واکنش صالحی به تهدید ترکیه و اعتراض داوداغلو

علی اکبر صالحی حق نشر عکس AFP
Image caption آقای صالحی می‌گوید که تهدیدهای برخی از مقام‌ها و فرمانده‌هان سپاه علیه سپر دفاع موشکی ناتو در خاک ترکیه، نظر رسمی دولت کشورش نیست

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران امروز چهارشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۰ به خبرگزاری آناتولی ترکیه گفته است که "به یکی از مسئولان ایرانی در مورد اظهارات علیه ترکیه تذکر داده است".

اظهارات آقای صالحی یک روز پس از آن مطرح می‌شود که حسین ابراهیمی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته بود، استقرار سپر موشکی آمریکا و ناتو در خاک ترکیه برای "حفاظت از اسرائیل" طراحی شده است و در صورتی که به ایران حمله شود، کشورش "حق دارد از خود دفاع کند".

آقای ابراهیمی همچنین تاکید کرده بود که استقرار سیستم راداری سپر موشکی ناتو در خاک ترکیه "مشکل آن کشور" است.

گزارش‌ها حاکیست که در پی این اظهارات، احمد داود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، طی تماس تلفنی با همتای ایرانی خود ضمن ابراز نارضایتی دولت آنکار از اظهارات آقای حسینی، گفته بود که انتظار دارد آقای صالحی در این زمینه توضیح دهد.

وزیر امور خارجه ایران نیز در پاسخ به آقای داوداوغلو گفته بود که این اظهارات، دیدگاه شخصی آقای ابراهیمی بوده و بیانگر دیدگاه دولت ایران نیست.

این اولین باری نیست که برخی از مقام‌های ایرانی بر علیه استقرار سپر دفاعی در ترکیه هشدار می‌دهند، پیشتر نیز محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفته بود که اقدام ترکیه در نصب بخشی از سیستم سپر دفاع موشکی ناتو را نادرست می‌داند.

سرتیپ احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران هم گفته بود که "توجیهی" برای استقرار این سپر دفاعی در ترکیه وجود ندارد و "تنها دلیل آن دفاع از اسرائیل" است.

همچنین چندی پیش سرتیپ امیر علی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران گفته بود که سامانه راداری ناتو در ترکیه در مقابل موشک‌های بالستیک ایران ناکارآمد است.

حق نشر عکس MEHR
Image caption به گفته آقای صالحی، او با احمد داود اوغلو به طور مرتب در مورد مشکلات منطقه‌ای مذاکره می‌کند

آقای حاجی زاده گفته بود که "در صورتی که مورد تهدید قرار بگیریم، اول سپرهای موشکی ناتو در ترکیه را خواهیم زد".

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از آنکارا، آقای صالحی با کم اهمیت جلوه دادن اظهارات این فرمانده سپاه گفته است که گفته‌های وی "انعکاس دهنده" نظرات دولت ایران نیست.

او امروز به خبرگزاری آناتولی هم گفته است که ایران و ترکیه "حریف" هم نیستند، ولی می‌توانند "شکایاتی" از یکدیگر داشته باشند.

این گزارش حاکیست که آقای صالحی ضمن اعلام تذکر به آقای ابراهیمی در مورد اظهارات اخیر خود گفته است که روابط دوستانه و عمیق ایران و ترکیه در بالاترین سطح خود اعم از سیاسی، اقتصادی و فرهنگی قرار دارد.

آقای صالحی با اشاره به این که سالانه بیش از ۲ میلیون ایرانی به ترکیه سفر می‌کنند به خبرگزاری آناتولی گفته است که به طور مرتب با آقای داود اوغلو مذاکرات دو جانبه‌ای را در مورد مشکلات منطقه ای، برگزار می‌کند.

این گزارش همچنین حاکیست که به گفته آقای صالحی، احتمالا دو کشور در مورد برخی از مسائل دیدگاه متفاوتی نیز دارند، اما این امر طبیعی است.

سامانه سپر موشکی ناتو به منظور ردیابی و انهدام موشک‌های پرتاب شده به سوی کشورهای عضو این سازمان ایجاد می‌شود و مقام‌های آمریکا، به ویژه از خطر موشکی ایران و کره شمالی علیه کشورهای اروپایی سخن گفته‌اند.

ترکیه عضو پیمان ناتو است اما حکومت ایران با انتقاد از تصمیم دولت ترکیه برای قبول تجهیزات سامانه سپر موشکی، معتقد است که چنین اقدامی به جای کمک به امنیت ترکیه، منطقه را ناامن تر خواهد کرد.

مطالب مرتبط