توقف صدور اسناد اعتباری در ایران برای واردات از امارات

دوبی حق نشر عکس AFP
Image caption امارات متحده عربی یکی از طرف های تجاری عمده ایران است

غلامرضا مصباحی‌مقدم، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران گفت که بر اساس تازه ترین تصمیم دولت این کشور، افتتاح اسناد اعتباری برای واردات کالا از امارات و معامله با واحد پول درهم ممنوع شده است.

آقای مصباحی مقدم گفت که ثبت سفارش واردات کالا از امارات در پاسخ به "رفتارهای غیرمنطقی" دولت امارات متحده عربی متوقف شده است.

او روز جمعه دوم دی ماه، ۲۳ دسامبر به خبرگزاری مهر گفت: "هم اکنون، گشایش ال سی از سوی ایران برای واردات کالا از امارات متوقف شده است و این تصمیم از دو سه روز قبل توسط دولت اتخاذ شده است."

او همچنین از توقف معاملات با درهم، واحد پول امارات خبر داد و گفت که درهم برای معاملات ایران خاصیتی ندارد.

آقای مصباحی توقف یکروزه ثبت سفارش واردات کالا از امارات را "هشدار" ایران به این کشور نامید و گفت: "این کار اماراتی ها را نیز به فکر واداشته است و خبری که به دست ما رسیده مبنی بر این است که آنها در صدد بازنگری در تصمیم خود هستند".

به گفته آقای مصباحی همسایگان ایران برای سود بردن از مناسبات اقتصادی با ایران باید از این کشور در مقابل فشارهای بین المللی دفاع کنند.

این در حالی است که دو روز پیش و در پی انتشار خبر توقف مراودات تجاری ایران با امارات، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران آن را تکذیب کرده و گفته بود که "بسته شدن سایت ثبت سفارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، دلایل فنی داشته و وزیر محترم مربوطه نیز در این خصوص مصاحبه ای نداشته است."

دو روز پیش برخی رسانه ها از دستور وزیر صنایع ایران برای توقف روابط تجاری با امارات خبر داده و اعلام کرده بودند که احتمالا دلیل این اقدام "مواضع ضد ایرانی" امارات، از جمله لغو فعالیت چند شرکت مستقر در دبی به دلیل نقض قطعنامه تحریم علیه ایران بوده است.

امارات به عنوان مرکز صدور مجدد کالا به جمهوری اسلامی، یکی از طرف های تجاری عمده ایران است و ده‌ها شرکت ایرانی در این کشور مستقر هستند و در زمینه تجارت با ایران فعالیت دارند.

مطالب مرتبط