ایران برخورد با معترضان در بحرین را محکوم کرد

رامین مهمانپرست حق نشر عکس ISNA
Image caption سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از "حمله سازماندهی شده به عزاداران حسینی" در بحرین انتقاد کرد

وزارت امور خارجه ایران برخورد مأموران دولتی و "نیروهای نظامی خارجی" با معترضان در بحرین را محکوم کرد و خواهان خروج این نیروها و آزادی زندانیان سیاسی در این کشور شد.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز پنجشنبه ۱۷ آذر (۸ دسامبر) همچنین از "حمله سازماندهی شده به عزاداران حسینی و تخریب مساجد و تکایا در بحرین" ابراز نگرانی کرد.

او گفت: "انتظار می رفت که مقامات بحرین پس از انتشار گزارش کمیته حقیقت یاب و بر اساس وعده های داده شده به مردم در رفتارهای خود با مردم مظلوم آن کشور تجدید نظر کنند".

اظهارات آقای مهمانپرست یک روز پس از آن منتشر شد که مأموران امنیتی و پلیس ضد شورش در منامه، پایتخت بحرین، با استفاده از گاز اشک آور از حرکت معترضان به سوی میدان لؤلؤ جلوگیری کردند.

میدان لؤلؤ در نخستین روزهای اعتراضات ضد حکومتی در بحرین، محل اصلی تجمع معترضان بود و به تدریج به نماد اعتراضات تبدیل می شد، اما مأموران حکومتی با تخریب مجسمه این میدان و جلوگیری از تجمع معترضان در آن، از این کار جلوگیری کردند.

بحرین در جریان اعتراضات از عربستان خواست که تعدادی از نیروهای امنیتی خود را برای کمک به نیروهای امنیتی بحرین گسیل کند.

معترضان بحرینی عموما از اکثریت شیعه این کشور هستند که به رفتار حاکمان سنی مذهب با شیعیان اعتراض دارند.

حکومت بحرین، ایران را به تحریک معترضان متهم می کند، اما می پذیرد که برخورد ماه های گذشته با معترضان خشونت آمیز بوده و حقوق اساسی آنها در جریان آن نقض شده است.

حمد عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین در ماه ژوئن دستور تشکیل یک کمیسیون مستقل تحقیق در مورد ناآرامی های این کشور را صادر کرد که پنج حقوقدان و کارشناس بین المللی حقوق بشر با تابعیت های آمریکایی/مصری، بلژیکی/کانادایی، بریتانیایی، کویتی و ایرانی در آن عضویت داشتند.

حکومت بحرین یافته ها و انتقادات این کمیته را پذیرفت و قول داد که از تکرار "وقایعی که در پی اعتراضات ماه های فوریه و مارس روی داد" جلوگیری کند.

مطالب مرتبط