آمریکا: مجاهدین خلق واقع گرا باشند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آمریکا، سازمان ملل، عراق و مجاهدین خلق در حال مذاکره بر سر سرنوشت ساکنان اردوگاه اشرف هستند

ایالات متحده از سازمان مجاهدین خلق خواسته است با پذیرش راه حل پیشنهادی سازمان ملل متحد، با انتقال اعضای خود از اردوگاه اشرف در عراق، به یک پایگاه سابق نظامیان آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد موافقت کند.

به گفته مقام های آمریکایی که به دلیل حساسیت مذاکرات از آنها نامی برده نشده، با نزدیک شدن ضرب الاجل دولت عراق به مجاهدین خلق برای ترک اردوگاه اشرف، ایالات متحده نگران احتمال برخورد نظامی میان نیروهای امنیتی این کشور و ساکنان اردوگاه است.

آمریکا مایل است اعضای این گروه به اردوگاه لیبرتی که یک اردوگاه تخلیه شده نیروهای آمریکایی است منتقل شوند.

مجاهدین به طور اصولی با این درخواست موافقت کرده اند اما خواستار تضمین هایی شده اند.

دولت عراق همانند ایالات متحده، سازمان مجاهدین خلق را یک گروه تروریستی می‌داند و به ساکنان اردوگاه اشرف تا ۳۱ دسامبر، ۱۱ روز دیگر، برای ترک آن فرصت داده است.

در حال حاضر، مذاکراتی میان ایالات متحده، سازمان ملل، عراق و مجاهدین خلق برای پیدا کردن راه حلی برای موضوع در جریان است.

مقام های آمریکایی می‌گویند سازمان مجاهدین خلق آمادگی خود را برای گفت و گو نشان داده اند و از رهبری این سازمان خواسته اند واقع گرا باشند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوال بی بی سی فارسی نوشت: "... واجب است که رهبران سازمان مجاهدین خلق از درخواست های غیرواقع گرایانه بپرهیزند و به طور جدی و سازنده با سازمان ملل متحد که در این زمینه می کوشد همکاری کنند."

یک سخنگوی شورای ملی مقاومت ایران که در برگیرنده مجاهدین خلق است، پیشتر گفته بود این سازمان تا زمانی که ضمانت های لازم را از دولت عراق دریافت نکند و اعضای ارودگاه اشرف هم با جابجایی خود موافقت نکنند، با انتقال آنها موافقت نخواهد کرد.

اما به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس مریم رجوی رهبر این گروه روز سه شنبه در بیانیه ای نوشت که اگر امنیت ساکنان اشرف تضمین شود آنها "به طور اصولی آماده جابجایی به اردوگاه لیبرتی هستند".

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا آمریکا گفت: "یک جابجایی انسانی و امن ممکن است اما نیازمند تلاش جدی و فشرده همه طرف هاست."

مقام های آمریکایی با توجه به کمبود وقت امیدوارند مجاهدین خلق انتقال اعضای خود از اردوگاه اشرف به پایگاه نظامی "لیبرتی" را آغاز کنند تا دولت عراق ضرب الاجل خود را به نشانه حسن نیت تمدید کند.

مطالب مرتبط