صالحی: روابط بریتانیا و ایران قطع نشده است

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای صالحی ورود به داخل سفارت بریتانیا را "امری پیش بینی نشده" توصیف کرد

وزیر امور خارجه ایران، خروج دیپلمات‌های ایران و بریتانیا از دو کشور را نتیجه اقدامی "عجولانه" از طرف مقامات بریتانیا توصیف کرده و گفته است که "روابط بریتانیا و ایران قطع نشده است."

علی اکبر صالحی در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای نامیبیایی خود در تهران گفت که هرچند این تصمیم به خارج کردن دیپلماتها اقدامی شتابزده و "غیرقابل توجیه" بود، اما به گفته او ایران، مشکلی با این اقدام ندارد.

آقای صالحی گفت که او پس از ماجرای حمله به سفارت بریتانیا در تهران تا کنون، دو بار با ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، مکالمه تلفنی داشته است. به گفته آقای صالحی، بار اول ویلیام هیگ در مورد ماجرای سفارت به او تلفن کرده است و بار دوم هم آقای صالحی به منظور گفتگو در مورد سفارت ایران با آقای هیگ تماس گرفته است.

وزیر امور خارجه ایران ورود به داخل سفارت بریتانیا را "امری پیش بینی نشده" توصیف کرد و گفت که کسی در مجلس و یا در میان ماموران انتظامی انتظار نداشت که تجمعی که با دریافت مجوز انجام می‌گرفت منجر به اقدامی غیرقابل پیش‌بینی شود.

آقای صالحی اضافه کرد: "البته از این که این اتفاق رخ داد و خارج از مقررات ...بود، متاسفیم."

حق نشر عکس a
Image caption بریتانیا و ایران در حل حاضر در کشورهای یکدیگر دیپلمات ندارند

به دنبال تصمیم دولت بریتانیا به تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی، مجلس ایران نیز مصوبه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس آن سطح روابط دیپلماتیک این کشور با بریتانیا، به حداقل ممکن کاهش پیدا می‌کرد.

پس از این تصمیم مجلس ایران بود که در روز هشتم آذر ماه عده ای به اماکن دیپلماتیک بریتانیا در تهران حمله کردند. دولت بریتانیا هم در واکنش به این وقایع کارکنان سفارت خود را از تهران خارج کرد و وزارت امور خارجه بریتانیا ۴۸ ساعت به دیپلمات های ایرانی مهلت داد که خاک این کشور را ترک کنند.

سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی و اقامتگاه دیپلماتیک و مرکز فرهنگی بریتانیا در باغ قلهک تهران بعد از ظهر سه شنبه ۸ آذر (۲۹ نوامبر) مورد حمله گروهی از معترضان به سیاست های بریتانیا قرار گرفت و اموال و مدارک آن تخریب شد.

'کاتولیک‌تر از پاپ'

وزیر امور خارجه ایران در قسمتی دیگر از سخنان خود پس ازبیان این موضوع که ایران چند قرن است که به گفته او از دشمنی های بریتانیا در امان نبوده، گفت: "انگلیس عجولانه اقدام کرد و کاتولیک‌تر از پاپ شده بود و در اقدامی نمایشی بانک مرکزی را تحریم کرد."

آقای صالحی در عین حال برای این که نشان دهد تحریم بانک مرکزی ایران از سوی بریتانیا اهمیت چندانی برای کشورش ندارد گفت که ایران مراوده مالی چندانی با بریتانیا ندارد.

آقای صالحی در رابطه با مسایل کنسولی ایران و بریتانیا هم گفت که ایران "از تمام امکانات خود برای تامین نیازهای کنسولی شهروندان خود" استفاده خواهد کرد."

مطالب مرتبط