لئون پانه‌تا: خلیج فارس برای ما خط قرمز است

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا حق نشر عکس AFP
Image caption آقای پانه تا می گوید هیج تهدیدی در خاورمیانه جدی تر از ظهور یک ایران اتمی نیست

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا می گوید که هرگونه اختلال در جریان آمد و شد دریایی در خلیج فارس برای آمریکا به مثابه "عبور از خط قرمز" است.

آقای پانه تا روز جمعه (دوم دسامبر - یازدهم آذر) گفت: "ایران یک تهدید بسیار جدی برای همه ما (کشورهای جهان) تلقی می شود."

او با اشاره به برنامه های هسته ای ایران گفت: "هیچ تهدیدی در خاورمیانه جدی تر از ظهور یک ایران اتمی نیست".

وی همچنین تاکید کرد که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هیچگاه گزینه نظامی علیه برنامه هسته ای ایران را از مد نظر دور نکرده اما برای به کارگیری این گزینه یا هرگونه حمله احتمالی علیه مراکز هسته ای ایران، باید تمام جوانب به دقت بررسی شود.

آقای پانه تا در پاسخ به سوالی درباره احتمال حمله نظامی به ایران گفت: "حمله نظامی به مراکز هسته ای ایران، در بهترین حالت، تنها یک یا دو سال برنامه های اتمی این کشور را به تاخیر خواهد انداخت و ما باید درباره تمامی پیامدهای احتمالی چنین اقدامی به دقت فکر کنیم."

وزیر دفاع آمریکا، تبعات اقتصادی، سیاسی و منطقه ای حمله به ایران را چنین برشمرد که هرگونه حمله نظامی به ایران احتمالا حمایت های منطقه ای از حکومت این کشور را افزایش خواهد داد؛ بر اقتصاد جهان و منطقه تاثیر خواهد گذاشت و احتمالا ایران را برای آسیب رساندن به پایگاه ها و منافع آمریکا در کشورهای خاورمیانه تحریک خواهد کرد.

'اسرائیل از انزوا پرهیز کند'

وزیر دفاع آمریکا در جلسه پرسش و پاسخ امروز همچنین از اسرائیل خواست که برای جلوگیری از انزوای بیشتر در خاورمیانه تلاش کند.

وزیر دفاع آمریکا که ماه اکتبر گذشته به اسرائیل سفر کرده بود، از این کشور خواست که برای برقراری دوباره رایزنی ها با ترکیه و مصر، متحدان امنیتی اسرائیل در منطقه، بکوشد.

او گفت: "اسرائیل می تواند با کشورهایی که خواستار تثبیت اوضاع در منطقه هستند روابط خود را گسترش دهد. کشورهایی چون ترکیه، مصر و اردن."

آقای پانه تا به دولتمردان اسرائیل توصیه کرد که برای از سرگیری مذاکرات صلح با تشکیلات خودگردان فلسطین هم تلاش کنند.

او همچنین از دولت اسرائیل خواست که برای رفع نگرانی های خود از جانب تحولات سیاسی در مصر، به جای 'دوری گزینی' با مقام های مصری رایزنی کند.

مطالب مرتبط