جبهه مشارکت: ادامه وضع موجود پیشروی در باتلاق است

حق نشر عکس
Image caption فعالیتهای جبهه مشارکت از سوی حکومت ایران غیرقانونی اعلام شده است

جبهه مشارکت اعلام کرد که در انتخابات آتی مجلس ایران شرکت نخواهد کرد و ادامه وضع موجود تنها به تقویت اقتدارگرایان منجر خواهد شد.

در ادامه موضعگیریهای اصلاح طلبان درباره انتخابات مجلس نهم، جبهه مشارکت در بیانیه ای اعلام کرد که هیچ امیدی نمی توان به نتایج آن داشت.

در بیانیه جبهه مشارکت که فعالیتش پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ از سوی حکومت غیرقانونی اعلام شد، تاکید شده که اصلاح طلبان هرگز حاضر نیستند با "هر ابزار و قیمت" به قدرت برسند.

در این بیانیه آمده است: "انتخابات بدون فضای مناسب سیاسی و وجود احزاب و نهادهای مدنی و صنفی مستقل و آزاد چندان معنایی ندارد. بدون وجود رسانه های آزاد و بی سانسور، نمی توان انجام انتخابات واقعی را انتظار داشت و بالاخره بدون نهادهای ناظر بی طرف و برگزارکنندگان امین و صادق، انتخابات صرفا یک نماش خواهد بود."

در روزهای اخیر شخصیتها و گروه های اصلاح طلب زیادی اعلام کرده اند که در انتخابات آتی شرکت نخواهند کرد، اما بعضی از جمله نمایندگان فراکسیون اقلیت اصلاح طلب مجلس، تاکید کرده اند که در این انتخابات مشارکت خواهند کرد.

در بیانیه جبهه مشارکت با اشاره به این نکته آمده است: "اصولا وجه ممیزه یک اصلاح طلب واقعی از اصلاح طلبان صوری در همین است که اصلاح طلب صادق تنها در انتخاباتی شرکت می کند که حداقلهایی از معیارها و استانداردهای یک انتخابات آزاد و منصفانه را داشته باشد و در غیر این صورت شرکت در انتخابات جز برافروختن آتش اقتدارگرایی که هستی ملت را خواهد سوزاند، نتیجه ای در برنخواهد داشت. ما انتخاباتی را طالب هستیم که در آن دو شاخص رقابت و مشارکت موجود باشد."

جبهه مشارکت ادامه وضعیت کنونی ایران را "پیشروی در باتلاق" توصیف و پیش بینی کرد: "با کمال تاسف، اراده حاکمیت، برگزاری انتخابات نمایشی است که حاصل آن مجلسی فرمایشی خواهد بود که جایگاه آن به مراتب از مجلس هشتم نازل تر است."

نویسندگان این بیانیه تاکید کردند که این تصمیم به منزله "قهر با انتخابات" نیست و تمام تلاش خود را برای فراهم شدن شرایط انتخابات آزاد و منصفانه، "ولو با موازین حداقلی"، به کار گیرد.

انتخابات مجلس نهم در ۱۲ اسفند برگزار می شود.

مطالب مرتبط