وزارت اطلاعات ایران: جاسوس ایرانی تبار آمریکا را دستگیر کردیم

حق نشر عکس ttt

وزارت اطلاعات ایران که مهمترین نهاد اطلاعاتی و امنیتی زیر نظر دولت این کشور است، از دستگیری یک "جاسوس ایرانی تبار سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا" خبر داده است.

بیانیه وزارت اطلاعات ایران می گوید که شخص متهم به جاسوسی در خاک ایران دستگیر شده است، اما ماموران اطلاعاتی ایران او را از زمانی که برای انجام ماموریتش وارد افغانستان شده بود، زیر نظر داشته اند.

خبر دستگیری فرد متهم به جاسوسی برای آمریکا در ایران، در حالی اعلام می شود که مناسبات دو کشور طی هفته های اخیر و به دنبال دستگیرش شمار دیگری از متهمان به جاسوسی و سرنگونی هواپیمای تجسسی آمریکا در ایران، همراه با تنش لفظی بوده است.

وزارت اطلاعات ایران می گوید که شخص دستگیر شده از "تحلیلگران" سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا است و سابقه فعالیت در واحدهای اطلاعاتی ارتش آمریکا و حضور در پایگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان و عراق را دارد.

ایران می گوید که این فرد قرار بوده "اطلاعات فریب" به وزارت اطلاعات ایران بدهد و زمینه جاسوسی را فراهم کند.

بر اساس بیانیه وزارت اطلاعات ایران فرد متهم به جاسوسی به محض ورود به پایگاه بگرام افغانستان مورد شناسایی ایران قرار گرفته و پس از ورود به خاک ایران مدتی تحت تعقیب بوده و همزمان با آغاز "ماموریت جاسوسی" بازداشت شده است.

پایگاه بگرام در شما شهر کابل پایتخت افغانستان، مقر اصلی نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا است که ایران می گوید فرد دستگیر شده متهم به جاسوسی را از این مکان زیر نظر داشته است.

دستگیری متهم به جاسوسی، سرنگونی هواپیمای تجسسی

وزارت اطلاعات ایران، زمان و محل دقیق بازداشت این متهم به جاسوسی را مشخص نکرده است.

سه روز پیش از این، عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران از صدور کیفرخواست و قرار مجرمیت برای ۱۵ نفر دیگر به اتهام "جاسوسی" برای آمریکا و اسرائیل خبر داده بود.

مقام های آمریکایی هم به طور تلویحی دستگیری شماری جاسوس این کشور در ایران را تایید کرده اند.

اعلام تازه ترین دستگیری متهم به جاسوسی برای آمریکا در خاک ایران، پس از یک سرنگونی هواپیمای تجسسی بدون خلبان آمریکا در ایران صورت می گیرد که از افغانستان وارد حریم هوایی ایران شده بود.

منابع نظامی ایران می گویند که این هواپیمای بدون سرنشین را "با خسارت اندکی" در اختیار گرفته‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، این نوع هواپیمای بدون خلبان در عملیات شکار اسامه بن‌لادن، رهبر سابق القاعده، مورد استفاده قرار گرفت.

ایالات متحده آمریکا تایید کرده است که این هواپیما در اختیار ایران است و باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از ایران خواسته است که این هواپیمای را به آمریکا پس بدهد.

مقام های سیاسی و نظامی ایران درخواست آقای اوباما را رد کرده اند.

مطالب مرتبط