کاهش فعالیت یک شرکت مخابراتی چینی در ایران

شرکت هواوی حق نشر عکس Reuters
Image caption اعلام کاهش فعالیت‌های هواوی در ایران هم‌زمان با ابراز تمایل این شرکت برای افزایش حضور در بازارهای آمریکا صورت می‌گیرد

یک شرکت چینی سازنده تجهیزات مخابراتی که با شرکت مخابرات ایران همکاری دارد، اعلام کرد که فعالیت‌های خود را در ایران کاهش می‌دهد.

شرکت هواوی (Huawei) روز جمعه ۱۰ دسامبر در بیانیه‌ای اعلام کرد که به دلیل "موقعیت پیچیده" موجود، فعالیت‌های تجاری خود در ایران را "به صورت داوطلبانه" محدود می‌کند.

بنا بر این بیانیه، این شرکت "از این پس به دنبال مشتری تازه در ایران نخواهد بود و فعالیت‌های خود را به مشتری های فعلی محدود خواهد کرد."

شرکت هواوی پیش از این متهم شده بود که در فروش تجهیزات شنود و فیلترینگ و کمک به ردیابی مخالفان در ایران با حکومت این کشور همکاری می‌کند.

حدود دو ماه پیش روزنامه وال‌استریت جورنال در گزارشی تفصیلی از افزایش گسترده فعالیت شرکت چینی هواوی در ایران، هم‌زمان با ناآرامی‌های بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و خروج شرکت‌های مخابراتی غربی از ایران خبر داد.

وال‌استریت جورنال در گزارش خود شواهدی ارائه کرده بود که نشان می‌داد مخالفان حکومت ایران توسط موقعیت تلفن‌های همراهشان شناسایی می‌شوند و شرکت هواوی را متهم کرده بود که در فراهم کردن فن‌آوری لازم برای این کار دخالت داشته است.

یک گروه فشار مستقر در آمریکا به نام "اتحاد علیه ایران هسته‌ای" که اتهامات مشابهی را علیه هواوی مطرح کرده بود، از اقدام این شرکت استقبال کرده و خواهان خروج کامل آن از ایران شده است.

مارک والاس، رئیس این گروه، تصمیم شرکت هواوی به محدود کردن فعالیت‌هایش درایران را "گامی مهم" خوانده و گفته است: "این اولین بار است که یک شرکت بزرگ چینی در پی افزایش فشارها بر رژیم سرکوبگر ایران، فعالیت‌هایش را در این کشور کاهش می دهد."

نگاه به غرب

شرکت هواوی در بیانیه خود تصریح کرده است که فعالیت‌های این شرکت در ایران "با تمام قواعد و قوانین لازم الاجرای سازمان ملل متحد، آمریکا و اتحادیه اروپا به طور کامل هم‌خوانی دارد."

این شرکت، که بنا بر برخی گزارش ها حدود ۱۰۰۰ کارمند در ایران دارد، اعلام کرده است که به ارائه "خدمات لازم" به شبکه‌های مخابراتی که تا کنون نصب کرده یا در حال نصب است، ادامه خواهد داد.

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا از تصمیم شرکت هواوی برای کاهش فعالیت در ایران استقبال کرده و از تمام شرکت‌ها خواسته تا "در هنگام تجارت با ایران هشیار باشند و اطمینان پیدا کنند که هیچ‌گونه رابطه‌ای که به توانایی‌های ایران برای سرکوب مردم خودش کمک می‌کند، برقرار نکنند."

اعلام کاهش فعالیت‌های هواوی در ایران هم‌زمان با ابراز تمایل این شرکت برای افزایش حضور در بازارهای آمریکا صورت می‌گیرد.

دولت چین از اقدام ایالات متحده و اتحادیه اروپا در افزایش تحریم های یک جانبه علیه ایران استقبال نکرده است.

پیش از این، در سال ۲۰۰۹، شرکت نوکیا زیمنس که از سوی مخالفان دولت ایران متهم به فراهم کردن تجهیزات و فن‌آوری شنود و ردیابی مخالفان شده بود، اعلام کرد که تمام فعالیت‌های مرتبط با این موضوع را در ایران متوقف می‌کند.

مطالب مرتبط