بیانیه جمعی از مخالفان جنگ در محکومیت حمله به سفارت بریتانیا

تصویری از حمله به سفارت بریتانیا در تهران حق نشر عکس Mehr
Image caption بخشی از بیانیه: "ما به عنوان مخالفان فعال جنگ، برای این تنش‌آفرینی‌های روزافزون و آینده میهن‌مان بیمناکیم و خروج از وضعیت خطرناک فعلی را ضروری می‌دانیم"

بیش از دویست نفر از روزنامه نگاران، فعالان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی مخالف دولت ایران با انتشار بیانیه ای تهاجم اخیر به سفارت بریتانیا در تهران را محکوم کرده اند.

در این بیانیه که روز سه شنبه (۱۵ آذر - ششم دسامبر) برای رسانه‌ها ارسال شده امضاء کنندگان با اشاره به تهاجم اخیر به سفارت بریتانیا در تهران نوشته اند: "تنش‌آفرینی‌های بین‌المللی نظام جمهوری‌اسلامی وارد مرحله‌ای بسیار خطرناک شده است".

بیش از ۲۰۰ امضاء کننده این بیانیه همچنین با اظهار نگرانی از آنچه "سیاست های ماجراجویانه" خوانده شده آورده اند: "ما به عنوان مخالفان فعال جنگ، برای این تنش‌آفرینی‌های روزافزون و آینده میهن‌مان بیمناکیم و خروج از وضعیت خطرناک فعلی را ضروری می‌دانیم."

خواسته های مشخص این بیانیه آن‌طور که در متن آن گنجانده شده "انحلال کامل گروه های فشار و پایان بخشی به غوغاسالاری و خشونت پراکنی در عرصه سیاست ایران و قربانی شدن منافع ملی در جنگ قدرت جناح های حکومتی" و همچنین "توقف موقت غنی سازی اورانیوم و همکاری شفاف با آژانس انرژی اتمی و اجرای قطعنامه های شورای امنیت" سازمان ملل است.

هدف از طرح این خواسته ها نیز در این بیانیه "رفع فشارهای اقتصادی سیاسی" بر جامعه ایران عنوان شده که به نظر امضاء کنندگان این بیانیه "اثرات منفی بر زندگی مردم" این کشور داشته است.

با این وجود، دراین بیانیه بر "حق ملت ایران در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای" تاکید شده اما امضاء کنندگان با هرگونه "تلاشی برای دستیابی به قابلیت تولید جنگ افزارهای هسته ای" توسط حکومت ایران مخالفت کرده اند.

ایران همواره برنامه های هسته ای خود را صلح آمیز خوانده و ادعای تلاش این کشور برای ساخت بمب اتم را رد کرده است.

در میان اسامی امضاء کنندگان این بیانیه، نام هایی چون علی صدر حاج سیدجوادی، عبدالعلی بازرگان، مهرانگیز کار، حسن شریعتمداری، علی اصغر رمضانپور، عباس معروفی و حسن یوسفی اشکوری به چشم می خورد.

مطالب مرتبط