیون ایران را هم در "رادیکالیزه شدن فضا" موثر دانسته است.

او همچنین از به کار بردن کلمات توهین آمیز توسط نمایندگان مجلس و سر دادن شعار "مرگ بر انگلیس" توسط آنها در صحن مجلس انتقاد کرده و آن را خلاف شأن آنان خوانده است.

آقای میرصادقی بعضی از اقدامات مهاجمان همچون آتش زدن پرچم و پایین آوردن تصویر ملکه بریتانیا را که نمادهای ملی این کشور محسوب می شوند، باعث جلب حمایت افکار عمومی از فشارهایی دانسته است که دولت های غربی علیه ایران اعمال می کنند.

'انقلابی، اما نه بی قانون'

وبسایت الف، متعلق به احمد توکلی، نماینده پرنفوذ مجلس ایران هم مقاله ای به قلم فرهاد دادجو منتشر کرده که در آن از حمله به سفارت بریتانیا و اقامتگاه دیپلمات های این کشور در تهران انتقاد شده است.

آقای دادجو این سخن آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران را یادآوری می کند که "بسیجی انقلابی هست، اما بی قانون نیست" و از حمله کنندگان روز سه شنبه می پرسد که با چه توجیهی خود را مکلف به اشغال سفارت بریتانیا دیده اند؟

او تلویحا می گوید که میزان خصومت میان دو کشور، دست کم هنوز، به حدی نرسیده بود که چنین کاری لازم باشد و دولت و مجلس ایران هم به فشارهای دولت بریتانیا پاسخ لازم را می دادند.

اما شاید صریح ترین انتقاد از حمله به اماکن دیپلماتیک بریتانیا در تهران را یاسر سبحانی فرد در یادداشت دیگری مطرح کرده که در سایت الف منتشر شده است.

آقای سبحانی فرد این حملات را در کنار تصمیم مجلس به کاهش سطح روابط دیپلماتیک با بریتانیا "اشتباهات تاریخی" توصیف کرده که باعث آسیب دیدن منافع ملی ایران و وجهه این کشور در جهان شده است.

او مصوبه مجلس برای کاهش سطح روابط دو کشور را، همچون تحریم بانک مرکزی ایران توسط بریتانیا، عملی بی فایده و نمایشی دانسته و نوشته است: "حادثه هجوم به سفارت دولت انگلستان هم قبل از هر چیز، هجوم به نشانگرهای فرهنگی ایران و ایرانی و حکومت اخلاقی جمهوری اسلامی است".

آقای سبحانی فرد، با مقایسه ضمنی این حمله با حمله طالبان به کنسولگری ایران در شهر مزارشریف در افغانستان، آن را مغایر با آموزه های اسلامی خوانده است.

او همچنین نوشته است که حمله مذکور، موضع ایران را در مناقشه هسته ای با غرب تضعیف می کند.

به عقیده آقای سبحانی فرد: "در این شرایط استدلال غرب مبنی بر اینکه ما می توانیم انرژی هسته ای داشته باشیم ولی برخی کشورها از جمله ایران نمی توانند به اثبات می رسد، چرا که طبق این استدلال کشوری که به بدیهی ترین قوانین بین المللی احترام نگذاشته و اجازه می دهد سفارت کشور دیگر تسخیر شده و به نمادهای آن بی احترامی شود، اگر دارای قابلیت هسته ای باشد روزی هم به خود اجازه خواهد داد بمب بسازد و حتی از آن استفاده کند."