ایران در بریتانیا حافظ منافع معرفی می‌کند

کنسولگری ایران در لندن حق نشر عکس 1
Image caption کنسولگری ایران در لندن. همه دیپلمات های ایرانی از جمله ماموران کنسولی این کشور از بریتانیا اخراج شده اند

وزارت خارجه ایران اعلام کرده است که به دنبال اخراج دیپلمات های این کشور از بریتانیا، به زودی حافظ منافع خود را در بریتانیا مشخص خواهد کرد.

رامین مهمان‌پرست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به خبرگزاری فارس گفته است کشورش در حال بررسی گزینه هایی برای تعیین حافظ منافع در بریتانیا است.

به دنبال حمله معترضان به اماکن دیپلماتیک بریتانیا در تهران که منجر به خسارات های گسترده به سفارت این کشور و اقامتگاه دیپلمات های بریتانیا در باغ قلهک شد، ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا ۴۸ ساعت به دیپلمات های ایرانی مهلت داد که خاک این کشور را ترک کنند.

آقای هیگ گفته بود اگر بریتانیا نمی تواند فعالیت های معمول دیپلماتیکش را در تهران انجام دهد دلیلی ندارد که سفارت ایران در لندن بتواند به کارش ادامه دهد.

با اخراج همه دیپلمات های ایرانی از بریتانیا، کنسولگری ایران هم در لندن به تعطیلی کشیده است.

حسین قشقاوی، معاون کنسولی وزارت امور خارجه ایران پس از تعطیلی بخش کنسولی ایران در بریتانیا گفته بود که مجلس شورای اسلامی از یک سال پیش به دنبال قطع کامل روابط میان دو کشور بود اما اصلی ترین دلیلی که وزارت خارجه نمی خواست این روابط قطع شود، مسائل کنسولی ایرانیان مقیم بریتانیا بود.

آقای قشقاوی گفته بود: این موضوع نه از سر عشق و علاقه به حوزه های مختلف روابط دو کشور، بلکه به دلیل مسائل مربوط به بیش از ۲۰۰ هزار ایرانی مقیم این کشور بود.

به گفته معاون کنسولی وزارت امور خارجه ایران، بریتانیا حتی اجازه نداده است که یک نفر از ماموران کنسولی ایران در این کشور حضور داشته باشد.

بریتانیا ساعاتی پیش از اعلام تصمیم به اخراج دیپلمات های ایرانی از لندن، کارکنان خود از ایران را خارج کرده بود.

حمله معترضان به سفارت بریتانیا در تهران در پی تصویب طرح مجلس ایران در کاهش روابط با بریتانیا از سطح سفیر به کاردار اتفاق افتاد.

در صورتی که طرح مجلس ایران به همان کیفیت اجرا می شد، دامنیک چیلکات سفیر تازه منصوب شده بریتانیا در تهران باید ظرف دو هفته این کشور را ترک می کرد.

با این همه روابط سیاسی دو کشور در سطح پایین تری برقرار می ماند اما تغییری در روابط کنسولی دو کشور داده نمی شد.

با تعطیلی سفارت بریتانیا در تهران و اخراج دیپلمات های ایرانی از لندن، سفارتخانه ها و بخش کنسولی دو کشور تعطیل است و ایران و بریتانیا باید برای ارائه خدمات کنسولی به اتباعشان کشور ثالثی را با عنوان حافظ منافع معرفی کنند.

سایت سفارت بریتانیا در تهران می گوید که این کشور در حال حاظر در تلاش است تا کشوری دیگر را به عنوان حافظ منافع خود در ایران معرفی کند.

بریتانیا اعلام کرده است که تا زمان تعیین حافظ منافع این کشور در ایران، اتباع بریتانیایی که نیاز به خدمات کنسولی فوری دارند می‌توانند به هر یک از سفارت‌های اعضای اتحادیه اروپا در تهران مراجعه کنند.

در حال حاضر ایران و آمریکا و ایران و مصر هم روابط سیاسی با یکدیگر ندارند. به همین دلیل سفارت سوئیس در تهران وسفارت پاکستان در واشنگتن حافظ منافع ایران و آمریکا هستند.

ایران و مصر در پایتخت های یکدیگر دارای دفتر حفاظت منافع هستند که توسط دیپلمات های کشور خودشان اداره می شود.

مطالب مرتبط