بررسی روزنامه های شنبه صبح تهران – نوزده آذر

روزنامه های اول هفته تهران عنوان های اصلی خود را به رونمائی هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در تهران اختصاص داده و نسبت به وضعیت اقتصادی کشور و بهای مدام رو به افزایش سکه و طلا ابراز نگرانی کرده اند. همچنین گزارش هایی از مقدمات مبارزات انتخابات جناح ها برای تصرف مجلس آینده از مهم ترین بخش های این روزنامه هاست.

پیروزی در جنگ نیمه سخت، شکار طلائی

سیاست روز با "پنتاگون مقهور اقتدار سپاه"، خراسان با "اعتراف آمریکا به توانائی سایبری ایران در شکار هواپیمای جاسوسی"، کیهان با تیتر "ضرب شصت اطلاعاتی ایران به آمریکا" و ایران با "اطلاعات بسیار مهم در هواپیمای جاسوسی آمریکا" در عنوان های اصلی صفحه اول خود به تحسین عمل نیروهای نظامی جمهوری اسلامی در سرنگوني هواپيماي بي سرنشين امريكايي پرداخته اند.

كيهان در يادداشت روز خود در همين باره نوشته سال گذشته به تلافي به كارگيري قدرت نيمه سخت دشمنان بر ضد ايران و شرايط حساس منطقه اي، جمهوري اسلامي اقتدار نظامي و توانمندي دريايي خود در حوزه دفاعي را به نمايش گذاشت. با عبور 2 ناو ايراني الوند و خارك از كانال سوئز اقتدار نيمه سخت ايران در برابر قدرت نيمه سخت غربي ها و اسراييل به اثبات رسيد.

به نوشته اين روزنامه، طي روزهاي اخير، خبر شكار هواپيماي فوق مدرن جاسوسي آمريكا در كمينگاه الكترونيكي نيروهاي مسلح ایران بار ديگر اقتدار این کشور را در برابر قدرت فناوری قدرت هاي بزرگ و در پهنه جنگ الكترونيك به اثبات رساند.

حق نشر عکس h
Image caption شکار هواپیمای بی سرنشین آمریکا بازتاب گسترده ای در مطبوعات ایران داشته است

كيهان توضيح داده منظور از اقتدار ايران در زواياي نرم، نيمه سخت و سخت بسنده كردن به قدرت هاي تكنولوژيك، علمي، اطلاعاتي و نظامي نيست بلكه اقتدار آن قدرت ويژه اي است كه جمهوري اسلامي ايران با تكيه بر آن توانسته است قدرت علمي، اطلاعاتي، تكنولوژيك و حتي نظامي كشور پرمدعايي كه خود را ابرقدرت و كدخداي دنيا مي داند، به چالش بكشاند.

خراسان در سرمقاله خود نوشته است: "هواپيماي جاسوسي فوق مدرن آمريکايي از پايگاه هوايي "شيندند" واقع در ۱۲۰ کيلومتري جنوب هرات در افغانستان از زمين برخاسته و به حريم هوايي ایران تجاوز کرده است، سران اين کشور بايد با اعتماد به ملت خود و ايجاد عزم ملي و افزايش توان ملي خود هرچه زودتر بساط اشغال و اشغالگران را از سرزمين افغانستان و از سر مردم مظلوم اين کشور مسلمان جمع کنند تا دشمن کينه توز ايران "خيمه غصبي" خود را از همسايگي و حريم ايران عزيز برچيند و بگذارد ملت ها و مردم جهان خصوصا مردم منطقه خودشان براي آينده خود و کشور خود تصميم بگيرند."

به نوشته این مقاله، "ماجراي اين "شکار طلايي" و اين توانمندي فوق العاده علاوه بر اين که دل مردم ايران را با هر گرايش و سليقه اي شاد کرد و برگ غرور آفرين ديگري بر تاريخ ايران اضافه کرد به خوبي نشان داد که چه متخصصان و دلسوزان متعهد و گمنامي در اين کشور شبانه روزي براي پيشرفت و عزت و سربلندي ايران بي هيچ ادعايي جهاد مي کنند و عده اي نيز با سياسي کاري تنها به دنبال مطرح کردن خود، و منافع خود و تضعيف روحيه ها و ايجاد تنش و اختلاف هستند."

مبارزات انتخابات و وحدت قبیله ای

ابتكار در سرمقاله خود درباره مبارزات اصولگرايان در آستانه انتخابات مجلس نوشته است: "وحدت انتخاباتي گروههاي سياسي شبيه وحدت قبيله‌اي است. اين قبيله‌هاي سياسي هرگاه سود خود را در نواختن ساز جدايي تصور کنند، آن را کوک مي‌کنند. آنان بجز سود قبيله‌ محدود سياسي خود، هدف متعالي ديگري ندارند."

در حالي كه به نوشته اين روزنامه انتخابات در نگاه توده مردم، يکي از برش‌هاي تاريخي براي اداي دين به کشور و نظام ارزيابي مي‌شود؛ اما از ديد گروه‌هاي سياسي که خواهان حضور مطلق و انحصاري خود در قدرت هستند، تلاش براي انتخابات با مشارکت حداکثري، پذيرش ميزان ريسک رقابت است و شانس خود را در انتخابات بدون رقابت مي‌دانند.

ابتكار نوشته به همين دليل، جامعه به اين نوع صدا و ندا رغبت نشان نمي‌دهد. اين گروه‌ها اگر مي‌خواهند صداي ايشان شنيده شود، وحدت را با مقياس ملت ايران سر دهند تا ببينند چطور همه گوش‌ها براي شنيدن و لبيک گفتن حساس خواهد شد.

روزنامه جمهوري إسلامي در سرمقاله خود نوشته سال هاست كيفيت عزاداري‌ها درحال تنزل است و به طرف بي‌محتوا شدن به پيش مي‌رود. خطر بزرگي كه از ناحيه بي‌كيفيت شدن عزاداري‌ها و نفوذ مطالب سطحي و رفتارهاي انحرافي به محافل و مجالس محرم و صفر در كمين حماسه عاشوراست، بسيار نگران كننده است.

حق نشر عکس f
Image caption کارتون پائیز عیب پوش، هادی حیدری، شرق

روزنامه جمهوري اسلامي ضمن انتقاد از تبليغات سياسي در نوحه خواني ها و عزاداري ها نوشته قديم مردمي كه در مجالس اين افراد شركت مي‌كردند، بعد از هر جلسه اين احساس را داشتند كه اخلاق و رفتارشان به خلق و خوي ديني تا حدودي نزديك‌تر شده و خوشبختانه هنوز هم از اين قبيل مداحان در جامعه حضور دارند و با وجود رواج يافتن شيوه‌هاي انحرافي جديد، آنها به راه اصيل خود مي‌روند.

حسن ها و ضعف های مسکن مهر

دنياي اقتصاد در گزارش اصلي خود نوشته در حالي كه مراجع اصلي انتشار آمارهاي اقتصادي به دليل اختلاف‌نظرهاي بخشي در سه سال گذشته از انتشار رسمي آمار توليد ملي خودداري كرده‌اند، پيگيري‌هاي دنياي اقتصاد از منابع رسمي حكايت از آن دارد كه نرخ رشد اقتصادي در سال 89 معادل 5/5 درصد محاسبه شده است.

اين روزنامه اقتصادي افزوده اين ميزان نرخ در مقايسه با سال 88 دو درصد افزايش داشته، افزايشي كه بخش اصلي از آن مرهون حمايت‌هاي دولتي از مسكن مهر بوده است. بر اثر حمايت‌هاي دولت از اين بخش، صدور پروانه ساخت‌و‌ساز از نيمه دوم سال 88 افزايش يافته و عاملي براي تحريك رشد اقتصادي در سال 89 شده است.

دنياي اقتصاد افزوده گزارش‌ها از ديگر بخش‌هاي اقتصادي نيز حاكي از آن است كه بخش نفت براي سومين سال پياپي با رشد منفي مواجه بوده و بخش كشاورزي نيز با وجود رشد مثبت در مقايسه با سال 88 رشد كمتري را تجربه كرده است. بخش توليد نيز كه يكي از پرحاشيه‌ترين بخش‌هاي اقتصادي بوده كه از شرايط ركودي سال 88 خارج شده، اما كماكان رشد نازلي را ثبت كرده است.

جعفر قادری در مقاله ای در آرمان نوشته افزایش نقدینگی برای ساخت مسکن مهر اشتباه است که در برخی موارد دولت مرتکب آن شده است، از سوی دیگر در بودجه عمرانی کشور، دولت اشاره ای به منابع تامین زیرساختهای مسکن مهر نکرده است. یکی از مهمترین اشکالات پروژه مسکن مهر، نبود زیرساختهای لازم است که البته رئیس جمهوری تاکید زیادی بر تامین اعتبار این بخش دارد.

نویسنده مقاله تاکید کرده دولت با انتخاب زمینهای ارزانتر متحمل هزینه های زیادی برای آماده سازی زیرساختها شده است. اما اینکه اعتبارات مورد نیاز برای این بخش از چه محلی تامین شود و در اختیار متقاضیان قرار گیرد، محل اشکال و این ایرادی است که در این زمینه به دولت وارد میشود. افزایش و ایجاد پول پرقدرت برای ارائه تسهیلات به متقاضیان و در نظر گرفتن بدهی بانکها به بانک مرکزی موضوعی است که نیازمند اصلاح و تامل بیشتر است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مقاله آرمان نوشته این موارد و تمهیدات مربوط به آن باید در بودجه عمرانی کشور مورد توجه قرار گیرد که بودجه کنونی فاقد چنین امری است. راهکار بهبود شرایط کنونی ساخت وساز مسکن مهر ارائه تسهیلات مورد نیاز این طرح از محل اعتبارات بانکی است، افزایش نقدینگی برای ساخت این واحدها اشتباه بزرگی است که در برخی موارد دولت مرتکب آن شده است.

صف دراز سکه و پیش گوئی ها

تهران امروز در گزارش اصلي خود از صف طويلي از متقاضيان خريد سکه و شمش طلا نوشته كه در مقابل در بانک کارگشايي تشكيل شد، تقاضايي بي‌سابقه که به گفته کارکنان بانک کارگشايي طي اين سالها مشاهده نشده بود. از مشاهده صف عظيم زنان و مردان جوان و ميانسال در مقابل بانک آنچه به ذهن خطور مي‌کند نقدينگي 350 هزار ميليارد توماني است که وزير اقتصاد چندي پيش از وجود آن در سطح کشور خبر داد.

به گزارش اين روزنامه صف آنقدر زياد و التهاب و ازدحام در ميان متقاضيان خريد سکه به قدري است که کارکنان بانک درب ورودي را بستند. اقدامي که تعطيل شدن شعبه مرکزي بانک ملي قم را به همين دليل يعني ازدحام براي خريد سکه ياد آور مي‌شود.

تهران امروز نوشته اين اتفاقات در حالي رخ داد که معاون بانک کارگشايي از عرضه شمش طلا در حراج نوبت عصر بانک خبر داد و گفت: بانک مرکزي وعده داده است که براي نوبت عصر حراج شمش طلا هم خواهيم داشت. اگر اين اتفاق از ساعات اوليه حراج رخ دهد کنترل تقاضا براي خريد سکه آسان‌تر خواهد شد و قيمت‌ها نيز به حد تعادل نزديک مي‌شود.

محمد حسين روان بخش در مردمسالاري نوشته تجربه چندين و چند ساله مردم نشان داده که هر وقت مسئولان محترم چيزي را پيش بيني کردند و درباره آن دست به پيشگويي زدند بايد از اتفاقي دقيقا عکس آن ترسيد! نمي دانم خاطرتان هست يا نه. در اسفند ماه سال گذشته مسئولان دولتي به کرات پيش بيني کردند که در سال 90 هيچ افزايش قيمتي در هيچ کالايي نخواهيم داشت ! همان زمان خيلي از باتجربه هاي ما که اين سخنان را مي شنيدند پشتشان لرزيد و فهميدند سالي پيش رو داريم که گراني دمار از روزگار همه در مي آورد!

در ادامه اين مقاله به طعنه آمده درعوض در کشور ما چيزهايي که اصلا درباره آن پيشگويي و پيش بيني نمي شود خيلي راحت بوقوع مي پيوندد. لابد شنيده ايد که هم سخنگوي وزارت خارجه و هم وزير امور خارجه تاکيد کرده اند که حمله به سفارت انگليس قابل پيش بيني نبود. خوب همين مي شود که آن اتفاق مي افتد ديگر! به همين منوال اگر از وزير اقتصاد و رئيس کل بانک مرکزي هم درباره افزايش قيمت طلا و دلار و يورو بپرسيد، همين را مي گويند (و درست هم مي گويند!)

طنزنويس مردمسالاري افزوده با اين اوضاع و احوال بهترست دولتمردان ما به جاي پيشگويي هاي مثبت کمي پيشگويي منفي کنند؟! مثلا از همين الان با قاطعيت به اطلاع مردم هميشه در صحنه برسانند که سال آينده نرخ سکه و طلا و ارز و مسکن و کالاهاي مصرفي و اقلام خوراکي و تورم و... به شدت بالا مي رود؟! راستش اين جوري مردم خيلي کمتر نگران خواهند شد و زندگي شان به دور از تشويش و اضطراب ادامه مي يابد!

عشق مجازي به آمریکا

روزنامه ایران در ستون طنز خود نوشته هرچند انصافاً خيلي از آقايان و خانم‌هاي خاص يا حتي بعضي زن و شوهرهايي كه از انتخابات 88 به بعد تازه فيلشون ياد هندستون كرده در داخل عاشق اينند كه امريكا يه سفارتخونه‌اي تو تهران داشته باشه تا اينا ديگه هي مجبور نشن براي رسيدگي به امورات به لندن و اقصي نقاط دنيا رنج سفر را به تن بخرن و از اين به بعد بتونن تمام ملاقات‌ها و ديدارهاي دوستانه و كاري را تو همين مناطق خوش و آب و هواي شمالي طهران انجام بدن اما همين سفارتك مجازي هم بد نيست براي اين آقايون و خانم‌ها!

به نوشته طعنه آمیز روزنامه دولت بالاخره از طريق چت و امكاناتي مثل فيس بوكو و اينا كه كم ارتباط نداشتن، حالا هي ميرن تو سفارت مجازي و احتمالاً مي‌شينن با كنسول مجازي امريكايي‌ها چونه مي‌زنن كه به ما گرين كارت بدين، قول مي‌ديم الكي هدر نره. بالاخره انتخابات مجلس تو ايران نزديكه و ما مي‌تونيم يه اغتشاشات مجازي تو فضاي مجازي راه بندازيمو هي مثلاً بگيم از ميدون انقلاب تا آزادي صدها هزار نفر تو توهمات مجازي حاضرند و يا بگيم مردم ايران رئيس جمهور مجازي خودشونو كه اتفاقاً داماد مجازي بعضي از استان‌ها هم هست، ول نمي‌كنن برن به يه رئيس جمهور حقيقي رأي بدن!

طنز نویس روزنامه ایران در پایان نوشته اما يه طيفه ديگه هم البته از سفارت مجازي استقبال كردن. اونايي كه كلاً از چيزاي مجازي خوششون مياد. وحدت مجازي، كميته‌هاي مجازي، رفت و آمدهاي مجازي، رقيب مجازي. بالاخره سفارت مجازيم چون يه چيزي مجازيه با ذائقه‌ آقايون همخوني داره. آخه اينا هم چند ماهي بدجوري دنبال يه رقيب مجازي تو انتخاباتن تا بگن ما تنها نيستيم و رقيب جدي سياسي هم داريم.

مطالب مرتبط