ایران: در کشور دیگری به ایرانیان مقیم انگلیس خدمات کنسولی می‌دهیم

وزارت خارجه ایران حق نشر عکس BBC World Service
Image caption وزارت خارجه می گوید که ستاد ویژه خدمات رسانی به هموطنان ایرانی در انگلیس از امروز یکشنبه ۱۳ آذر فعالیت خود را آغاز می کند

در پی تعطیلی سفارت ایران در لندن، وزارت خارجه ایران اعلام کرده که تا چند روز دیگر "یکی از کشورهای همجوار انگلیس" را برای ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان معرفی خواهد کرد.

حمیدرضا شاکری نیاسر مدیر کل ایرانیان خارج از کشور به خبرگزاری فارس گفته که به منظور ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم انگلستان ستاد پشتیبانی خدمات کنسولی با مشارکت اداره کل ایرانیان و اداره کل کنسولی وزارت خارجه" تشکیل شده است و به زودی شماره تلفن، ایمیل و فکس برای کسب اطلاعات بیشتر اعلام خواهد شد.

به گفته آقای شاکری، "خدمات رسانی به ایرانیان همچون گذشته ادامه خواهد داشت و دانشجویان و ایرانیان مقیم خارج از این بابت نگرانی نداشته باشند."

این مقام وزارت خارجه گفته که "در حال حاضر هیچ خدماتی از جمله ویزا برای اتباع انگلیسی ارائه نمی شود."

در پی خارج شدن کارکنان دیپلماتیک سفارت بریتانیا از تهران و اخراج دیپلمات های ایرانی از لندن، خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم بریتانیا نیز متوقف شده است.

حسن قشقاوی معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان خارج از کشور وزارت خارجه ایران نیز به شبکه تلویزیونی جام جم که برای ایرانیان خارج از کشور برنامه پخش می کند، گفته که ستاد "ویژه خدمات رسانی به هموطنان ایرانی در انگلیس" از امروز یکشنبه ۱۳ آذر فعالیت خود را آغاز می کند.

آقای قشقاوی گفته که از یک سال پیش بحث قطع روابط ایران و انگلیس از سوی "جمعی از نمایندگان مجلس" پیشنهاد شده بود و لی وزارت خارجه سعی کرد "قطع ارتباط اتفاق نیفتد."

معاون کنسولی وزارت خارجه گفته که دلیل مخالفت "حضور بیش از ۳۰۰ هزار ایرانی در انگلیس و ضرورت ارائه خدمات کنسولی به آنها" بود.

آقای قشقاوی گفت که در حال حاضر ۲۰۰ هزار پرونده کنسولی مربوط به ایرانیان مقیم انگلیس در سفارت ایران موجود است و حدود ۹۰ درصد ایرانیان مقیم انگلیس با سفارت در ارتباط هستند."

با تعطیلی سفارت بریتانیا در تهران هنوز دولت این کشور اعلام نکرده که در این زمینه چه روشی در پیش خواهد گرفت اما آقای قشقاوی می گوید که "ممکن است آنها به دنبال کشور دیگری باشند که به عنوان مثال به صورت حافظ منافع آنها عمل کند."

این مقام وزارت خارجه ایران گفته که در حال حاضر هم سفارت بریتانیا در تهران و هم سفارت ایران در لندن تعطیل است.

به گفته آقای قشقاوی ۷۳ ایرانی در بریتانیا با بورس دولتی مشغول تحصیل هستند و "کل دانشجویان ایرانی در انگلیس نیز ۴ هزار و ۷۵۰ نفر" است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دولت بریتانیا پس از حمله به سفارت این کشور، کارکنان سفارت خود را از تهران خارج کرد و از کارکنان سفارت ایران در لندن نیز خواست خاک این کشور را ترک کنند

سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی و اقامتگاه دیپلماتیک و مرکز فرهنگی بریتانیا در باغ قلهک تهران بعد از ظهر سه شنبه ۸ آذر (۲۹ نوامبر) مورد حمله گروهی از معترضان به سیاست های بریتانیا قرار گرفت و اموال آن تخریب شد.

این تشنج پس از آن رخ داد که مجلس ایران در روز یکشنبه در واکنش به تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی از سوی بریتانیا تصمیم به کاهش سطح روابط دوجانبه از سفیر به کاردار گرفت.

وزارت امور خارجه بریتانیا این حملات را غیرقابل قبول خواند و وزارت امور خارجه ایران از آن ابراز تأسف کرد.

پس از آن، بریتانیا کارکنان دیپلماتیک سفارت خود را از تهران خارج کرد و به کارکنان سفارت ایران ۴۸ ساعت فرصت داد که خاک بریتانیا را ترک کنند.

با پایان یافتن مهلت بریتانیا به دیپلمات های ایرانی، کارکنان سفارت ایران عصر روز جمعه از طریق فرودگاه هیتروی لندن عازم تهران شده و در بامداد روز شنبه ۱۲ آذر ماه به تهران برگشتند.

مطالب مرتبط