'رسیدگی به بودجه سال آینده تا پایان امسال منتفی است'

حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت آقای احمدی نژاد در سالهای گذشته هم به خاطر دیرکرد در ارائه لایحه بودجه به مجلس با انتقادهای فراوانی مواجه بوده است

یک عضو هیات رئیسه مجلس ایران گفته است که رسیدگی به بودجه سال آینده تا پایان امسال منتفی است. وی علت این امر را کمبود وقت و تاخیر دولت در ارائه لایحه بودجه به مجلس دانسته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین سبحانی نیا عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفته با توجه به تاخیر دولت در ارائه لایحه بودجه ۹۱، امکان بررسی این لایحه قبل از پایان سال وجود ندارد.

آقای سبحانی نیا افزوده "به دلیل قرار داشتن در آستانه انتخابات مجلس، از نیمه دوم بهمن جلسات مجلس برگزار نخواهد شد و مجبور به تصویب چند دوازدهمی لایحه بودجه هستیم".

به گفته وی مجلس ایران از فردا، روزهای یکشنبه در دو نوبت جلسه علنی تشکیل می دهد.

دولت آقای احمدی نژاد در سالهای گذشته هم به خاطر دیرکرد در ارائه لایحه بودجه به مجلس با انتقادهای فراوانی مواجه بوده است. امسال هم این اتفاق تکرار شده است.

طبق مقررات، دولت باید تا ۱۵ آذرماه هر سال، لایحه بودجه سال آینده را تقدیم مجلس کند اما در سال های گذشته، دولت محمود احمدی نژاد معمولا لایحه را با تاخیر، و گاه تاخیر بسیار طولانی به مجلس برده است.

سال گذشته، لایحه بودجه با چنان تاخیری به مجلس رسید که نمایندگان ناگزیر شدند برای دو ماه اول سال، بودجه موقت دو دوازدهم تصویب کنند تا فرصتی برای بررسی و تصویب لایحه داشته باشند.

روز دوشنبه گذشته ، ۲۱ آذر (۱۲ دسامبر)، خبرگزاری فارس به نقل از حسین سبحانی نیا گزارش داده بود که هیات دولت بیستم آذر کلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۱ را تصویب کرده و قرار است تبصره ها و مواد لایحه نیز در جلسات آینده بررسی و این لایحه در دولت، نهایی شود.

حال به خاطر تاخیر مجدد دولت آقای احمدی نژاد در ارائه بموقع لایحه بودجه به مجلس، تصمیم بر آن شده که مجلس روزهای یکشنبه، دو نوبت جلسه علنی داشته باشد.

آقای سبحانی نیا در این رابطه گفته علت جلسات اضافی مجلس آن است که عمر کمی از مجلس فعلی باقی مانده است.

خبرگزاری مهر از آقای سبحانی نیا نقل کرده که "با تاخیری که در ارائه لایحه از سوی دولت داشته ایم، اگر این لایحه در همین هفته به مجلس تقدیم نشود، امکان بررسی کامل آن تا پایان سال وجود ندارد. نمایندگان مجلس به دلیل انتخابات درگیر کارهای تبلیغات و حضور در حوزه های انتخابیه هستند و عملا مجلس از نیمه دوم بهمن جلسه علنی نخواهد داشت".

مطالب مرتبط