افغانستان اعتراض ایران را بررسی می‌کند

حق نشر عکس bbc
Image caption ایران می گوید این هواپیمای بدون سرنشین در عملیات شکار اسامه بن لادن مورد استفاده قرار گرفته است

دولت افغانستان می‌گوید اعتراض ایران را در مورد اینکه خاک افغانستان علیه این کشور مورد استفاده قرار گرفته را دریافت کرده است.

جاوید لودین معین (معاون) وزیر خارجه افغانستان در گفتگویی با بی بی سی گفت که دولت افغانستان در مورد اعتراض ایران تحقیق خواهد کرد.

او یک بار دیگر این تعهد دولت افغانستان را تکرارکرد که به هیچ کشوری اجازه نخواهد داد تا از خاک و فضای افغانستان علیه همسایه‌های این کشور و یا کشوری دیگر استفاده کند.

ایران روز شنبه (۱۰دسامبر) عبیدالله عبید، سفیر افغانستان در تهران را به وزارت امور خارجه احضار کرد و طی یک یادداشت اعتراض رسمی خواستار توضیح فوری دولت افغانستان در مورد استفاده از فضای این کشور از سوی یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی شد.

ایران می‌گوید این هواپیمایی تجسسی بدون سرنشین حریم هوایی اش را نقض کرده و از خاک افغانستان به این منظور استفاده کرده است.

گفته می شود که این هواپیما از نوع «RQ۱۷۰ سنتینل» است.

این مدل، نوعی هواپیمای بدون سرنشین شناسایی است که خبر ساخت آن در سال ۲۰۰۹ به رسانه های فعال در حوزه امور نظامی درز کرد و در سال ۲۰۱۰ نیروی هوایی آمریکا به کارگیری آن را تایید کرد.

بر اساس گزارش‌ها، این نوع هواپیمای بدون خلبان در عملیات شکار اسامه بن‌لادن، رهبر سابق القاعده، برای زیر نظر گرفتن محل اقامت او در هنگام انجام حمله کماندوهای آمریکایی مورد استفاده قرار گرفت.

مطالب مرتبط