بررسی روزنامه های تهران؛ پنجشنبه اول دی

تهران امروز حق نشر عکس tehrane emrooz

روزنامه جهان صنعت با اشاره به این که طلا، ارز و تحریم ها جلسه مجلس را غیر علنی کرد تیتر زده است "آبستراکسیون نمایندگان در تقابل با دولت" و روزنامه تهران عنوان "جزییات گام دوم هدفمندی یارانه ها" را انتخاب کرده است. در میان این تیترهای پرداخته به بحران اقتصادی روزنامه کیهان در عنوان اول خود نوشته "ناکامی آمریکا در نشست مخفی رم". روزنامه جمهوری اسلامی هم در تیتر اول از قول آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشته است "تمام افراد و گروه های قانونی وارد عرصه انتخابات شوند." روزنامه ایران، روزنامه دولت، هم از قول محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران در تیتر خود از ثبات اقتصاد کشور خبر داده است.

بازار ارز و طلا و بانک مرکزی

روزنامه تهران امروز در یادداشتی با عنوان "بازار ارز نیازمند راهکارهای سنجیده" و به قلم فرامرز قراباغی نوشته است "آشفتگی بازار ارز و طلا، نتیجه مدیریت ناکارآمد در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری نظام پولی و مالی کشور، یعنی بانک مرکزی است."

رشد ۵۰ درصدی نرخ ارز نسبت به مدت مشابه در سال گذشته و رشد جهشی قیمت سکه به‌رغم آنکه سیاست‌های مختلف انقباضی و انبساطی را بانک مرکزی آزموده است، سودجویی دلالان و واسطه‌های بزرگ در بازار ارز و سکه، همگی جز نتیجه مدیریت بی‌برنامه بانک مرکزی نبوده است. "این روزنامه در ارزیابی عملکرد بانک مرکزی نوشته است" به‌رغم تاکیدات مکرر رئیس‌جمهوری مبنی بر اراده دولت برای پایین نگهداشتن نرخ ارز و ثبات بازار، رئیس کل بانک مرکزی تاکنون موفق به اجرای خواست‌ها و اهداف دولت نشده است. کارنامه محمود بهمنی در دوره ریاستش بر بانک مرکزی چندان که باید درخشان نبوده است. بزرگ‌ترین اختلاس تاریخ ایران در زمان وی و در بانک‌های صادرات، ملی و مجموعه‌های مالی دیگر رخ داده است.

سرمقاله نویس تهران امروز سپس نتیجه گیری کرده است که "به نظر می‌رسد آنچه در توان مدیریتی آقای بهمنی بوده، وی انجام نداده است و بانک مرکزی نیاز به تزریق خونی تازه دارد. نیاز به مدیریتی که اولا بیش از آقای بهمنی مستقل باشد و ثانیا بسیار بیشتر از وی کارآمدی از خود نشان دهد."

روزنامه ابتکار در یادداشتی به قلم فرهاد دادجو به مساله دستکاری بانک مرکزی در بازار سکه پرداخته و نوشته است "در ماده قانون پولی و بانکی کشور که شرح وظایف بانک مرکزی است، هیچ ذکری از لزوم حفظ قیمت یا کنترل سکه‌های طلا به چشم نمی‌خورد. چگونه است که بانک مرکزی در شرایطی که باید اهتمام خود را بر مدیریت بازار متلهب ارز و حفظ ارزش پول ملی بگذارد، به طور روزانه مشغول به یک کار فرعی است که نه دردی از خانوارها و محرومین دوا می‌کند و نه گرهی از کار تولیدکنندگان را باز؟" همچنین این روزنامه نوشته است "سکه نه یک کالای عمومی است مثل جاده و روشنایی که تولید آن جزء وظایف حکومت باشد، نه یک کالای ضروری در سبد مصرف مردم مثل نان و گوشت که نوسان بهای آن به فقر و محرومیت بینجامد و نه یک کالای استراتژیک مثل بنزین که تاثیر واسطه‌ای بر دیگر قیمتها و محصولات داشته باشد. پس چرا باید دولت (بانک مرکزی) این همه نگران افزایش قیمت آن باشد و هر روز از طریق بیانیه و مصاحبه جلوی گرانی آن را بگیرد؟"

روزنامه جمهوری اسلامی هم در تحلیل هفته خود به مساله شرایط اقتصادی کشور پرداخته و نوشته "در این هفته بازار پولی کشور به شدت متشنج بود و در این میان بلایی که بر سر اقتصاد کشور آمد، افزایش لحظه به لحظه تورم و بی‌ارزش شدن پول ملی است. سیاست ناکارآمد و مدیریت غیرعلمی دولت در کنترل نقدینگی سرگردان و هدایت آن به سمت سکه و ارز و عدم تدبیر در امور باعث شد که همه کارشناسان به این نتیجه برسند که کنترل این وضعیت یا از دست دولت خارج شده و اگر مدیریتی نیز وجود دارد، به صورت غلط و در جهت قربانی کردن ارزش پول ملی به سودای کسب درآمد ریالی بیشتر و جبران کسری بودجه است. به هر حال بر عقلای قوم لازم است که ریشه‌های این مدیریت ناکارآمد را شناسایی کرده و هرچه سریعتر راه حلی برای آن بیندیشند."

خط و نشان های انتخاباتی

روزنامه کیهان در یادداشتی با عنوان از بروکسل ۸۲ تا واشنگتن ۹۰ به نوشته محمد ایمانی نوشته "فرآیند ۷۰ روزه برگزاری انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، رسماً از روز شنبه با ثبت نام داوطلبان آغاز می شود. ۱۲ اسفند، موعدی است که صورت بندی مجلس نهم با رأی ملت مشخص خواهد شد"؛ اما کیهان طبق معمول هشدار هم داده که "البته طیف هایی هم هستند که در نقطه تقابل با جمهوریت و انتخابات و رأی مردم ایستاده اند و می کوشند از رونق این فصل پرنشاط سیاسی حتی درحد تحریم انتخابات بکاهند."

کیهان در یادداشت خود دو قطب فتنه و انحراف را به عنوان دو جناح مساله ساز در انتخابات دانسته و گفته "انهدام انسجام جبهه حاملان انقلاب که امروز به نام اصولگرایی شناخته می شوند، مقصد اصلی دو قطبی های انحرافی است. البته این سخن بدان معنا نیست که در چینش فهرست نامزدها و درباره کسانی که آلوده فتنه شدند و مثلاً ستاد اصولگرایان حامی موسوی! را علم کردند و تا امروز هم از همراهی سازمان فتنه عذرخواهی نکرده اند، ذره ای کوتاه بیاییم"؛ کیهان به روی دیگر سکه هم اشاره کرده و نوشته "همان گونه که آلودگان به حلقه انحرافی- یا هر حلقه و فرقه دیگری که حریت و آزادگی و کرامت افراد را می گیرد و سرسپردگی را مطالبه می کند- جایی میان اصولگرایان نخواهند داشت... با همه این اوصاف و دقایق و ظرایفی که در کار هست، قطب بندی اصلی جای دیگری است و تا این قطب بندی هست، نمی توان از راهبرد اتحاد و انسجام و همدلی و الفت اصولگرایان ذره ای غفلت کرد."

کیهان بعد این طور نتیجه گیری کرده که "این طیف دچار اختناق مغز و روح، ظرفیت های مناسبی برای خیانت نشان داده اند. درست است که جرئت نمی کنند از تحریم انتخابات سخن بگویند و نباید هم چنین تیر خلاصی به خود بزنند اما آنان همان هایی هستند که در بحبوحه فشارهای دولت بوش، نامه سرکشیدن جام زهر را خطاب به رهبر انقلاب- بخوانید خطاب به ملت ایران- نوشتند و بعد به بازی تحصن و تحریم انتخابات دست یازیدند و سرانجام یابو برشان داشت که بگویند دولت و مجلس در قبضه ماست و گردنمان کلفت است."

نگرانی های تازه در باره هدفمندی

روزنامه مردمسالاری در یادداشتی به قلم محمد حسین روانبخش به دغدغه های کارشناسان در باره اجرای مرحله تازه طرح هدفمند کردن یارانه ها پرداخته و نوشته "یک سال پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و در حالی که در این یکسال انتقادات بسیاری به روش اجرایی دولت وجود دارد و بسیاری از صاحب نظران نسبت به عواقب ناشی از آن هشدار می دهند" این روزنامه ریشه این نگرانی را در بی توجهی دولت به انتقاد ها دانسته و نوشته" اظهارات محمود احمدی نژاد و بعضی مهره های اقتصادی دولتش نشان می دهد که آنها بدون توجه به انتقادات مشفقانه می خواهند فاز دوم اجرای این قانون را همانطور که خودشان دوست دارند اجرا کنند. جالب اینجاست که این اتفاق در حالی دارد می افتد که وضعیت اقتصادی کشور به بحرانی ترین حالت رسیده و از سوی دیگر فشارهای بین المللی به کشور و چنگ اندازی غرب به تحریم و تهدید، هشیاری بیشتری در زمینه اقتصاد را طلب می کند. با این حال همانطور که در اخبار دیروز آمده بود تیم اقتصادی دولت ناتوان از ارائه تحلیلی درست در جلسه غیرعلنی مجلس بودند".

رونامه مردمسالاری سپس در باره این جلسه نوشته است "و در حالی که هدف از تشکیل این جلسه که به درخواست ۱۶۰ نماینده ترتیب داده شده بود آگاهی نمایندگان مجلس از شرایط فعلی ایران در عرصه بین الملل و اثرات تحریم ها و تبادل نظر درخصوص راهکارها برای برون رفت از شرایط موجود و نابسامانی بازار طلا و ارز بود، درخواست کنندگان اصلی برگزاری این جلسه که حدود دو ساعت به طول انجامید، به نحوه برگزاری این جلسه انتقاد داشتند و معتقد بودند با توجه به توضیحات تکراری مسئولان شرکت کننده در جلسه، اطلاعاتی به داشته های آنان اضافه نشده است!" آقای روانبخش در یادداشت خود نسبت به تقابل این نگاه مجلس با حرف های دولت ابراز نگرانی کرده و نوشته " حالا در حالی که دولت اصلا پاسخی به این انتقادات نداده و گویی اصلا توجهی به آن ندارد و در حالی که در روزهایی که اوضاع و احوال بازار ارز و طلا چنان بهم ریخته است که قیمتها لحظه ای تغییر می کند، احمدی نژاد از طرفی می گوید که اقتصاد کشور باثبات و آرام است و از طرف دیگر وعده می دهد که فاز جدید هدفمندی یارانه ها امسال اجرایی می شود. بدیهی است که وقتی شرایط فعلی اقتصادی کشور، با ثبات و آرام توصیف می شود و رئیس قوه اجرایی این گونه نظری دارد، نگرانی ها نسبت به آینده شدت می گیرد و باید از نمایندگان مجلس و دیگر مقامات تاثیر گذار خواست که مانع از ادامه روند نادرست فعلی شوند و نگذارند اقتصاد نابسامان طبقات زیرین جامعه را بیش از پیش له کند.این مهمترین وظیفه ای است که امروز هر مسوولی بر دوش دارد."

ایران و امارات

حق نشر عکس shargh
Image caption روزنامه شرق، سلمان طاهری

روزنامه شرق در سرمقاله خود به مساله رابطه اقتصادی ایران و امارت پرداخته است. پدرام سلطانی که نایب رییس اتاق بازرگانی هم هست در سرمقاله شرق نوشته "در چنین شرایطی که ابزار مداخله بانک مرکزی در بازار ارز خارج از دسترس این بانک است، دیگر اتکای به ذخایر ارزی برای ثبات بخشیدن به پول ملی عملی نیست. اتفاقی که در خصوص روابط تجاری ایران با امارات افتاد، نشان داد که نرخ ارز چقدر به تصمیمات غیرارزی حساس شده است." روزنامه شرق نوشته "طنز تلخ این اتفاق این است که اگر با تدبیر و برنامه‌ریزی هنوز نتوانسته‌ایم به آزادسازی اقتصاد کشور بپردازیم با فشار‌های ناشی از تحریم، به این امر تن در داده‌ایم و مانند کشورهایی که نرخ ارزشان تابعی از عرضه و تقاضا و رخدادهای مختلف اقتصادی و سیاسی اثر‌گذار است ما هم ارز را به کنشگران بازار سپرده‌ایم."

روزنامه شرق در تحلیل پیشینه روابط ایران وامارات نوشته "منافع ملی دول شیخ‌نشین خلیج‌فارس در جریان ۳۰ سال گذشته مدام از منافع ملی ایران فاصله گرفته و تنها منفعت مشترک و بارزی که باقیمانده ثبات امنیتی منطقه خلیج‌فارس است. اگرچه شیخ‌نشین دوبی و به مراتب پایین‌تری دیگر شیخ‌نشین‌های خلیج‌فارس از تجارت کالا و گردشگر با ایران بهره می‌گیرند اما منافع اقتصادی استراتژیک این کشورها در سایه انزوای اقتصادی ایران تقویت می‌شود."

این روزنامه در پایان این طور نتیجه گیری کرده که "بنابراین با کارت‌های اقتصادی با کشورهای خلیج‌فارس بازی کردن منجر به برد ما نخواهد شد. تحریم‌گران با واکنشی که بازار ارز به توقف ثبت سفارش برای واردات کالا از دوبی نشان داد مطمئنا در تلاش خود برای قطع کامل روابط تجاری ما با امارات از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد. اما ما باید با درک حرفه‌ای‌تری از حساسیت هر گونه تصمیم‌گیری در شرایط موجود گل به خودی نزنیم. این روزها اندیشه بیشتر لازم است و سخن کمتر. هرچه برخی مسوولان بیشتر سخن بگویند ناهماهنگی‌ها و بداهه‌گویی‌ها بیشتر عیان می‌شوند و هرچه کمتر اندیشه می‌کنند تصمیمات خلق‌الساعه رو به فزونی می‌گذارند. "

مطالب مرتبط