بررسی روزنامه‌های تهران: چهارشنبه ۱۶ آذر

روزنامه های صبح امروز تهران، که تعدادی از آن ها، امروز و فردا به تبع تصمیم دولت در مورد تعطیل مدارس، منتشر نمی شوند، در عنوان های اصلی خود از سرنگونی هواپیمای بی سرنشین آمریکائی در خاک ایران به عنوان پیروزی بزرگ نیروهای مسلح جمهوری اسلامی خبر داده و در اهمیت این پیروزی گزارش ها نوشته اند. خبر ترور شیعیان عزادار در چند نقطه خاورمیانه، و درگیری هنگام هجوم برای خرید سکه طلا در تهران از جمله خبرهای پراهمیت دیگر این روزنامه ها هستند.

عزاداری سیاسی یا تور آنتالیا در عاشورا

روزنامه های تهران در اولین روز بعد از تعطیلات عزاداری محرم در سالگشت قتل امام حسین، عکس هائی از حسنینه ها و تکیه های عزاداری و هم عکس هائی از کشتار مردم عزادار در چند شهر منطقه چاپ کرده اند.

جام جم از قول دبیرکل حزب الله لبنان نوشته "دشمن را غافلگیر خواهیم کرد" و کیهان خبر قتل عام عزاداران شیعه را "انتقام آمریکا از بیداری اسلامی" منعکس کرده است.

کیهان در سرمقاله خود با این ادعا که انقلاب های رخ داده در خاورمیانه از انقلاب اسلامی ایران الگو گرفته اند نوشته موج بیداری به قلب آمریکا و اروپا رسیده است. نتانیاهو که تا چند ماه قبل علیه اسلام و ایران اسلامی عربده می کشید، امروزه کتمان نمی کند که به هر طرف می نگرد، خمینی و خامنه ای را می بیند. معترضان جنبش فراگیر وال استریت، نظام سرمایه داری را به چالش کشیده اند و این چالش در ۱۲۰۰ شهر بزرگ از ۸۲ کشور جهان با جدیت ادامه دارد. دیلی میل، به هشدار آلوین تافلر اشاره می کند که گفته بود «خمینی، نه فقط جهان اسلام بلکه دنیای دین باوران را به مقابله با غرب برانگیخته است»

حق نشر عکس a
Image caption عکس و تیتر اول کیهان

حسین شریعتمداری در این یادداشت تاکید کرده نظام سلطه بین الملل تمام قد به مقابله با ایران اسلامی برخاسته است و پرسیده با توجه به درگیری غرب با ایران چگونه می توان در مراسم و مجالس عزاداری امام حسین، آدرس دشمنان و نشانی دوستان را ناگفته گذاشت؟

مدیر روزنامه کیهان به کسانی که مجالس عزاداری محرم را غیرسیاسی می پسندند هشدار داده که برخلاف آنچه تصور می کنند نه فقط از ورود به مسائل سیاسی روز پرهیز نکرده اند، بلکه با سکوت خود به نفع دشمنان اسلام وارد سیاست شده اند. چرا که امروزه دشمن با تمام توان به مقابله با اسلام آمده است و نظام اسلامی را به عنوان پرچمدار اسلام در جهان امروز مورد هجوم قرار داده است، بنابراین، راه میانه ای وجود ندارد

در نهایت کیهان از نوحه خوانان و سخنرانان مجالس عزاداری خواسته وارد مسائل سیاسی شوند و گروه هایی با عنوان های "فتنه" و "انحرافی" حمله ببرند.

قدس گزارشی دارد که در آن آمده دهه محرم از دیرباز نزد ایرانیان مقدس است و در جای جای کشور با آیین های خاص ، عزاراداریها برگزار می شود.آیین هایی که هر ساله پرشورتر از سا ل های پیش است. اما آنچه که این روزها همگان را به تعجب واداشته برگزاری تورهایی تفریحی با قیمت های پایین و وسوسه انگیز به شهرهای پاتایا و آنتالیا و دبی است.تورهایی که با یک تماس کوچک با آژانس های هواپیمایی متوجه پر شدن آنها خواهید شد.

به گزارش این روزنامه جمله ای که در تماس های مکرر با آژانس های هواپیمایی شنیده می شد ابراز تعجب مسئولین تور از اقدام دیر برای دریافت بلیط بود چرا که لیست های پرواز از یک هفته پیش بسته شده است.گاهی به دنبال پافشاری ها برای اخذ بلیط قیمت های نجومی پیشنهاد می شد که تنها راه چاره است. واقعا چرا باید این گونه باشد و مقصر کیست؟ آژانس های مسافربری با پایین آوردن قیمت های خود مقصرند یا مردمی که به راحتی باورهای خود را زیر پا میگذارند؟مسئولین چه نقشی دارند؟

قدس نوشته در صحبتی که با یکی از متقضیان این سفر داشتیم ،نبود چنین تعطیلاتی در طول سال و تبلیغات وسیع و جذاب از این کشور ها در شبکه های خارجی و روزنامه ها را اصلی ترین دلیل تصمیم خود دانست .پدرام .ن با اشاره به آگهی روزنامه ها گفت بیشتر از ۱۰۰ تبلیغ از تورهایی است که برای این ایام برنامه های ویژه با تخفیفات طلایی گذاشته اند.خوب اگر چنین برنامه هایی است چرا من استفاده نکنم.

پیروزی در سرنگونی هواپیمای جاسوسی

"هواپیمای پیشرفته جاسوسی آمریکا در اختیار ایران" تیتر اول مردم سالاریاست، روزنامه جمهوری اسلامی در عنوان اصلی خود از "بازتاب گسترده پیروزی جمهوری اسلامی در سرنگونی هواپیمای جاسوسی آمریکا" نوشته و قدس "اعتراف جهان به توانائی پدافند هوائی ایران" را در صدر اخبار خود آورده است.

قدس در صدر گزارش اصلی خود نظر ناتو را منعکس کرده که"اپراتورهای این هواپیمای بدون سرنشین کنترل آن را از دست دادند و مشغول کار برای به دست گرفتن مجدد کنترل آن بودند» و به دنبال آن ادعای ایران را آورده که «این هواپیما را با کمترین خسارتی به زمین نشانده ایم و الان در دستان ماست".

حق نشر عکس a
Image caption عکس و تیتر اول جمهوری اسلامی

این روزنامه در سرمقاله خود نوشته شاهکار اطلاعاتی نیروهای ایرانی در این است که برای تصرف به این هواپیما به آن حمله فیزیکی نداشته اند. بلکه در این سیستم اطلاعاتی نفوذ کرده اند. به علاوه این عملیات در یک بزنگاه سیاسی اتفاق افتاد که نشان از برنامه ریزی شده بودن آن دارد. این یک پالس قوی به نیروهای غربی است که ایران مدت‌های مدیدی است که توانسته است به سیستم اطلاعاتی این پهباد نفوذ کند.

به نوشته قدس نکته قابل توجه اینکه برخی منابع اطلاعاتی غرب ادعا می کنند که این پهباد مشغول عملیات نزدیک مرزهای غربی افغانستان بوده است و نه درون خاک ایران. اگر این ادعا صحیح باشد نشان از این دارد که ایران توانسته است هدایت آن را از دورن افغانستان در دست بگیرد.

در بخشی از این نوشته آمده: دو سال پیش نیروهای امریکایی در لپ‌تاپ شخصی کسانی که آنها را میلیشیای شیعه در عراق می‌نامد، فایل‌های تصویری پیدا کرد که در واقع همان تصاویری بود که پهبادهای جاسوسی امریکایی ارسال می‌کردند. با این تفاوت که رمز آنها شکسته شده بود و به صورت یک فایل کاملا تصویری معمولی منتشر شده بود!

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته: اعتراف آمریکا به ناپدید شدن یک هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین این کشور در افغانستان اخبار مربوط به سرنگونی این هواپیما توسط ایران را تأیید کرده و فصل جدیدی از ورود مدعی ابرقدرتی در محاق را به نمایش گذاشت.

به نوشته این مقاله نفس ادعای آمریکائی ها بر بی‌خبری از وضعیت هواپیمای جاسوسی، برای کشوری که مدعی ابرقدرتی و پیشرفت خارق العاده در زمینه تکنولوژی است، یک ضربه هولناک و یک رسوائی بزرگ است. بی‌خبری یک هفته‌ای از پرنده‌ای که در چنگال علمی آمریکا قرار داشت و مقامات آمریکائی با غرور اعلام می‌کردند با بکارگیری آن از کلیه تحرکات منطقه با خبر می‌شوند، سرگردانی کم نظیری برای این سلطه طلبان مغرور بود.

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی هواپیما هم اکنون در اختیار ایران است. این خبر، ابعاد فنی و پیامدهای مهم‌تری دارد که برای آمریکائی‌ها بسیار نگران کننده است. اینکه ایران بتواند این هواپیما را از کنترل آمریکائی‌ها خارج کند و به اختیار خود در آورد، به معنای پیشرفت علمی بالای ایران است، و اینکه چنین غنیمت مهمی بدون آسیب کلی در اختیار ایران باشد نیز بدین معناست که این غنیمت، اگر با نگاه علمی ارزیابی شود، ارزش مضاعفی خواهد داشت. اینها به همان اندازه که برای ما خبرهای خوشی هستند، آمریکا را به محاق می‌برند.

شوک درمانی شکست خورده

فرشاد مومنی در مقاله ای در شرق به بررسی عملکرد قانون هدفمند کردن یارانه ها پرداخته و در مرور ادعاها و شعارهایی را که در سال گذشته دولتمردان سر می‌دادند نوشته آنها می‌گفتند که رقمی میان ۹۰ تا ۱۱۰ هزار میلیارد تومان پرداخت یارانه صورت می‌پذیرد و ادعا می‌شد که بخش اعظم آنچه که پرداخت می‌شود به اغنیا تعلق می‌گیرد. اما در بودجه سال ۱۳۹۰ در گام نخست بیش از ۵۰ درصد عقب‌نشینی صورت گرفت. رقم ادعایی دولت‌ برای کسب درآمد از محل شوک‌درمانی در لایحه بودجه سال‌جاری حدود ۵۶هزار میلیارد تومان بود. اما با محاسبه نمایندگان، همان عدد ادعایی اختلاف ۵۰درصدی با واقعیت درآمدهای قابل کسب پیدا کرد و الان سخن از کسری بودجه هشت هزار میلیارد تومانی به میان می‌آید.

نویسنده اقتصاددان مقاله با یادآوری تجربه شوک درمانی دهه هفتاد نوشته با ندیده گرفتن آن تجربه‌ها، عملا شاهد هستیم که یک شوک نزدیک به ۴۰درصدی طی همین مدت هشت ماهه اول سال‌جاری به نرخ ارز نیز مشاهده می‌شود. یعنی این واقعیت تلخ گواه آن است که پدیده پیشروی در باتلاق در اثر شوک‌درمانی به گونه‌ای است که دولت را هر روز بیشتر از گذشته با عدم تعادل در ساختار بودجه‌ای روبه‌رو می‌کند و این رشد یعنی شوک‌درمانی، دولت را به هر سمتی که می‌کشد هم دولت و هم تولیدکنندگان و هم مردم عادی و محروم را دستخوش چالش‌‌ها و مشکلات جدیدی می‌سازد.

مقاله شرق با این سئوال پایان می گیرد که دست‌اندرکاران این مساله و نهادهای نظارتی اقتصاد و جامعه ایران باید چه میزان هزینه‌های دیگر را بپردازند تا شکست دوباره شوک‌درمانی در اقتصاد ایران به رسمیت شناخته شود. این اشتباه بی‌تردید خسارت‌های زیادی به اقتصاد و جامعه وارد کرده و تا سال‌ها دولت و ملت باید تاوان آن را بپردازند. اما اصرار بر استقرار آن شاید هیچ توجیهی نداشته باشد. امیدوارم در آستانه فرا رسیدن فصل بودجه، نهادهای نظارتی برخوردی هوشمندانه، عالمانه و واقع‌بینانه با این تجربه کنند.

درگیری برای خرید سکه

"دوئل سکه‌ای بازار و دولت" تیتر اول تهران امروز است و مریم موسی‌پور در گزارش اصلی همین روزنامه نوشته ۵۷ هزار تومان کاهش قیمت سکه از ۸ آذر ماه یعنی همزمان با سخنان محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی در خصوص شکستن حباب ۷۰ تا ۸۰ تومانی تا روز یکشنبه ۱۳ آذر ماه در شعب بانک ملی عرضه‌کننده سکه نشان داد که اراده این بانک تنها منجر به شکستن حباب قیمتی سکه‌های بانکی می‌شود.

به نوشته این گزارش بانک مرکزی به‌نوعی سعی دارد در کشاکش خود و بازار آزاد، به‌نوعی برنده میدان باشد حال آنکه به نظر می‌رسد مقاومت بازار، روزهای سخت‌تری را برای ساکنان ساختمان شیشه‌ای رقم خواهد زد. این کشاکش همچنان ادامه دارد و مشخص نیست چه کسی حاکمیت بازار را به‌دست خواهد گرفت .

محمد عدلی در سرمقاله تهران امروز با عنوان "حاکمیتِ از دست رفته" نوشته اگر در ابتدای سال جاری افزایش اختلاف ۲۰ تومانی بهای دلار در بازار رسمی و آزاد به خبری برای رسانه‌ها تبدیل می‌شد، حالا اختلاف ۲۸۰ تومانی شده و در بازار سکه نیز حباب فاصله ۸۰ هزار تومانی میان نرخ بازار و نرخ بانک ملی شرایط ویژه‌ای را به بازار مسکوکات داده است.

سرمقاله تهران امروز تاکید کرده التهاب در بازار طلا و ارز به طور متناوب در این ماه‌ها دنبال شد و بانک مرکزی هر بار به گونه‌ای عمل کرد تا اینکه شائبه دخالت در بازار با هدف کسب درآمد برای جبران بخشی از هزینه‌های دولت را قوت بخشید. در آن ایام هم هشدارها به سمت بانک مرکزی نسبت به رواج سفته‌بازی و کمک آگاهانه یا ناآگاهانه این نهاد کنترلی به رونق فضای دلالی در این بازارها، روانه شد اما اوضاع به گونه‌ای پیش می‌رفت که مردم به حضور در فضای سرمایه‌گذاری بر روی طلا و ارز ترغیب شدند

و خلاصه این که: در تمام این مدت بانک مرکزی که انحصار را در این بازارها در اختیار دارد، در متن این آشفتگی‌ها قرار داشت. در نهایت التهاب و فاصله نرخ‌ها در بازارهای رسمی و غیررسمی به حدی رسید که امروز بانک مرکزی سعی در کاهش بهای سکه دارد.

ایران امن و سویس ناامن

شرق در عنوان اصلی خود از قول وزیر خارجه نوشته "حمله به سفارت انگلیس مورد تائید ما نیست" و روزنامه های دیگر از قول سفیر ایران در سویس نوشته که آن کشور برای دیپلومات ها امن نیست. روزنامه جمهوری اسلامی گزارشی فراهم آورده که بر اساس مصاحبه هفته نامه آلمانی زبان سون تاگز بلیک با هر دو سفیر ایران و سویس است که بر اساس آن خانم لیوییا لوی آگوستی، سفیر سویس در تهران در پاسخ به این پرسش که آیا شما و پرسنل سفارت در ایران در امنیت هستید و اینکه آیا خصومتی علیه سفارت سوئیس در تهران که همزمان حافظ منافع آمریکا در ایران است، وجود دارد یا خیر؟ گفت: بطور مستقیم خطری سفارت ما در تهران را تهدید نمی‌کند و هیچ خصومتی علیه سوئیس وجود ندارد و ما اصولاً خود را کماکان امن احساس می‌کنیم.

حق نشر عکس a
Image caption صفحه اول روزنامه شرق

وی در ادامه در پاسخ به اینکه جو در زمان حمله به سفارت انگلیس در تهران چگونه بود؟ می‌گوید: جو در جامعه دیپلماتیک در حال حاضر اندکی سنگین است. این نگرانی وجود دارد که این جو اوج بگیرد. ولی همزمان همبستگی بین دیپلماتها بسیار قویتر شده است. ما هم روز سه شنبه برای حفظ امنیت همکاران انگلیسی خود فعال بودیم.

به گزارش این روزنامه علیرضا سالاری سفیر ایران در سویس اما به همان هفته نامه گفته "سفارت ایران در برن به طور مرتب هدف حمله قرار گرفته، هر یک و یا دو ماه به سفارت ما حمله شده است. آخرین بار، ساعت ۳ بعد ازظهر چهارشنبه هفته گذشته بود که کوکتل مولوتوف به سفارت ما پرتاب کردند. پلیس کانتون برن نیز این رویداد را بدون ذکر هویت مهاجمین تائید کرده است."

سفیر ایران در برن به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی گفته دیپلماتهای خارجی در ایران امن‌تر از همه کشورهای منطقه هستند و میهمان نوازی ایرانی‌ها همیشه الگو بوده است، اما در برخی از کشورها دیپلماتهای ایران به قتل رسیده‌اند و آمریکا نیز به مدت بیش از دو سال دیپلماتهای ایران را در عراق به گروگان گرفته بود.

محمدحسین جعفریان در مقاله در تهران‌امروز که از تندرو ترین روزنامه ها در برخورد با حمله به سفارت بریتانیا در تهران بود، همچنان اظهار نظر کرده که این قطع رابطه باید بسیار زودتر از این رخ می‌داد تا کار به تظاهرات، مناقشه و تسخیر هم نرسد.

نویسنده این مقاله از رسانه ها انتقاد کرده که چرا به خبر مهمی توجه نکردند . این که وقتی دانشجویان وارد سفارت شدند، یک مجسمه تمام قد از شاه معدوم را در مقابل دفتر کار سفیر آنها دیده و البته دانشجویان خدمتش رسیدند. این دهن‌کجی به همه آمال و باورهای این مردم و انقلاب آنها نیست؟ این رفتار بسیار زشت و زننده است .

مقاله تهران امروز به بازدید سفیران اروپائی از باغ قلهک هم انتقاد کرده و نوشته ما تسلیم و بازیچه جوسازی دشمنانمان شدیم. دیپلمات‌های انگلیسی رفته‌اند، بدیهی است کنترل و نظارت بر اماکن آنها با پلیس دیپلماتیک ایران است. براساس چه معیار و دلیلی باید ارتش سفرای غربی راه بیفتد بیاید به بازدید از آنجا؟ چرا آنها را راه داده‌اند؟ گویا نخست پلیس دیپلماتیک نیز مانع شده و سپس با وساطت وزارت خارجه اجازه داده وارد شوند و چنانکه پیش‌بینی می‌شد، نتیجه این لطف و همراهی نقل دروغ‌های عجیب و غریب به عنوان مشاهدات و ساخت پرونده‌های قطورتر برای کشورمان در مجامع و محافل گوش به فرمان خودشان بود.

بیماری دهقان فداکار

مردم سالاری در گزارشی نوشته ریزعلی خواجوی همان دهقان فداکار کتاب سوم دبستان است; مردی که در یک شب سرد سال ۱۳۴۱ جان صدها نفر را نجات داد و اکنون بعد از گذشت ۴۹ سال، هنوز هم ماجرای آن شب را با اشتیاق و شوق بازگو می کند. و بر عهده گرفتن هزینه درمان ریزعلی خواجوی و همسرش توسط وزارت بهداشت، خاطره فداکاری این پیرمرد مهربان را دوباره در یادها زنده کرد.

به نوشته این روزنامه فداکاری ریزعلی خواجوی در زمان وقوعش، تاجایی مورد تحسین قرار گرفت که وارد کتاب های درسی دانش آموزان شد و در کتاب سوم ابتدایی، درسی به نام او اختصاص یافت.هر چند در تحولاتی که در کتاب های درسی طی سال های گذشته صورت گرفت، این درس دستخوش تغییراتی شد و در نهایت به عنوان بخشی از درس "فداکاران" در کتاب سوم ابتدایی ماندگار شد.

ریزعلی خواجوی مطابق نوشته مردم سالاری همان دهقان جوانی بود که در یک شب سرد پاییزی زمانی که به سمت زمین کشاورزی خود می رفت متوجه ریزش کوه شد. او برای آگاهی راننده قطار، لباس خود را از تن در آورد و با نفت فانوس به آتش کشید و موجب شد که قطار بایستد و از حادثه ای مرگبار جلوگیری شود. اینک او و همسرش مبتلا به آب مروارید هستند و نیاز به عمل چشم دارند.

کارتون روز

حق نشر عکس a
Image caption انتخابات روسیه - کارتون سلمان ظاهری، روزنامه شرق

مطالب مرتبط