آمریکا یک فرد و ۱۰ شرکت مرتبط با ایران را تحریم کرد

شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی پیش‌تر مورد تحریم سازمان ملل قرار گرفته بود

دولت آمریکا محدودیت های تجاری علیه ایران را گسترش داد و ده شرکت کشتیرانی و یک شخص حقیقی مرتبط با شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی را به فهرست تحریم های خود افزود.

دیوید کوهن، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی اعلام کرد که این فرد و شرکت ها به خاطر تلاش برای دور زدن تحریم های ایران مجازات می شوند.

آقای کوهن روز سه شنبه در واشنگتن گفت: "مادامی که شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی و شرکت های زیرمجموعه آن به تلاش های فریبکارانه خود برای فرار از تحریم های بین المللی و تحریم های آمریکا ادامه می دهند، مانند امروز دست به اقدام خواهیم زد تا شرکت های صوری، عوامل آنها و مدیران مرتبط با کشتیرانی جمهوری اسلامی را رسوا کنیم و کسب و کار غیرقانونی آنها را متوقف کنیم."

این کار با هدف افزایش فشار بر برنامه اتمی ایران از طریق مسدود کردن دارایی های افراد و شرکت های همکاری کننده با برنامه اتمی ایران و ممانعت از دسترسی آنها به نظام بانکی آمریکا صورت می گیرد.

ده شرکت تحریم شده همگی در کشور مالت مستقر هستند.

آمریکایی ها می گویند که این شرکت ها به عنوان شرکت صوری برای کشتیرانی جمهوری اسلامی فعالیت می کردند.

شخص حقیقی مورد تحریم هم جمشید خلیلی، مدیرعامل شرکت کشتیرانی ایران و هند، وابسته به کشتیرانی جمهوری اسلامی است.

شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی و شرکت کشتیرانی ایران و هند پیش تر به وسیله شورای امنیت سازمان ملل متحد و ایالات متحده به خاطر همکاری با برنامه موشکی ایران و نیروهای مسلح این کشور تحریم شده اند.

مطالب مرتبط