رسانه‌های بین المللی خواهان برخورد با پارازیت‌اندازی شدند

به روز شده:  17:29 گرينويچ - چهارشنبه 07 دسامبر 2011 - 16 آذر 1390
آنتن دریافت کننده امواج ماهواره ای

پلیس ایران در مواردی آنتن‌های دریافت کننده امواج ماهواره‌ای را هم از بام خانه‌ها جمع می‌کند

بی‌بی‌سی، دویچه وله (صدای آلمان)، رادیو تلویزیون خارجی فرانسه (رادیو فرانسه)، رادیو جهانی هلند و صدای آمریکا ایجاد اختلال عمدی در انتشار سیگنال‌های ماهواره‌ای را محکوم کردند و هدف آن را ساکت کردن صدای رسانه‌های مستقل و جلوگیری از دسترسی آزاد به اطلاعات دانستند.

روسای این رسانه های بین المللی پس از نشستی در لندن با انتشار بیانیه ای اعلام کردند: "امسال شاهد افزایش تعداد تاکتیک های اعمال فشار بر رسانه هایی بوده ایم که مخاطبانی در ایران و سایر کشورها دارند".

آنها به طور مشخص به شدت گرفتن روند ایجاد اختلال عمدی و ارسال پارازیت بر روی برنامه تلویزیونی های ماهواره ای فارسی زبان اشاره کردند.

گردانندگان ماهواره ها می گویند که منبع ارسال این پارازیت ها درون ایران است.

روسای پنج رسانه بین المللی مذکور می گویند که هدف از ایجاد این اختلالات، جلوگیری از دسترسی مخاطبان ایرانی به برنامه هایی است که دولت ایران از آن ناراضی است.

در بیانیه رسانه های بین المللی آمده است: "ما از نهادهای نظارتی می خواهیم که علیه کسانی که عمدا پخش امواج ماهواره ای را مختل می کنند، اقدام کنند؛ زیرا کار آنها خلاف کنوانسیون های بین المللی ناظر بر استفاده از ماهواره است. ما مشخصا از مقامات امور ارتباطات کشورها می خواهیم که در نشست آینده اتحادیه بین المللی ارتباطات راه دور در ژنو این موضوع را بررسی کنند".

در این بیانیه همچنین از گردانندگان ماهواره ها و ارائه دهندگان خدمات ماهواره ای خواسته شده است که به "اهمیت نقشی که در تضمین جریان آزاد اطلاعات به عهده آنها است" توجه کنند.

پارلمان اروپا حدود سه هفته پیش با صدور قطعنامه ای، اقدام دولت ایران را در مختل کردن پخش برنامه های بی‌بی‌سی فارسی و دویچه وله محکوم کرد و از یوتل ست، شرکت مالک ماهواره ای به همین نام، خواست که به شبکه های تلویزیونی دولتی ایران خدمات ارائه ندهد.

پیش تر یک مقام سازمان همکاری نظامی و فنی روسیه اعلام کرده بود که این کشور در گذشته دستگاه های پارازیت انداز سیار در اختیار مقامات ایرانی قرار داده است و در حال فروش تعداد بیشتری از این دستگاه ها به ایران است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.