امتیاز مجله چشم انداز ایران 'بدون اطلاع متهم' در دادگاه لغو شد

چشم انداز ایران حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تاکنون شصت و نه شماره از دوماهنامه چشم انداز ایران منتشر شده است

لطف الله میثمی، صاحب امتیاز و مدیر مسئول نشریه چشم انداز ایران اعلام کرده است که دادگاه انقلاب امتیاز این مجله را لغو و خود او را به مدت پنج سال از فعالیت مطبوعاتی و حزبی وعضویت در گروه ها و سازمان ها منع کرده است.

حکم دادگاه انقلاب در محکومیت مجله چشم انداز ایران مربوط به حدود دو ماه پیش است، اما به گفته آقای میثمی، به تازگی به دست او رسیده است.

دوماهنامه چشم انداز ایران از معدود مجلات سیاسی باقی مانده از دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی در ایران است که دیدگاه فعالان سیاسی موسوم به ملی-مذهبی‌ها را بازتاب می دهد.

لطف الله میثمی در وب سایت شخصی خود نوشته است که روز گذشته، شانزدهم آذر ماه نامه ای فوری از اداره حقوقی وزارت ارشاد در دفتر نشریه دریافت کرده است که امتیاز مجله چشم انداز ایران در تاریخ ۳۰ شهریور ۱۳۹۰ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب لغو شده است.

آقای میثمی می نویسد که در این دوره نه به دادگاه انقلاب احضار شده و نه تفهیم اتهام صورت گرفته و نه از دادگاه بدوی و تجدید نظر آن خبری داشته و نه در دادگاهی حضور یافته و نه فرصتی برای اعتراض به حکم دادگاه داشته است.

مطابق قانون مجازات اسلامی که دادگاه های کیفری ایران بر اساس آن حکم صادر می کنند، متهمان پس از صدور حکم دادگاه بیست روز فرصت دارند که نسبت به آن اعتراض کنند، اما با ابلاغ حکم لغو امتیاز مجله چشم انداز ایران دو ماه پس از صدور آن، عملا این فرصت از دست رفته است.

به گفته مدیر دوماهنامه چشم انداز ایران، معاونت مطبوعاتی و یا هیات نظارت بر مطبوعات وزارت ارشاد هم از این حکم اطلاعی نداشته اند.

لطف الله میثمی از همراهان مهدی بازرگان و یدالله سحابی بنیانگذاران نهضت آزادی ایران است و رابطه نزدیکی هم با بنیانگذاران سازمان مجاهدین خلق داشته است.

آقای میثمی در سال ۱۳۵۳ و زمانی که مشغول ساختن بمب دستی برای بر هم زدن تظاهرات دولتی سالگرد کودتای ۲۸ مرداد بود، در اثر انفجار بمب یک دست و چشمان خود را از دست داد.

او پس از این واقعه دستگیر و به اعدام محکوم شد، اما حکم اعدامش با یک درجه تخفیف به حبس ابد تبدیل شد.

او حدود سه ما پیش از انقلاب بهمن ۵۷ همراه با محمود طالقانی و آیت الله حسینعلی منتظری از زندان آزاد شد.

آقای میثمی از سال های ابتدای انقلاب دست به فعالیت مطبوعاتی زد. انتشار دوماهنامه چشم انداز ایران در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی آغاز شد. آقای میثمی پیش از آن هم مجله راه مجاهد را منتشر می کرد که به حکم دادگاه توقیف شده بود.

بخش عمده ای از مجله چشم انداز ایران که به مدت ۱۲ سال منتشر می شد، به خاطرات اعضای نهضت آزادی و سازمان مجاهدین خلق تا پیش از انقلاب اسلامی اختصاص داشت.

از جمله پرونده هایی که این مجله به مدت طولانی دنبال می کرد، موضوع ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ و ورود سازمان مجاهدین خلق به جنگ مسلحانه با نظام جمهوری اسلامی بود.

آخرین شماره چشم انداز ایران که تاکنون منتشر شده مربوط مهر و آبان سال جاری است.

آقای میثمی در این شماره درباره نسبت "محمود طالقانی با بنیانگذاران مجاهدین [خلق] و مشی مسلحانه" این گروه گفت و گویی انجام داده است.

پیشتر وبسایت کلمه از منابع نزدیک به میر حسین موسوی از رهبران مخالفان دولت در ایران گفته بود که ماموران امنیتی از خروج آقای میثمی از کشور که قصد سفر به مالزی را داشت جلوگیری کردند.

قرار بود آقای میثمی در مراسم عزاداری ایرانیان شیعه در مالزی سخنرانی کند.