رهبر ایران ناآرامی های بعد از انتخابات را 'بیماری' دانست

رهبر جمهوری اسلامی ایران حق نشر عکس Leader.ir
Image caption اظهارات آیت‌الله خامنه‌ای در آخرین روز مهلت ثبت نام از داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس به عدم نرمش در مقابل اصلاح طلبان تعبیر شده است

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، با یادآوری ناآرامی‌های بعد از انتخابات جنجال برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری آن کشور گفت که "این فتنه صرفا منحصر به حضور عده‌ای در خیابان‌ها نبود، بلکه ناشی از یک بیماری بود که با اقدامات سیاسی و امنیتی قابل دفع شدن نبود".

اصطلاح "فتنه" عبارتی است که حکومت ایران و هوادارانش، در مورد اقدامات معترضان نتایج انتخابات ریاست جمهوری و رهبران آنها به کار می‌برند.

اظهارات امروز (بیست و یکم آذر ۱۳۹۰) آقای خامنه‌ای، در آستانه سالروز تظاهرات هواداران حکومت ایران در نهم دی سال ۱۳۸۸ مطرح می‌شود.

وی گفته است که "باید تلاش شود در سالگرد این حماسه، حرف اصلی ملت ایران، یعنی حرکت در سایه دین و تحقق وعده‌های الهی تبیین شود".

برخی از ناظران سیاسی می‌گویند که در اظهارات آیت الله خامنه‌ای، هیچ گونه نرمشی مبنی بر آمادگی برای حضور اصلاح طلبان در انتخابات نهمین دوره مجلس ایران دیده نمی‌شود.

این در حالی است که ثبت نام از داوطلبان شرکت در انتخابات نهمین دوره مجلس که قرار است دوازدهم اسفند ۱۳۹۰ در سراسر ایران برگزار شود، از سوم تا نهم دی ماه انجام خواهد شد.

پیشتر محمدرضا مهدوی کنی، رئیس مجلس خبرگان گفته بود که از رهبر ایران در باره حضور اصلاح طلبان در انتخابات پرسیده و او در پاسخ گفته است: "اگر آمدند و اقرار به اشتباه کردند، مساله‌ای نیست، ولی نه اینکه بگویند ما می‌خواهیم بیاییم در انتخابات و از نان پخته شده استفاده کنیم. بیایند بگویند ما در برهه‌ای اشتباه کردیم و حال هم فهمیده‌ایم و دیگر نمی‌خواهیم آن اشتباهات را تکرار کنیم".

نامه مصطفی تاج زاده

حق نشر عکس FARS
Image caption مصطفی تاج زاده (وسط): "آیت‌الله خامنه‌ای باید در باره نتایج سوء و بعضا مهلک این اقدام غیرقانونی و غیر مصلحت آمیز، پاسخگوی مردم و آیندگان باشد"

در عین حال دیروز مصطفی تاج زاده، عضو زندانی جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، در نامه‌ای که از وی بر روی برخی از سایت‌های مخالفان دولت ایران منتشر شده، مسئولیت برگزاری "انتخابات فرمایشی و رسوا" را مستقیما متوجه "شخص رهبر" دانسته است.

آقای تاج زاده در این نامه نوشته است که "در حال حاضر فقط رهبری می‌تواند با اتخاذ تصمیم تاریخی موجب برپایی انتخابات آزاد شود".

به نوشته او "چنانچه تا روزهای منتهی به ثبت نام داوطلبان، لوازم و مقدمات انتخابات آزاد فراهم شود و شروط آقای خاتمی محقق گردد، باید از رهبری نظام تشکر کرد" و پیش بینی کرده است که در غیر این صورت انتخابات در پیش رو "یقیینا با عدم شرکت و رای ندادن قشرهای وسیعی از هموطنان مواجه خواهد شد".

به گفته آقای تاج زاده، آیت‌الله خامنه‌ای "باید در باره نتایج سوء و بعضا مهلک این اقدام غیرقانونی و غیر مصلحت آمیز، پاسخگوی مردم و آیندگان باشد".

آقای تاج زده یک روز پس از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شد و پس از تحمل نه ماه زندان، با پرداخت وثیقه آزاد شد، اما بعد به همراه شش تن دیگر از اعضای ارشد جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی از برخی فرماندهان سپاه شکایت کرد که قوه قضائیه او را به زندان فراخواند و تاکنون در زندان اوین نگهداری می‌شود.

به نوشته آقای تاج زاده، "فقط در ایران است که با سماجت تمام به جای هر فرد یک رای، و به جای شعار همه باهم برای تحقق دموکراسی و حقوق بشر، شعار یک نفر به جای همه و همه برای یک نفر مطرح می‌شود و یک نفر به جای همه و برای همه تصمیم می‌گیرد".

چندی پیش محمد موسوی خوئینی، دبیر کل مجمع روحانیون مبارز ایران نیز گفته بود که حکومت راه ورود اصلاح طلبان به انتخابات را بسته است.

به گفته آقای موسوی خوئینی، "فرصت انتخاباتی برای کسانی که می‌خواهند وارد انتخابات شوند، تمام شده است و آیت‌الله جنتی، حتی اگر نامه فدایت شوم هم برای اصلاح طلبان بنویسند، دیگر نتیجه‌ای ندارد".

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، یکی از مخالفان شرکت اصلاح طلبان در انتخابات مجلس است.

دبیر کل مجمع روحانیون مبارز ایران در مورد دورنمای شرکت مردم در انتخابات مجلس نیز گفته بود که "مردم خود می‌دانند با چنین انتخاباتی چگونه برخورد کنند".

مطالب مرتبط