آیت الله خامنه ای و مهره هایی که بازیگر شده اند

حق نشر عکس Mehr
Image caption روابط محمود احمدی نژاد و آیت الله خامنه ای در ماه های اخیر با سردی همراه بوده است

حدود ۷۰ روز مانده به انتخابات مجلس نهم، محمود احمدی نژاد به همراه اعضای دولت دوباره در میدان هفت حوض در منطقه نارمک تهران به خیابان آمد تا تبلیغات انتخاباتی حامیان خود در تهران را گرم کند.

منتقدان اصولگرای آقای احمدی نژاد بر این باور هستند که دولت از آنچه دور چهارم سفر های استانی نامیده می شود برای تبلیغات انتخاباتی استفاده می کند. همان طور که پیش از این در خبر ها آمده بود که وی به طور غیر قانونی از امکانات ریاست جمهوری برای گردآوردن اعضای ستاد انتخاباتی خود در تهران استفاده کرده است.

بنا بر همین خبرها گروهی از نزدیکان محمود احمدی نژاد که توسط منتقدانشان "گروه انحرافی" نامیده می شوند سازمان دهی برنامه های انتخاباتی دولت را بر عهده دارند که شاید تعیین کننده آینده سیاسی آقای احمدی نژاد پس از پایان دوران ریاست جمهوری باشد.

همچنین گفته شده است که ایجاد تغییرات در فرمانداری ها و بخشداری ها، با هدف فراهم آوردن زمینه تسلط کامل دولت بر حوزه های انتخابی آغاز شده است.

فعال ترین بازیگر انتخاباتی

روشن است که محمود احمدی نژاد و حامیانش در بدنه اجرایی کشور و بخش هایی از سپاه و بسیج که به یمن قدرت وی در سال های اخیر بیشتر شغل های حساس را اشغال کرده اند، تنها بازیگران انتخابات مجلس نهم نیستند.

اما بی شک آنها در حال حاضر فعال ترین بازیگران صحنه انتخاباتی هستند که رهبر جمهوری اسلامی آن را طراحی کرده است.

به نظر می رسد در سازوکار انتخاباتی مطلوب آیت الله خامنه ای، قرار است نه تنها اصلاح طلبان و نیروهای مدنی مستقل، که بخش هایی از میانه رو هایی که از همراهی با رهبر جمهوری اسلامی سرباز زده اند نیز، تحت عنوان هایی مانند "فتنه گر" یا "ساکتین فتنه" نقش دشمن را بازی کنند و توسط شورای نگهبان از گردونه انتخابات کنار گذاشته شوند.

البته همان طور که روزنامه کیهان در سرمقاله روز پنجشنبه اول دی ماه خود آورده است، با توجه به شرکت نکردن اصلاح طلبان در انتخابات، نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی نگران آن هستند که اعضای "حلقه انحرافی" فضای انتخابات را از کنترل کامل آنها به در آورند.

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption طرفداران و نزدیکان آیت آلله خامنه ای، برخی از چهره های نزدیک به محمود احمدی نژاد از جمله اسفندیار رحیم مشایی (نفر اول از سمت راست) را با صفت جریان انحرافی یاد می کنند

شاید به همین دلیل است که محمد ایمانی در سرمقاله کیهان نوشته است: "قلم زنان حلقه انحرافی که به زعم خود می خواهند اعوجاجات سؤال برانگیز این حلقه را با چسباندن هر منتقدی به هاشمی رفسنجانی و عملکرد ملامت برانگیز وی در قبال فتنه سبز بپوشانند و زیر پای اتحاد اصولگرایان در جبهه متحد را از این طریق شل کنند، در همان سناریویی نقش می آفرینند که برخی به ظاهر طرفداران جبهه متحد بازیگرانند و برچسب همراهی با حلقه انحرافی را به جبهه پایداری می زنند."

به این ترتیب ظاهرا نزدیکان آقای خامنه ای تصمیم دارند پس از کنار گذاشتن اصلاح طلبان، از طریق نادیده گرفتن شرایط انتخابات آزاد و عادلانه ـ حتی در چارچوب معیارهای ظاهری انتخابات در ایران ـ و با بستن دست و پای نزدیکان آقای احمدی نژاد، شرایط را برای راه افتادن طفل نورسیده انتخاباتی فراهم کنند که به تازگی و با دست گیری محمدرضا مهدوی کنی رییس مجلس خبرگان رهبری به راه افتاده است.

طفل نورسیده انتخاباتی

طراحان و دست اندرکاران انتخابات می دانند که اعتبار اجتماعی جناح راست سنتی برای به دست آوردن رای، به خاطر همراهی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز با سرکوب های پس از شروع اعتراضات جنبش سبز و نیز به علت مماشات با ناکارآمدی و تخلفات دولت کاهش شدید یافته است.

طراحان انتخابات با آگاهی از این مشکل، در یک سال گذشته سعی کرده اند با به صحنه آوردن محمدرضا مهدوی کنی به جای اکبر هاشمی رفسنجانی و تشکیل جبهه متحد اصولگرایان، رنگ و بوی تازه ای به طیف های حامی آیت الله خامنه ای در میان جناح راست سنتی بدهند.

آنان کوشیده اند گروهی به نام جبهه پایداری را، گرداگرد محمد تقی مصباح یزدی رهبر معنوی حامیان محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری جمع کنند، تا هم به جدایی در میان حامیان آقای احمدی نژاد رسمیت ببخشند و هم جدا شدگان از رئیس دولت را از طریق نزدیک کردن مهدوی کنی و مصباح یزدی به یکدیگر، به اصولگرایان حکومتی نزدیک کنند.

بازیگر یا مهره، مساله این است

مشکل رهبر جمهوری اسلامی در طرح انتخاباتی اش این است که کسانی که تا دیروز افتخار می کردند که به عنوان نیرویی در خط رهبر جمهوری اسلامی فعالیت کنند، امروز در غیاب بازیگران متنفذ سیاست و به برکت کاهش مشروعیت و نفوذ آقای خامنه ای (حتی در میان وابستگان به حکومت) به بازیگرانی در برابر او تبدیل شده اند.

در چنین شرایطی، آقای خامنه ای که امیدوار است با به میدان آوردن هماهنگ محمدرضا مهدوی کنی و محمد تقی مصباح یزدی، اصولگرایان وابسته به خود را با اکثریت قاطع در صندلی های بهارستان جا دهد، با این واقعیت روبه روست که ممکن است طرفداران دولت با استفاده از در دست داشتن ماشین شمارش آرا در انتخابات، اجازه ندهند نیروهای معتمد رهبر جمهوری اسلامی در انتخابات به پیروزی برسند.

به نظر می رسد آیت الله خامنه ای نگران است که نکند این بار ماشین انتخابات، همان بلایی را که بر سر آرای میرحسین موسوی آورد بر سر اصولگرایان مورد اعتماد خودش بیاورد.

حق نشر عکس AP
Image caption در حالی که محمد خاتمی رییس جمهوری پیشین رسما گفته است که نباید در انتخابات شرکت کرد، نزدیکان آقای خامنه ای کوشیده اند با به راه انداختن کارزاری تبلیغاتی، امکان تاثیر گزاری اصلاح طلبان بر محیط انتخابات را به حداقل برسانند

در حقیقت، وی تنها به دنبال این نیست که اصلاح طلبان و نمایندگان واقعی مردم را از شرکت در انتخابات باز بدارد. او افزون بر این می خواهد گروه هایی که منسوب به او هستند با رای بسیار بالا به مجلس بروند تا هزینه سیاسی ناشی از حذف رسمی اصلاح طلبان و حذف عملی کارگزاران و نزدیکان به اکبر هاشمی رفسنجانی را به نوعی جبران کند.

بنا بر این اگر چه نفس برگزاری بی دردسر انتخابات برای رهبری ایران یک موفقیت به حساب می آید، اما اگر این پیروزی با به دست آوردن اکثریت آرای مورد نظر همراه نباشد می تواند زنگ خطری برای برنامه های بعدی او باشد.

بازیگران پنهان

در این میان اصلاح طلبان به مثابه بازیگران ناپیدا در صحنه انتخابات عمل می کنند.

در حالی که محمد خاتمی رییس جمهوری پیشین رسما گفته است که نباید در انتخابات شرکت کرد، نزدیکان آقای خامنه ای کوشیده اند با به راه انداختن کارزاری تبلیغاتی، امکان تاثیر گزاری اصلاح طلبان بر محیط انتخابات را به حداقل برسانند

آنها تلاش می کنند تا از سویی با انتشار اخبار دروغ مبنی بر شرکت اصلاح طلبان در انتخابات و از سوی دیگر با تهدید کردن کسانی که از تحریم انتخابات سخن می گویند، از اهمیت کنار کشیدن اصلاح طلبان بکاهند و به جامعه هم این پیام را بدهند که باید در انتخابات شرکت کرد.

حکومت ایران نگران است که خودداری اصلاح طلبان از شرکت در انتخابات، به گونه ای آن را از رونق بیندازد که ناگزیر شود به هر قیمت شده، و از جمله به قیمت کارت سبز نشان دان به گردانندگان ماشین انتخابات، به دولت اجازه دهد یک بار دیگر از شیوه اختصاصی خود برای شمارش آرا استفاده کند.

در صورتی که چنین شود، اصلاح طلبان این امکان را یافته اند که بی مشارکت در انتخابات، بازیگری موثر در تعیین سرنوشت آن باشند.