ایران یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را 'سرنگون کرد'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رسانه های ایران از سرنگونی یک هواپیمای بدون سرنشین تجسسی آمریکایی در مرز شرقی ایران توسط نیروهای مسلح این کشور خبر داده‌اند.

منابع نظامی ایران به خبرگزاری‌های این کشور گفته‌اند که یک پهپاد (پرنده هدایت‌پذیر از دور) مدل RQ-۱۷۰ را "با اندک خسارتی" در اختیار گرفته‌اند.

یک مقام نظامی به خبرگزاری فارس گفت: "واحدهای جنگ الکترونیکی و پدافند هوایی موفق شدند با اقدامات عملیاتی خود یک فروند هواپیمای بدون سرنشین پیشرفته جاسوسی آمریکایی از نوع 'RQ-۱۷۰' را که به طور محدود به مناطق مرزی شرق کشور تجاوز کرده بود، کشف و از کنترل متجاوزین خارج ساخته و آن را با اندک خسارتی سرنگون کرده و در اختیار بگیرند."

نیروهای ائتلاف به رهبری ناتو در افغانستان در بیانیه‌ای در واکنش به انتشار این خبر اعلام کردند که هواپیمای مورد اشاره ایران احتمالا یک هواپیمای شناسایی بدون سرنشین آمریکایی بوده که هفته گذشته در یک ماموریت بر فراز غرب افغانستان پرواز می‌کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی

بنا بر این بیانیه گردانندگان این هواپیما کنترل آن را از دست داده‌اند و از آن زمان در پی مشخص کردن وضعیت آن بوده‌اند.

هیچ‌یک از این منابع خبری، اطلاعاتی درباره زمان و مکان این حادثه منتشر نکرده‌اند.

خبرگزاری‌های ایران از قول منابع نظامی نوشته‌اند که این هواپیمای بدون سرنشین به مرزهای هوایی "تجاوز" کرده بود و "اقدامات عملیاتی و الکترونیکی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران علیه پرونده های متجاوز، به مرزهای کشور محدود نخواهد ماند."

وزارتخانه‌های دفاع و امور خارجه آمریکا و همین طور سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در پاسخ به بی‌بی‌سی فارسی گفتند که درباره این موضوع اظهار نظر نمی‌کنند.

تابستان امسال نیز ایران ادعای مشابهی مبنی بر سرنگون کردن یک "هواپیمای بدون سرنشین تجسسی" آمریکا را بر فراز تاسیسات غنی‌سازی اوارنیوم فوردو مطرح کرد، اما چند روز بعد ادعای خود را پس گرفت و در بیانیه ای اعلام کرد که این حادثه بخشی از یک مانور نظامی بوده است.

'RQ-۱۷۰ سنتینل' نوعی هواپیمای بدون سرنشین شناسایی است که خبر ساخت آن در سال ۲۰۰۹ به رسانه های فعال در حوزه امور نظامی درز کرد و در سال ۲۰۱۰ نیروی هوایی آمریکا وجود این نوع هواپیما را تایید کرد.

بر اساس گزارش‌ها این نوع هواپیمای بدون خلبان در عملیات شکار اسامه بن‌لادن، رهبر سابق القاعده، برای زیر نظر گرفتن محل اقامت او در هنگام انجام حمله کماندوهای آمریکایی مورد استفاده قرار گرفت.

ارتش و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا معمولا از هواپیماهای بدون خلبان برای نظارت بر فعالیت‌های نظامی در منطقه استفاده می‌کنند. علاوه بر آن، از این نوع هواپیماها برای حمله‌های موشکی در یمن، افغانستان و پاکستان نیز استفاده می‌شود.

مطالب مرتبط