ایران سفارت‌خانه مجازی آمریکا را فیلتر کرد

سفارت‌خانه مجازی آمریکا در تهران حق نشر عکس httpiran.usembassy.gov
Image caption وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید که سفارت‌خانه مجازی می‌تواند "در غیاب روابط مستقیم مانند پلی میان مردم ایران و آمریکا" عمل کند

یک روز پس از راه‌اندازی " سفارت‌خانه مجازی آمریکا در تهران"، این سایت اینترنتی در ایران مسدود شد.

خبرگزاری‌های بین‌المللی و منابع خبری داخلی ایران روز چهارشنبه (۱۶ آذر) خبر دادند که این وب‌سایت که به دو زبان فارسی و انگلیسی طراحی شده بود، اندکی بعد از آغاز به کار در ایران فیلتر شد.

سایت سفارت‌خانه مجازی آمریکا در تهران که توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده راه اندازی شده، حاوی اطلاعات مختلف درباره چگونگی مطرح کردن تقاضای روادید سفر به ایالات متحده و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد این سفارت‌خانه مجازی می‌تواند "در غیاب روابط مستقیم، مانند پلی میان مردم ایران و آمریکا" عمل کند.

روابط ایران و آمریکا پس از حمله "دانشجویان پیرو خط امام" به سفارت‌خانه ایالات متحده در تهران در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ قطع شد.

وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که این سفارت‌خانه مجازی به ایرانی‌ها امکان می‌دهد که نظراتشان را درباره سیاست‌های دولت آمریکا به مقام‌های این کشور منتقل کنند.

'فریبکاری جدید شیطان بزرگ'

هم‌زمان شماری از نمایندگان مجلس ایران از اقدام آمریکا برای راه اندازی این سفارت خانه مجازی انتقاد کرده‌اند.

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در گفت‌وگو با سایت خانه ملت (خبرگزاری مجلس ایران) ایجاد این سفارت‌خانه اینترنتی را "فریبکاری جدید شیطان بزرگ" خواند.

آقای بروجردی گفت که این اقدام نمی‌تواند نشان‌دهنده احترام آمریکا به حقوق شهروندان ایرانی باشد، چرا که به گفته او "تحریم قطعات هواپیماهای مسافربری توسط آمریکا که جنگ، نه با دولت که با ملت ایران است، نشان می‌دهد که آمریکا کوچکترین احترامی برای شهروندان ایرانی قائل نیست."

حشمت االه فلاحت‌پیشه، یکی دیگر از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، تأسیس سفارت‌خانه مجازی آمریکا در تهران را "اعلام عمومی برای جذب جاسوس توسط آمریکا" توصیف کرد.

آقای فلاحت‌پیشه با اشاره به این که "بر اساس کنوانسیون های روابط دیپلماتیک، چیزی به نام سفارت‌خانه مجازی وجود ندارد"، این اقدام آمریکا را "نوعی فشار سیاسی به جمهوری اسلامی ایران" خواند.

حسن غفوری فرد، عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس ایران نیز هدف آمریکا از این کار را "فاصله انداختن بین دولت و ملت ایران" خواند و گفت: "ملت ایران علاقه‌ای به برقراری ارتباط حتی در سطح سفارت‌خانه مجازی نخواهند داشت."

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در اواخر ماه اکتبر در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی از برنامه آمریکا برای راه‌اندازی سفارت‌خانه مجازی خبر داده بود که در آن زمان هم این خبر با واکنش تند مقام‌های جمهوری اسلامی ایران مواجه شد.

مطالب مرتبط