وزیر نفت ایران: قطعا صادرات نفت ایران به اروپا تحریم نمی‌شود

حق نشر عکس 1
Image caption مقامات دولتی ایران بارها اعلام کرده اند که خرید نفت این کشور مشمول تحریم نخواهد شد

رستم قاسمی، وزیر نفت ایران بار دیگر تاکید کرده است که صادرات نفت ایران به اروپا "قطعا" تحریم نخواهد شد.

وی امروز یکشنبه (۲۰ آذر) در یک نشست خبری گفت که نباید یک "مشکل نامتعارف" را با تحریم نفت ایران به "اقتصاد جهانی تحمیل" کرد.

اظهارات آقای قاسمی در حال مطرح می‌شود که اتحادیه اروپا چندی پیش اعلام کرده بود که ممکن است خرید نفت از ایران را تحریم کند.

روسیه نیز که همواره از وضع تحریم های بیشتر علیه برنامه جنجال برانگیز هسته‌ای ایران در شورای امنیت سازمان ملل خودداری می‌کند، در واکنش به این تهدید اعلام کرد که "بی طرف" خواهد ماند.

سرگئی اشماتکو، وزیر نفت روسیه گفت که کشورش هیچ گونه وارادت نفتی از ایران ندارد و لزومی نیز برای "ملحق شدن به ممنوعیت خرید نفت ایران نمی‌بیند".

ایران که همواره تلاش برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای را رد کرده است، به عنوان دومین صادر کننده بزرگ نفت اوپک، ۱۸ درصد از نفت خود را به اروپا صادر می‌کند.

آقای قاسمی همچنین بار دیگر هشدار داد که "نبود ایران" به عنوان یکی از کشورهای عمده تولید کننده نفت، بازار جهانی آن را "به هم می‌ریزد".

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر نفت ایران می‌گوید که تحریم خرید نفت از کشورش موجب به هم ریختن بازارهای جهانی نفت خواهد شد

وزیر نفت ایران پیشتر هم در حاشیه کنگره جهانی نفت در دوحه، ابراز اطمینان کرده بود که از تحریم احتمالی خرید نفت کشورش توسط اتحادیه اروپا نگران نیست.

به نظر می‌رسد عدم نگرانی و اطمینان خاطر آقای قاسمی بیشتر از آنجا ناشی می‌شود که ایتالیا، اسپانیا و فرانسه حدود ۱۴ درصد از صادرات نفت ایران به اتحادیه اروپا را خریداری می‌کنند و در حال حاضر اکثر این کشورها به دلیل بحران فزاینده بدهی‌های خود، تمایلی به تحریم خرید نفت از ایران ندارند.

با این همه گونتر اوتینگر، مسئول امور انرژی اتحادیه اروپا پیشتر گفته بود که کشورهای اروپایی در مورد ضرورت چنین تحریمی اتفاق نظر دارند.

برخی از کارشناسان مسائل انرژی کشورهای اتحادیه اروپا معتقدند که می‌توان در آینده نیاز ۱۸ درصدی خرید نفت از ایران را از طریق عراق و لیبی، تامین کرد.

آقای قاسمی در این باره نیز گفته است که با بازگشت نفت لیبی و افزایش تولید نفت عراق، "باید" ظرفیت تولید نفت در برخی از کشورهای عضو اوپک کاهش یابد.

به گزارش سایت خبرآنلاین، اظهارات آقای قاسمی در حالی مطرح می‌شود که "بیشترین افزایش تولید نفت مربوط به عربستان است و بارها با درخواست کاهش تولید و رسیدن به سطح تعهد به اوپک اجتناب کرده است".

به گفته آقای قاسمی، پیش بینی می‌شود تا سال آینده، ظرفیت تولید روزانه نفت لیبی به یک و نیم میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

مطالب مرتبط