درخواست ایران از سازمان ملل برای محکومیت 'تجاوز هواپیمای آمریکایی'

خزاعی حق نشر عکس IRNA
Image caption خزاعی ورود هواپیمای آمریکایی به حریم هوایی ایران را تجاوز آشکار و مغایر منشور ملل متحد خوانده است

جمهوری اسلامی از سازمان ملل خواسته است ورود هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به حریم هوایی ایران را محکوم کند.

روز جمعه، ۱۸ آذر (۹ نوامبر)، رادیو و تلویزیون دولتی ایران گزارش کرد که محمد خزاعی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد، با ارسال یادداشتی برای بان کی مون، دبیرکل سازمان، نسبت به ورود یک فروند هواپیمای بدون سرنشین به حریم هوایی این کشور به شدت اعتراض کرده و خواستار "اقدامات صریح و موثر" شورای امنیت علیه آمریکا شده است.

در این نامه، که رونوشت آن در اختیار رئیس اجلاس جاری مجمع عمومی و همچنین رئیس دوره ای شورای امنیت نیز قرار گرفته، آمریکا به انجام "عملیات تحریک آمیز و محرمانه علیه جمهوری اسلامی که در ماه های اخیر شدت گرفته" متهم شده است.

نماینده ایران در سازمان ملل گفته است که در ادامه این روند، "اخیرا یک فروند هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین آمریکایی از نوع RQ-۱۷۰ با شماره سریال مشخص در منطقه شمال شهر طبس، به دویست و پنجاه کیلومتری داخل خاک ایران نفوذ کرد که در این محل با اقدام سریع و قاطعانه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مواجه شد."

آقای خزاعی گفته است که دولت آمریکا با نقض حریم هوایی ایران، به "اقدام خصمانه" علیه این کشور دست زده که "مغایر موازین حقوق بشر و به خصوص اصول و مبانی منشور ملل متحد است."

نماینده ایران در ادامه نامه خود نوشته است: "دولت ایران خواستار محکومیت اینگونه عملیات تجاوزکارانه است و از سازمان ملل می خواهد در راستای مسئولیت خود در حقظ صلح و امنیت جهانی و منطقه ای، و براساس روح و محتوای منشور ملل متحد، اقدامات موثری را برای خاتمه دادن به اینگونه عملیات خطرناک و غیرقانونی به کار گیرد."

وی گفته است: "دولت ایران ضمن اعتراض شدید به اینگونه عملیات تجاوزکارانه، نسبت به عواقب ویرانگر تکرار چنین اقداماتی هشدار می دهد."

حق نشر عکس Reuters
Image caption تلویزیون ایران تصویری از هواپیمای بدون سرنشین کمابیش سالم را نشان داده است

آقای خزاعی افزوده است که "جمهوری اسلامی ایران حق مشروع برای اتخاذ هر گونه تمهیدات لازم برای حفاظت از حاکمیت ملی کشور را برای خود محفوظ می داند."

شامگاه گذشته منابع رسمی ایران گزارش کردند که وزارت امور خارجه این کشور با احضار سفیر سوئیس، به عنوان حافظ منافع ایالات متحده در ایران، ضمن اعتراض بسیار شدید به واقعه "تجاوز یک فروند هواپیمای جاسوسی به عمق حریم هوایی ایران، توضیحات فوری و اقدامات جبرانی دولت آمربکا در این زمینه را خواستار شد."

در این ملاقات، مقامات وزارت خارجه ایران با محکوم کردن "افزایش اقدامات تحریک آمیز و مخفیانه دولت آمریکا علیه ایران" گفتند که مسئولیت عواقب اینگونه اقدامات برعهده دولت آمریکاست.

ورود و فرود ابهام آمیز

یکشنبه این هفته، خبرگزاری های داخلی ایران به نقل از منابع نظامی گزارش کردند که نیروهای ایرانی، یک پهباد (پرنده هدایت‌پذیر از دور) مدل RQ-۱۷۰ را "با اندک خسارتی" در اختیار گرفته‌اند.

در پی انتشار این خبر، نیروهای ائتلاف به رهبری ناتو در افغانستان اعلام کردند که هواپیمای مورد اشاره ایران احتمالا یک فروند هواپیمای شناسایی بدون سرنشین آمریکایی بوده که هفته گذشته در ماموریتی بر فراز غرب افغانستان، ناپدید شده بود.

منابع نظامی ایران تاکید داشته اند که با عملیات سایبری، کنترل این هواپیما را در دست گرفته و آن را سالم به زمین نشانده اند و مشغول بررسی خصوصیات آن هستند.

شماری از مقامات جمهوری اسلامی نیز با استناد به این گزارش ها، فرود هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را نشانه توانمندی فنی و علمی نظامی ایران دانستند.

حق نشر عکس ISNA
Image caption کوثری: اگر هواپیمای نظامی وارد ایران می شد تمام پایگاههای آمریکا در سراسر جهان را هدف قرار می دادیم

شب گذشته، تلویزیون دولتی ایران، با پخش تصاویری از یک هواپیمای بدون سرنشین کمابیش سالم، گفت که "متخصصان جنگ الکترونیک نیروهای مسلح جمهوری اسلامی توانسته اند این هواپیما را به دست آوردند."

در این برنامه، سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران، گفت که با اطلاعات جمع آوری شده الکترونیکی "مشخص شده است که این هواپیما قصد نفوذ و جاسوسی بر فراز کشورمان را داشته که پس از ورود به فضای شرق کشور، در کمین گاه الکترونیکی نیروهای مسلح قرار گرفت و با حداقل خسارت به زمین نشانده شد."

این عضو سپاه پاسداران ضمن توضیحاتی در مورد فن آوری مورد استفاده در این هواپیما، گفت که آمریکاییان توسط ماهواره و یا ایستگاه های زمینی مستقر در آمریکا و افغانستان قادر به هدایت این هواپیماها هستند.

در مقابل، منابع نظامی آمریکایی اظهارات مقامات ایرانی در مورد در اختیار گرفتن کنترل این هواپیما را "بی اساس" و "غیرممکن" دانسته اند هر چند در مورد دلیل سالم ماندن این هواپیما هنگام فرود هم توضیحی نداده اند.

در سال های اخیر، نیروهای آمریکایی با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین، نفرات و مواضع گروه های شورشی مسلح در خاک پاکستان را هدف قرار داده اند و مشخص نیست که آیا این هواپیما به اشتباه وارد حریم هوایی ایران شده و یا ماموریت مشخصی داشته و در چنین صورتی، آیا این نخستین ماموریت از اینگونه در داخل خاک ایران بوده است یا نه.

برخی کارشناسان نظامی گفته اند که ممکن است کشورهای رقیب ایالات متحده، به خصوص چین و روسیه، به منظور آگاهی از فناوری فضایی آمریکا، در صدد دستیابی به هواپیمای ساقط شده برآیند.

در گزارش های دیگری در این زمینه، علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفته است که این کمیسیون "تجاوز جاسوسی آمریکا به حریم هوایی ایران" را بررسی می کند و افزود که طبق مقررات بین المللی آمریکا باید متحمل عواقب این اقدام شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، سرتیپ پاسدار محمد کوثری، نایب رئیس همین کمیسیون هم با تاکید بر توانمندی نظامی جمهوری اسلامی، گفته است که اگر به جای هواپیمای بدون سرنشین، جنگنده آمریکایی وارد فضای ایران می شد "اکنون شرایط منطقه تغییر کرده بود و ما تمامی پایگاه های نظامی آمریکا را در سراسر کره زمین هدف قرار داده بودیم."

مطالب مرتبط