هشدار تازه رهبران عرب خلیج فارس به ایران

حق نشر عکس AFP
Image caption بعضی از مقامهای عربستان سعودی گفته اند در صورت دسترسی ایران، حتما عربستان سلاح اتمی کسب خواهد کرد

رهبران شورای همکاری خلیج فارس از ایران خواستند به آنچه دخالت در امور داخلی اعضای این گروه خواندند، پایان دهند.

سران شش کشور شورای همکاری خلیج فارس امروز در پایان نشست سالانه خود در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، در بیانیه ای خطاب به ایران اعلام کردند: "به این سیاستها و اعمال پایان دهید و دست از دخالت در امور داخلی اعضا بردارید."

آنها نسبت به آنچه تلاش ایران برای "تحریک مناقشه فرقه ای" خواندند، هشدار دادند.

به نظر می رسد این هشدار اشاره ای به اتهامهای بحرین علیه ایران درباره تحریک اکثریت معترض شیعه در این جزیره کوچک خلیج فارس است.

ایران هر گونه دخالت در امور داخلی بحرین و سایر اعضای شورای همکاری خلیج فارس را تکذیب کرده است.

نتایج تحقیق کمیسیون مستقل تحقیق بحرین درباره ناآرامی های ۹ ماه اخیر این کشور عربی هم هر گونه نقش ایران را منتفی دانسته است.

با این حال حاکمان بحرین می گویند که یک گروه تروریستی را دستگیر کرده اند که توسط نیروهای سپاه پاسداران ایران آموزش دیده اند.

همچنین در پایان این نشست دو روزه در ریاض، ملک عبدالله، پادشاه عربستان، بدون اشاره به ایران، اعلام کرد که امنیت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس "هدف" قرار گرفته است.

او همچنین از اعضا خواست از مرحله "همکاری" بسوی "اتحاد" حرکت کنند.

پادشاه عربستان توضیحی درباره این پیشنهاد خود و تبعاتش نداد، ولی به نظر می رسد صرف نظر از همگرایی اقتصادی، در مرحله جدید حیات شورای همکاری خلیج فارس، تهدید نظامی علیه یک عضو، تهدیدی علیه تمام اعضا تلقی خواهد شد.

بعضی از مقامهای عربستان سعودی هشدار داده اند که در صورت دسترسی ایران به سلاح اتمی، حتما کشورشان را به سلاح اتمی مسلح خواهند کرد.

عربستان سعودی و آمریکا همچنین ایران را به طراحی توطئه ای برای قتل سفیر عربستان در واشنگتن متهم کرده اند، اتهامی که جمهوری اسلامی قویا رد کرده است.

مطالب مرتبط