گروهی از روزنامه نگاران ایرانی خواستار آزادی حسن فتحی شدند

حسن فتحی حق نشر عکس non
Image caption حسن فتحی، خبرنگار مستقل آبان‌ماه در ایران بازداشت شد

جمعی از روزنامه نگاران ایرانی نسبت به ادامه بازداشت حسن فتحی روزنامه نگار و تحلیگر انتقاد کرده و با امضای نامه‌ای خواستار "آزادی بدون شرط حسن فتحی" شدند.

در بخشی از این نامه که به امضای ۱۰۱ نفر از روزنامه‌نگاران رسیده، آمده است:"تنها گناه حسن فتحی این است که بر جامعه و جهان خود اندیشه کرد و به زبان آورد آنچه را اندیشید. حسن فتحی، روزنامه‌نگار مستقل چند هفته‌ای است به محبس افتاده، نه پیداست چه کسی به بندش کشیده و نه افشا شده است که چرا. همین قدر گفته می‌شود او به بند است تا دیگران عبرت ببینند و حذر کنند از نقد و تحلیل و ورود به خطوط قرمز."

حسن فتحی، روزنامه نگار و تحلیگر ایرانی ۲۲ آبان ماه توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد و خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، علتش را همکاری با بی بی سی فارسی اعلام کرد.

بازداشت آقای فتحی یک روز پس از آن صورت گرفت که وی در گفتگویی با شبکه تلویزیونی فارسی بی بی سی درباره پوشش رسانه‌ای انفجار بزرگ در یک پادگان سپاه پاسداران، شرکت کرد.

در بخش دیگری از این نامه آمده است:"در شأن ایرانیان نیست که هم‌چنان وطنشان را بزرگ‌ترین زندان روزنامه‌نگاران جهان بنامند. این کجا و آن همه کبکبه اخلاق و درس‌آموزی به جهانیان. این کجا و مدعی آزادی و الگوی حریت بودن، این کجا و دین‌داری."

پیشتر همسر آقای فتحی به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که آقای فتحی" وکیل ندارد و هیچ مرجع قضایی هنوز به اعضای خانواده او اطلاع نداده است که او را در کجا نگهداری می کنند."

پس از بازداشت حسن فتحی، روزنامه نگار ایرانی در تهران، بی بی سی بیانیه ای صادر کرد و در آن نوشت:"بی‌بی‌سی فارسی خبرنگار یا کارمندی در ایران ندارد و این بخش به عنوان یک تحلیلگر مستقل با آقای حسن فتحی و بسیاری دیگر از روزنامه نگاران، دانشگاهیان و سایر شخصیت های ایران مصاحبه می کند."

مطالب مرتبط