پاداش ۱۰ میلیون دلاری آمریکا برای 'مهره القاعده در ایران'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آمریکا در گذشته نیز ایران را به همکاری با القاعده متهم کرده بود، اتهامی که ایران قویا رد کرده است

ایالات متحده آمریکا برای دستگیری مردی که به گفته این کشور از طریق ایران برای القاعده نیرو جذب می کند و پول انتقال می دهد، ۱۰ میلیون دلار پاداش می دهد.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، می گوید یاسین السوری، به موجب توافقی میان حکومت ایران و القاعده می تواند در ایران فعالیت کند.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا می گوید که آقای السوری "مبالغ قابل ملاحظه ای پول را از طریق ایران برای رهبران القاعده در افغانستان و عراق فرستاده است."

رابرت هرتینگ، از اداره امنیت دیپلماتیک آمریکا، می گوید که السوری "تهدیدی دائمی برای منافع ایالات متحده است."

به گفته این مقام آمریکایی، این اولین بار است که وزارت خارجه آمریکا برای کسب اطلاعاتی که منجر به دستگیری یک تامین کننده مالی تروریستها شود، پاداش تعیین می کند.

در تابستان گذشته نیز وزارت خزانه داری آمریکا ایران را به پناه دادن و حمایت از مهره های القاعده متهم کرده بود.

این وزارتخانه اعلام کرده بود که عزالدین عبدالعزیز خلیل از "تسهیل کنندگان" ارشد امور القاعده است که با آگاهی دولت ایران در این کشور کار و زندگی می کند.

در بهار گذشته هم کنگره آمریکا گزارشی منتشر کرد که در آن نیروی قدس سپاه پاسداران ایران به ارتباط با القاعده متهم شد.

در آن گزارش آمده بود که ایران طی ۱۰ سال گذشته با حمایت و کمک به ایمن الظواهری، رهبر کنونی القاعده به این گروه امکان حملات بیشتر به آمریکا و متحدانش را داده است.

پاداش وزارت خارجه ایالات متحده در شرایطی تعیین می شود که روابط جمهوری اسلامی و آمریکا پس از دست یافتن ایران به یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی و دستگیری یک ایرانی آمریکایی تبار به اتهام جاسوسی برای سیا به تیره ترین سطح در سالهای اخیر رسیده است.

ایران تاکنون اتهامهای همکاری با القاعده را رد کرده و خود را یکی از بزرگترین قربانیان تروریسم در دنیا معرفی کرده است.

مطالب مرتبط