نماینده سقز: جوانان کردستان روز به روز بیکارتر می‌شوند

parlemannews حق نشر عکس BBC World Service
Image caption فخرالدین حیدری: از شنیدن آمارهای غیر واقعی دولت انگشت به دهان مانده‌ایم

یکی از نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی از سهم اندک کردهای ایران در برنامه‌های توسعه‌ای این کشور انتقاد کرده و گفته است که جوانان کردستانی روز به روز بیکارتر می‌شوند.

فخرالدین حیدری، نماینده سقز و بانه در مجلس ایران گفته است: "در حالی که شاهد اخبار سفر رئیس جمهور به استان‌ها برای افتتاح طرح‌های بزرگ اشتغال‌زایی هستیم، سهم کردستانی‌ها از این برنامه‌ها، افتتاح گازرسانی روستاها و مرغداری‌های خصوصی است."

به گزارش سایت خانه ملت، آقای حیدری در نطق میان دستور خود در جلسه علنی مجلس در روز سه شنبه، ۲۲ آذرماه، گفت که جوانان تحصیلکرده کردستان روز به روز بیکارتر می‌شوند و "دستیابی به شغل برای آنها به یک کابوس تبدیل شده است."

او اضافه کرد: "واقعیت امروز اشتغال کردستان این است. اما از شنیدن آمارهای غیر واقعی دولت هم انگشت به دهان مانده‌ایم."

این نماینده مردم کردستان در مجلس ایران همچنین گفت که نیروهای اهل سنت به دلیل سنی بودن، در مراکز کار رد صلاحیت می‌شوند و سربازان سنی در مناطق سنی‌نشین حق خدمت ندارند.

او خطاب به دولت ایران گفت: "قرار بود پول نفت را بر سر سفره مردم بیاورید، ولی با اجرای ناقص و نادرست (طرح) هدفمند کردن یارانه، نه تنها این اتفاق نیافتاد، بلکه کم‌کم آب و نان هم با سفره فقرا خداحافظی خواهد کرد."

فخرالدین حیدری همچنین خواهان اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی ایران در مناطق کردنشین این کشور شد.

بر اساس اصل ۱۵ قانون اساسی ایران، زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است، ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‏های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی، آزاد است.

پیش از این، امین شعبانی، نماینده سنندج در مجلس ایران هم خواهان اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای آموزش زبان کردی در دانشگاه کردستان شده بود.

او گفته بود که شورای عالی انقلاب فرهنگی اجازه داده است که هر سال ۲ واحد زبان کردی برای دانشجویان دانشگاه کردستان ارائه شود، ولی رئیس دانشگاه با اجرای این مصوبه مخالفت کرده است.

همچنین سایت خانه ملت به نقل از اقبال محمدی، نماینده مردم مریوان در مجلس شورای اسلامی نوشته است که به دلیل ناامنی در دوران جنگ با عراق، هیچ سرمایه‌گذاری دولتی برای ایجاد توسعه و اشتغال در استان کردستان انجام نشده است که آثار این محرومیت و کمبودها، کماکان مشهود است.

آقای محمدی با بیان این که مردم کردستان در مراجعات مسولان کشوری با عنوان مرزداران غیور مورد خطاب قرار می گیرند، گفت که این مردم به دلیل دفاع از ایران، از توسعه و اشتغال مولد و صنعت عقب ماندند و سئوال اینجاست که "آیا فقط لقب مرزداران غیور برای آنها کافی است؟ آیا تأمین معیشت، شغل و درآمد آنها اهمیتی ندارد؟ آیا می‌شود فقط با لقب مرزداران غیور بدون نان، زنده ماند؟"

مطالب مرتبط