ایران احتمال تغییر مکان مراکز غنی‌سازی را مطرح کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption سرتیپ جلالی: در صورت لزوم مکان‌های غنی سازی تغییر داده خواهد شد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران گفته است که "آسیب پذیری" کشورش در زمینه هسته‌ای به "حداقل" رسیده است، اما اضافه کرد که چنانچه لازم باشد، مراکز غنی سازی اورانیوم به مکان‌های "امن‌تری" منتقل خواهد شد.

سرتیپ غلامرضا جلالی در گفتگویی با خبرگزاری مهر گفت که ایران در مورد تامین امنیت تاسیسات هسته‌ای "به نوعی به یک بازدارندگی" دست یافته است. او از جمله به ایمن سازی زیرساخت‌ها، ایمن سازی سایبری و تفکیک "حوزه‌های خطر" در این زمینه اشاره کرد.

سرتیپ جلالی ضمن تاکید بر موفقیت ایران در زمینه ایمن سازی تاسیسات هسته‌ای، گفت که اگر آمریکا و اسرائیل توانایی آن را داشتند که به این محل‌ها حمله کنند، "قطعا تا کنون این کار را کرده بودند".

ایمنی نیروگاه بوشهر

رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران در ادامه سخنان خود در رابطه با امنیت مکان‌های هسته‌ای، به محلی که نیروگاه بوشهر در آن قرار دارد اشاره کرد و گفت که محل این نیروگاه، خود یکی از عواملی است که از حمله کشورهای خارجی پیشگیری می‌کند؛ چرا که حمله به آن امنیت و سلامت کشورهای همسایه را به مخاطره می‌اندازد.

آقای جلالی در عین حال به قوانین و پروتکل‌های بین المللی اشاره کرد که به گفته وی از عوامل تامین امنیت نیروگاه هسته‌ای بوشهر است.

سرتیپ جلالی در این مصاحبه همچنین تاکید کرد که بخشی از مسئولیت سازمان پدافند غیرعامل، اقدامات دفاعی این سازمان است و شناسایی و مقابله با ویروس‌های کامپیوتری از جمله این مسئولیت‌هاست.

سرتیپ جلالی گفت که پس از ویروس‌های استاکس‌نت و استارس، چندی پیش هشدارهایی در مورد ویروس "دوکو" از شرکت آنتی ویروس سیمانتک به سازمان پدافند غیرعامل رسید که این سازمان هم پس از انجام اقدامات لازم و ساختن آنتی ویروس دوکو، "مانع از نفوذ این ویروس در سیستم‌های نرم‌افزاری دستگاه‌های اجرایی کشور شد."

مطالب مرتبط