امیرعلی علامه‌زاده، با سپردن وثیقه آزاد شد

امیرعلی علامه زاده حق نشر عکس non
Image caption امیر علی علامه‌زاده اوایل مهرماه در منزلش بازداشت شد

امیرعلی علامه زاده، دبیر پیشین سرویس بین‌الملل خبرگزاری کار ایران (ایلنا) که از سه ماه پیش بازداشت بوده، آزاد شده است.

یک منبع مطلع به بی بی سی فارسی گفت که آقای علامه زاده "با سپردن وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی امروز (۳۰ آذرماه) آزاد شد."

آقای علامه‌زاده اوایل مهرماه در منزلش بازداشت و بیش از سه ماه در بازداشت بود.

خانواده این زندانی پیشتر در گفت وگو با بی بی سی نسبت به بازداشت آقای علامه‌زاده ابراز نگرانی کرده بودند.

زینب علامه‌زاده ،خواهر این روزنامه‌نگار گفته بود که "از وقتی برادرم بازداشت شده تمام بازجویی‌ها و بازپرسی‌ها بدون حضور وکیل بوده است." اما در اواسط آذرماه خانواده این روزنامه نگار برای او وکیل گرفتند.

در همین حال آقای علامه‌زاده با حضور در دادسرای اوین در حضور پدر و وکیلش در روز ۱۹ آذرماه به بازپرس پرونده در شعبه دوم دادسرای اوین گفت که "شکنجه شده و نسبت به شکنجه‌هایی که شده شکایت کرده است."

پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران و اعتراض‌ها به نتایج آن موج دستگیری و بازداشت روزنامه‌نگاران به دلایل مختلف آغاز شد و برخی از آنها با احکام زندانی طولانی مدت روبرو شدند.

همچنین به تازگی گزارش جدید "کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران" منتشر شده است. براساس این گزارش شمار روزنامه‌نگاران زندانی در جهان در سال ۲۰۱۱ میلادی به بالاترین تعداد در ۱۵ سال اخیر رسیده و ایران در این میان بیشترین تعداد زندانی را به خود اختصاص داده است.

ایران با ۴۲ روزنامه‌نگار زندانی برای دومین سال متوالی در صدر این فهرست قرار دارد و بعد از آن کشورهای اریتره (۲۸ نفر)، چین (۲۷ نفر)، برمه (۱۲ نفر) و ویتنام با ۹ روزنامه نگار زندانی در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

در گزارش سال گذشته کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران، ایران و چین با ۳۴ روزنامه نگار زندانی به طور مشترک در صدر فهرست قرار داشتند.

مطالب مرتبط